Son Dakika Haberler

GÖKAN ZEYBEK KONUŞTU, AMATÖR MÜSABAKA YÖNETEN HAKEMLER VERGİ YÜKÜNDEN KURTULDU.

GÖKAN ZEYBEK KONUŞTU, AMATÖR MÜSABAKA YÖNETEN HAKEMLER VERGİ YÜKÜNDEN KURTULDU.
Okunma : 636 views Yorum Yap

Spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretlere istisna kaldırılarak spor yarışmalarını yöneten hakemlere yapılan ücret ödemelerinin vergilendirilmesini amaçlayan 193 sayılı kanunun 29. Maddesinin 1.fıkrasının 4 numaralı bendinde yer alan teklifin ardından spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretler için tanınan gelir vergisi muafiyeti kaldırılmıştı. Yani amatör yarışmaları yöneten hakemlerden de vergi alınacaktı.

193 Sayılı kanunun “Teşvik İkramiye ve Mükafatları” başlıklı 29. Maddesinin 1.fıkrasının 4 numaralı bendi mevcut haliyle;

“Teşvik gayesiyle verilen aşağıdaki yazılı ikramiye ve mükafatlar gelir vergisinden müstesnadır.( 2361 sayılı kanunun 20.maddesi ile değişen bent; Spor yarışmalarını yöneten hakemlere ödenen ücretler.”) 

Teklifin ilk hali tüm spor müsabakalarından görev alan hakemleri vergilendirmeyi öneriyordu.

Bunun üzerine; CHP İstanbul Milletvekili Gökan ZEYBEK 30 Ekim 2019 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonunda bu konu ile alakalı bir konuşma gerçekleştirmiş ve bu kararın yanlış olduğunu, bu hatadan acilen dönülmesi gerektiğini belirtmişti.

ZEYBEK’in Plan ve Bütçe Komisyonundaki konuşması;

SİZ AMATÖR MÜSABAKA YÖNETEN BİR HAKEMİN 3 KURUŞUNA GÖZ DİKİYORSUNUZ.

TUTANAK HİZMETLERİ BAŞKANLIĞI

30.10.2019 tarihli PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

Konuşmacı: GÖKAN ZEYBEK Seçim Çevresi: İSTANBUL

GÖKAN ZEYBEK (İstanbul) – Hakemler istisnadan muaf tutulmuştu, hakemlere istisna getirdiniz. Bakın, teklifi hazırlayan Sayın Vedat Bey dikkatle dinleyiniz beni, yaraya basıyorum, yaraya. İstanbul’da ve Türkiye’de 4.000 müsabaka yapılıyor haftada. Hakemler kaç lira ücret alıyor biliyor musunuz? Ben size söyleyeyim, 1. kümede oynayan en yüksek hakemler 90 lira alıyor, yan hakemler de 55 lira alıyor; eğer bu hakemler gençler statüsündeyse bu rakamlar daha da düşük, 30-35 lira. 

Şimdi, bir hakem haftada cumartesi-pazar iki maça çıktı 70 lira aldı, 100 lira aldı. Ayda 4 hafta maça çıktı, 400 lira aldı. Siz bir hakemin 400 lirasına % 15 stopajla 60 lirasına mı göz diktiniz? Yani, amatör müsabakalara çıkan bir hakemin ayda alacağı 400 lira ücretin stopajına göz diken bir teklif bu.

Akıl alır gibi değil, bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyayız. Siz amatör müsabaka yöneten bir hakemin 3 kuruşuna göz dikiyorsunuz.

Bir tek spor adamı çıksın, “Bu konuyla ilgili benim desteğim var.” desin ben bütün söylediklerimi geri alacağım. Tümüyle yanlış bir uygulama.”

HATADAN DÖNDÜLER

Zeybek’in çabaları sonuç verdi. Teklifin hakem ücretlerinde vergi muafiyetini tamamen kaldıran maddesinde değişiklik yapıldı. Spor hakemlerine ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna tutulmasına ilişkin düzenleme, basketbol ve voleybol dallarının en üst liglerinde görev alanlar hariç, amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlerle sınırlandırıldı. 

Yani artık amatör müsabakaları yöneten hakemlerden vergi alınmayacak.