Son Dakika Haberler

Görkem Kurşun: Afet Yönetiminde Siyaset Olmamalı

Görkem Kurşun: Afet Yönetiminde Siyaset Olmamalı
Okunma : 421 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Meclisi Eylül ayı 1. Oturumunda İBB Meclis Üyesi Görkem Kurşun görevli olarak gittiği sel felaketi yaşayan Karadeniz bölgesi Sinop- Kastamonu- Bozkurt incemelerinde yaşanılanları anlattı.

Görkem Kurşun : İBB ekiplerimiz, Doğu Karadeniz de sel’in yaşandığı andan itibaren bölgeye harekete geçtiler. 5 günde 4 İl,17 ilçe ziyaret ettik. Teknik bürokrat arkadaşlarla bölgenin durumunu yaşadık ve gördük. En acının yaşandığı yer Bozkurt ve Ayancık’dı.

Ayancık da sanayi sitesinin yok olduğunu gördük. İklim değişikliğine bağlı küresel ısınma ile beraber sel-yangın oluyor bunlar dahada artacak, buna göre sehirlerimizi, kentlerimizi değiştirmemiz gerekiyor, 2018 yılında Orman ve Köyişleri Bakanlığımız yapmış olduğu çalışma var. Karadeniz su havzası çalışması var. Bu çalışma içerinde Bozkurt, Ayancık diğer ilçeler net olarak belirtilmiş, buralarda afet olacak ve oluncada yok olacak. Buna göre önlem alınması lazım.

Bölgedeki Üniversitelerde şehir planlaması okuyan tüm. Öğrenciler yaptığı tez bitirme çalışmalarında özellikle Bozkurt ve Ayancık’ı fazlası ile işlediğini biliyorum.

Biz gördük. Orman Genel Müdürlüğüne bağlı toprak depolarının yanlış yere yapıldığını biliyoruz. Yıkıcı etkiyide tomruk depoları yapmış.

Bozkurt ilçesi 84 yılında bir belediye başkanı tarafından yönetilmeye başlandı Anap ve AKP başkanlığı yapmış ve döneminde selden etkilenen bınaların tamamını belediye satmış. Burda bir suçlu varsa en büyük sorumlu yerel yönetimdir.

Afet bölgesinde en büyük sorumluluk AFAD’a ait. Bu kurumun yönetmesi gerekiyor. İBB olarak 340 personel, 179 araçla beraber bölgeye hakim olduk ve çalışmaya başladık.

Bölgede Dre yataklarına yapılan ilçe merkezlerinin kaldırılması gerekiyor. Hükümetin birimlerinin bunun yapması gerekiyor. Yapmazlarsa zaten 2023’de biz geldiğimizde yapacağız.

Bozkurt’da müthiş bir ayrımcılığı yapıldığını gördük. Cumhur ittifakı bir belediye başkanının gözyaşlarına boğulduğunu gördük. Hiç bir yardımın gitmediğini, aranmadığını sadece Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu aradığını gördük. AFAD bir kepçe ve dozer göndermekte acizdi. Bizler 3. Günde 2 kamyon 2 dozer oraya gönderdik.

İBB ekipleri 2 gün Bozkurt’a sokulmadı. Birileri gelecekmiş görmesin diye. Bu doğal afetlerde kesinlikle siyaseti bir kenara bırakıp öyle çalışmak gerekiyor.

GÖRKEM KURŞUN’UN MECLİS KONUŞMASI