Son Dakika Haberler

Gökan ZEYBEK : BU KENTİN DAHA FAZLA BÜYÜME ŞANSI YOK

Gökan ZEYBEK : BU KENTİN DAHA FAZLA BÜYÜME ŞANSI YOK
Okunma : 113 views Yorum Yap

 
image
CHP Bayrampaşa ilçe yönetimi tarafından düzenlenen Yerel yönetim hizmetleri, yerinde kentsel dönüşüm, sosyal demokrat yerel yönetim anlayışı, ulaşım sorunları, kentlilik bilinci ve ilçemizin cazibe merkezi haline getirilmesi konularının konuşulduğu “Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda” konuşan CHP Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek 8,5 Milyon metrekare Askeri alandan Esenyurt, Bayrampaşa, Bağcılarında hakkı var dedi.
Gökan Zeybek Bayrampaşa’da yapmış olduğu konuşmasında: 2004_2009 yılında İstanbul İl Eğtim sekreteri iken İstanbul 3 soru vardı: su, ulaşım, deprem İstanbul da 480 binin üzerinde riskli bina var o günden beri İstanbul’un sorunlarının çözülmediği gibi devam ediyor.
İstanbulda riskli bina sayısı 480 bininin üzerinde, istanbulda halen daha dünya’nın çağdaş insanlara önerdiği işyerine 68 dakika ulaşamıyor.
İstanbul’da insanlar toplam aylık gelirinin yüzde 8 ile ulaşım masraflarını karşılayamıyorlar.
BU KENTİN DAHA FAZLA BÜYÜME ŞANSI YOK
Bayrampaşa plan anlayışına baktığımız zaman, yüz ölçümü en düşük ilçe, alan 10 kilometrekare bile değil,1980’den bugüne ortalama 250 nüfusa sahip, kentin daha fazla nüfus olarak büyüme şansı yok. Alan olarak hektar başına 300 kişi çok yüksek bir oran.
Bayrampaşalılar yaşamında bunu görüyor, park alanları 7 metrekare olması gerekirken bir metrekare, insanların bir noktadan diğer bir noktaya yürüyeceği geniş alanlar hiç yok.
İSTANBUL KUZEY’E GENİŞLEYEMEZ
İstanbul 2004 yılından başlamak üzere 1/100.000 ölçekte metropolitan planlama merkezinde şehrin genişleme ilkelerini belirledi, burada genişleyecek olan bölgeler belirlendi alınan kararda İstanbul Kuzey’e büyüyemez. İstanbulun kuzeyinde ormanlar var,su havzaları var, kentin oksijen sağlayan korunaklı ormanları var.
1. KÖPRÜ 2,5 MİLYON, 3. KÖPRÜ SONRASI 17 MİLYON NÜFUS OLDU
Bugün İstanbul’un kuzeyinde dünyanın en büyük havaalanı yapılıyor,3. Asma köprü yapılıyor, bu hafta yapılan ihalelerde yandaşla verilen Kuzey Marmara Otoyolu yapılıyor, şu anlama geliyor.
1973’te 1. Boğaz köprüsü yapıldığı zaman İstanbul’un 2.5 milyon nüfusu kuzeye doğru büyüdü ve Bayrampaşa,Bağcılar, Bahçelievler, Esenler,Gaziosmanpaşa, Kağıthane,Şişli,Pendik,Kartal oluştu.
1985 ‘te 2.Asma köprü yapıldığında ise Kuzeye doğru daha fazla genişledi adını duymadığınız 600 bin nüfuslu Esenyurt,600 bin nüfuslu Sultangazi,500 bin nüfuslu Sarıgazi, Çekmeköy gibi bir çok ilçe oluştu, İstanbul’un nüfusu 17 milyona ulaştı.
Bu kentte 50-100 yıldır yaşayan insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve dönüşüm alanlarının geliştirilmesi ile ilgili düzenleme yapılması gerekir.
BAYRAMPAŞA VATANDAŞLA BİRLİKTE PLANLANMASI GEREKİR
Bayrampaşa’da yaşayan 270 bin insanın daha iyi yaşayabilmesi için çevremizde bulunan imara açılması gereken alanlar ile bu bölgenin birlikte planlanması gerekir.
İBB meclisinde bir çok defa dile getirdim, “Bir bölgede yapılan yani bu bölgede imar haklarını artırarak, burada binaları üç kattan beş kata çıkararak, mevcut binayı yıkarak yeni bina yapımını öngörmek burada daha dönüşüm yaparak insanların mutlu bir şekilde yaşayacağını öngörmek mümkün değildir.”
ASKERİ ALANDAN DİĞER İLÇELERİNDE HAKKI VAR
“Planlama ilkeleri açısından bakıldığı zaman, eğer siz Bayrampaşayı planlıyorsanız, İBB de söylediğimi tekrarlıyorum Esenlerde 8,5 milyon metrekare askeri alanı yanlızca Esenlerin dönüşümü ile ilgili değerlendiremezsiniz.Esenlerdeki dönüşüm alanına, Bağcılarında, Bayrampaşa’nında, Güngören’inde ihtiyacı var.”
Kavşaklar istanbul’un sorununu çözemedi,Otoyollar ulaşım sorununu çözdümü? Çözemedi, Bir kenti planlarken bu ilçelerden hareketle bütün İstanbul’un planlarını düşünerek karar vermek gerekir.
1- Deprem riskli alanların hızlı biçimde yenilenmesi konusunda Kiptaş, Toki, Hazine arazilerinin,vatandaşa ait arazilerin dönüşüm planlarında mutlaka bir bütün içinde değerlendirilmeli.
2- Yurtaşların mutlaka dönüşümde kendi bulunduğu çocukluğunun geçtiği, çocuklarının yaşadığı, Anne ve babasını defnettiği mahallyede yaşamasının sağlanması gerekir.