Son Dakika Haberler

Gökhan ZEYBEK’te Kritik Soru Önergesi

Gökhan ZEYBEK’te Kritik Soru Önergesi
Okunma : 115 views Yorum Yap

Gökhan ZEYBEK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yakında İstanbul Boğazı’nın altından geçecek yeni dev bir mega projeye başlayacaklarını belirttiği ve, “Bu projeyle dünyada bir ilki gerçekleştireceğiz. Günde 6,5 milyon insanın kullanacağı, toplam 9 farklı raylı sistem ve ekspres metro ile iki kıta birbirine bağlanacak.” İfadelerinde bulunduğu mega proje ile ilgili kritik soruları meclis gündemine taşıdı.

 

CHP İstanbul Milletvekili / CHP PM Üyesi / Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Gökan ZEYBEK ’ten kritik soru önergesi!

“Cumhurbaşkanı’nın kısa bir süre önce mega projelerin askıya alınacağı söylemi, Sayın Bakan’ın açıkladığı, yakında başlanacak olan ve İstanbul Boğazı’nın altından geçecek yeni mega projeyi kapsamıyor mu?”

 

1-      Cumhurbaşkanı’nın kısa bir süre önce beyan ettiği, mega projelerin askıya alınacağı söylemi, Sayın Bakan’ın açıkladığı, yukarıda belirtilen mega projeyi kapsamamakta mıdır?

2-      Adı geçen mega proje hayata geçirilecekse, Cumhurbaşkanı’nın kısa bir süre önce beyan ettiği durdurulan ya da askıya alınan mega projeler hangileridir?

3-      Cumhurbaşkanı’nın, ekonomik sıkıntılardan çıkış için gereken tasarruf tedbirlerini açıklamasının üzerinden çok geçmeden, Sayın Bakan’ın İstanbul için açıkladığı bu mega projenin maliyeti ve bütçeye yükü ne kadar olacaktır?

4-      Hizmete giren Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı hakkında, “sadece 3 ilçeyi birbirine bağlamayacak, Üsküdar’dan Marmaray, oradan da Hacıosman metrosuna entegre olacak.” açıklaması yapılan bu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının üzerinde yapılacağı belirtilen metro hattı hangi şekilde ihale edilecektir?

5-      Söz konusu mega projenin başlangıç ve bitiş tarihleri nedir?

6-      Söz konusu mega projenin maliyet hesabı yabancı para birimleri üzerinden mi Türk Lirası üzerinden mi yapılmıştır?