Son Dakika Haberler

Gülen cemaatinin oyu yüzde kaç?

Gülen cemaatinin oyu yüzde kaç?
Okunma : 132 views Yorum Yap

st_mehmet_21_baransuGülen cemaatinin oyu hakkında çeşitli spekülasyonların yapıldığı biliniyor,Ak parti Cemaat geriliminde can alıcı sorular anket sonuçlarında farklı gösterimlerle güçlü gösteriliyor.
Taraf gazetesinden Mehmet Baransu bügün köşe yazısında cemaatin yunun yüzde üç olduğunu yazdı.
Mehmet Baransu / Taraf – Yerel seçim yaklaşırken AKP, cemaatin oy oranını hesaplamaya çalışıyor. Yaptırılan bir ankete göre cemaatin oyu yüzde üç-dört düzeyinde. Ancak bazı anketlerde bu oran yüzde sekize çıkıyor
CEMAATİN OYU YÜZDE ÜÇ
Gelelim görüşmemizdeki en can alıcı bölümlerden biri olan AK Parti-cemaat gerilimine. AK Parti, cemaatin oy oranıyla ilgili bazı anketler yaptırmış. Anket sonuçları hakkında ser verip sır verilmese de Numan Kurtulmuş’un bir anket firmasıyla yaptığı görüşmeden bazı ayrıntılar öğrendim. Kurtulmuş, partiye anket yapan bir isimle görüşüp, cemaatin oylarının ne kadar olduğunu öğrenmek istemiş. Muhatabına parti olarak cemaatin oy oranının yüzde üç civarında olduğu bilgisini de aktarmış.
Anket firması yetkilisi Kurtulmuş’un öngörüsüne karşı çıkıp, cemaatin oy oranının yüzde sekize, çarpanlarıyla birlikte yüzde 16’ya varabileceğini iddia etmiş. Çarpandan kasıt, cemaatin etki gücünün sonuçlara yansıması.
Kurtulmuş kendisiyle aynı görüşte olmadığını yineleyerek, partinin yüzde üç civarında oy tahmini yaptığı görüşünü aktarmış. Başka bir muhatabım da Kurtulmuş’la ilgili benzer bilgiler verip, yapılan başka bir ankette cemaatin oyunun yüzde üç ila dört civarında olduğu bilgisini aktardı. AK Parti’nin cemaati gözden çıkarmasının nedenlerinden birinin de bu oy oranı olduğu iddiasını Ankara’da sık sık duydum. Ankara değerlendirmelerine yarın da devam edeceğim.