Son Dakika Haberler

Gezici Anketi: İLK KEZ BU KADAR ÖNE ÇIKTI

Gezici Anketi: İLK KEZ BU KADAR ÖNE ÇIKTI
Okunma : 1.044 views Yorum Yap

Gezici Araştırma, Mayıs ayına ilişkin hazırladığı anketin sonuçlarını yayınladı. “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa hangi adaya oy verirsiniz” sorusuna yanıt aranan ankette çarpıcı sonuçlar var…

Gezici Araştırma Merkezi, 2280 kişi ile mayıs ayında yaptığı anketi açıkladı. Araştırmada gençlerin ardından kadınların da AK Parti’den koptuğunu ortaya koydu.

Ankete göre ikinci tura CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan kaldığı takdirde oy dağılımı ise şöyle oldu:

Kılıçdaroğlu: 44,8
Erdoğan 43,1
Kararsızlar: 12,1

Seçmenin yüzde 85-87’sinin oy rengini belirlediğini belirttiği ankette kararsız yüzde 12-14 bandındaki seçmenin büyük çoğunluğunun gençlerden meydana geldiği dikkat dikkat çekti.

Rapora göre kararsızların % 75’inin 18-36 yaş arası gençlerden oluştuğu kaydedildi.

Kararsızların öncelikli sorunları ise şöyle sıralandı: İşsizlik, ekonomi ve gelecek kaygısı.

KILIÇDAROĞLU BAŞARILI MI?

Ankette Kılıçdaroğlu’nu başarılı bulanların oranı %38,7 kısmen başarılı diyenlerin oranı ise 17,2 olduğu ortaya çıktı

KADINLAR DA VAZGEÇİYOR

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı ve Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici kadınların da AKP’den uzaklaştığını kaydetti.

Gençlerin ardından kadınların da yüzde 10 ve 15’inin AKP’den koptuğunu belirten Gezici’nin mesajı şöyle:

*Türkiye’de kadınlar, seçimler için önemli bir potansiyele sahip. Kadınların tutumlarının ne yönde değiştiği, yapılacak seçimlerin sonuçlarının ne olacağına dair de bir fikir veriyor.

*Öyle ki şuan baktığımızda, kadınlarda dikkate değer bir tutum değişikliğinin yaşandığını görebiliyoruz.

*Ve bu tutum değişikliğinde esas payı ise ev kadınları oluşturuyor. AKP söz konusu olduğunda, bu partiye daha önce destek veren kadınların yaklaşık % 10 – 15’nin partiden kopmaya başladıklarını görebiliyoruz.