Son Dakika Haberler

Gürsel Tekin,AKP İl Binasını Kim Yaptı?

Gürsel Tekin,AKP İl Binasını Kim Yaptı?
Okunma : 34 views Yorum Yap

gursel_tekin1121CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin, Medyanın yazmadığı ve unutturmaya çalıştığı Rezidans projesi ile ilgili sorgulamaları sürüyor.
Gürsel Tekin, AKP il binasını göstererek, Bu bina kimin sayın Başbakan size soruyorum dedi. Size küstüm dediğiniz iş adamına o binayı yaptırırsanız, o binalarında traşlayamazsınız dedi.
Hükümetin depremde yıkılabilecek yapıları yeniden yapmak için çıkardığı “kentsel dönüşüm” yasasınının rant yaratmak amacıyla çıkartıldığı bir kez daha belgelendi. Çamlıca Tepesi’ne yapılacak tartışmalı caminin altından çıkan alışveriş merkezi (AVM) ve rezidans projesinin imar izninin belediyelerin ve mahkemelerin reddetmesine karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildiği bildirildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, çocuklarının İstanbul’da tarihi yarımadanın siluetini bozan gökdelenlerde katının olup olmadığı sorusu nedeniyle partisinin grup toplantısında “sicili bozuk” diye suçladığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, önceki gün bir basın toplantısı düzenledi. Tekin, basın toplantısında Erdoğan’ın suçlamasına yanıt verirken, çarpıcı bazı yeni iddialar da ortaya attı.
Gazeteler ve internet siteleri haberlerinde Tekin’in “Sicilimiz pırıl pırıl olduğu gibi sütümüz de tertemiz. Sicil burada, bunun dışında Başbakan’ın gizli tuttuğu sicil varsa, kamuoyuna açıklamazsa namerttir. Bizim sicilimizde Deniz Feneri, Akbil, imar yolsuzluğu yok sayın Başbakan. Bu ne öfke, telaştır. Sağlık durumun iyi olmayabilir ama bana ancak babam hakaret edebilir onun dışında hiçbir Allah’ın kulu hakaret edemez”sözlerine ve bununla ilgili açıklamalarına yer verdi; diğer önemli bölümlerini ise es geçti.
Basın toplantısında imar planlarını da gösteren Tekin’in açıklamasının önemli bölümleri şöyle:
AKP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI BİNASI
Ne diyor Sayın Başbakan? Özellikle şu binadan çok rahatsız olmuş ve bu binanın tıraşlanması için talimat vermiş, gereği yapılmamış küsmüş. Kime küsmüş? Kim bu küstüğü vatandaş? Onu da sizlerle paylaşayım.
Sayın Başbakan hepimiz birbirimizi biliriz. Şurası ne değerli arkadaşlar? Yazıyor orada değil mi görüyor musunuz? AKP’nin il binası. Bu bina kimin Sayın Başbakan size soruyorum? Bu binaya siz küstüm oynamam dediğiniz o işadamına “Bana, il başkanlığıma bir bina yap” derseniz ondan sonra bunları da tıraşlayamazsınız Sayın Başbakan. Tıraşlama imkanınız olmaz. İşte burada. Hayır efendim. Şimdi bizim yarın medyada bir kısım arkadaşlarımız özellikle bu bina yapıldığında buranın bir mezarlığın üstünde olduğunu, bir tekkenin üstünde yapıldığını kamuoyuna bütün belgeleriyle açıklamama rağmen, üstünden 5 yıl geçmesine rağmen halen bir cevap alabilmiş değilim.
“BAŞBAKAN’IN ÇOCUKLARININ DAİRESİ VAR” DEMEDİM
Çocuğunuz demedim bakın gazeteleri okuduğunuzda göreceksiniz. Çocuklarınızın orada mülkiyeti olup olmadığına bakacaksınız dedim ve peş peşe bütün gazeteler özellikle imar komisyonunda görev yapanlar, belediye adına görev yapanların mülkiyetlerinin olduğunu hepsini yazdı. Niye şimdi Sayın Başbakan siz, onlar sizin çocuklarınız değil mi? Sizin adınıza görev yapmıyor mu? AKP’nin yetkili organları değil mi? Bunu bu plan tadillerini bu vatandaş kendiliğinden mi yaptı? Kaçak mı yaptı bunu? Tamamen binliğe uygun, 100 binliğe uygun plan tadili yaparak bu binasını yapmıştır. Burada suçlu arayacaksanız bu uygulamayı yapanlardan hesap soracaksınız. Hayır bu uygulamayı yapanlardan hesap sormayacağım ben müteahhitle küstüm falan bunlar hikaye işlerdir.
Arkadaşlar, devlet Sayın Başbakanın yani bu tapu dairesi Sayın Başbakanın bakanına bağlı. Sayın Bayraktar’a bir telefon açacak, burada kimin tapuları var bana getir diyecek. Çok zor bir şey değil.
ÇAMLICA’YA AVM, REZİDANSIN İZNİ NASIL VERİLDİ?
Şimdi, Üsküdar’da yine Üsküdar’da neresinden tutsam ki Sayın Başbakan! Her taraf çürük. Üsküdar’da özellikle son dönemlerde tartışılan Çamlıca’yla ilgili Çamlıca’nın nasıl bir plan tadiliyle ranta çevrildiğini kamuoyuyla paylaştığım gün bakın şuraya. Şurası nedir değerli arkadaşlar? Basın toplantısı yaptım, basın toplantısının ertesi gününde Gürsel Tekin’in fotoğrafı var gazetelerde. Çamlıca var haber yok. Buyurun. Burası ne kardeşim? Otel, alışveriş merkezi ve rezidans.
Buraya baktığınızda şu bölge 56 dönüm. Bu 56 dönüm Büyükşehir’e başvuruyor. Oradaki mülkiyet sahipleri. Büyükşehir olmaz diyor, ben burayı planlara açamam, çünkü burası uygun değildir, aynı zamanda bir hava sirkülasyonu, hava koridorlarının olduğu yerdir, bunun plana açılması söz konusu olamaz.
İlçe belediyesi reddediyor. İlçe belediyesi kimin? AKP’nin. Büyükşehir belediyesi reddediyor. Büyükşehir belediyesi kimin? AKP’nin. Anıtlar Kuruluna başvuruluyor, Anıtlar Kurulu reddediyor. Anıtlar Kurulu kimin? AKP’ye bağlı, çünkü Kültür Bakanlığına bağlı. En son yargıya gidiyor, yargıda, yargı üç kurumu haklı buluyor diyor ki, buranın plana açılması söz konusu bile olamaz. Sonra ne oluyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yıl önce, sekiz ay önce bütün bunları yok sayıyor ve burası bu uygulamada baktığınız gibi burayı imara, yapılaşmaya açıyor.
“RÜŞVETİN BELGESİ DE OLURMUŞ”
Daha enteresan rapor İstanbul’da onu önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız. Hani derler ya rüşvetin belgesi olur mu? Evet, rüşvetin belgesi de olmuş. Firma sahipleri buranın mülkiyet raporunu hazırlayın demiş, çünkü aynı zamanda SPK’ya başvuracak. İmar uygulaması çıkmadan oradaki değerlendirme raporunda aynen şöyle yazıyor; şifahi bilgiler üstünde imar uygulaması böyle olacak ve bir ay sonrada imar uygulaması böyle olacak.
Ne yazık ki, bu işler böyle. Bizim sicilimize bakılacak durum yok, Sayın Başbakanın siciline baksınlar, benim sicilimde hiçbir şey yok. Sicilimde temizdir arkadaşlar, sütümde tertemizdir.
3. HAVAALANINDA ORGANİZE İŞLERİ AÇIKLAYACAK
Sayın Başbakan, bu İstanbul malum milletvekili, malum il başkanı, kimyanızı bozan il başkanı, kimyanızı bozan bir CHP milletvekili bir harita açıklıyor. Bu haritaya gelsinler cevap versinler. Hodri meydan. Bakanını mı gönderiyorsun, belediye başkanını mı gönderiyorsun, kendin mi geliyorsun Sayın Başbakan gel. Bütün bakanlarla da gelebilir.
Haftaya üçüncü havayolunda organize üçüncü havaalanında dönen organize işleri sizlerle paylaşacağım. Önümüzdeki haftada bunu sizlerle paylaşacağım. Bu rezaleti hepiniz göreceksiniz.
Hatırlarsanız İstanbul’da bir 3. köprü tartışması vardı. 3. köprü tartışmasını ilk kamuoyuyla paylaşan bendim. Yine Sayın Başbakan çıktı ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının makamına her zaman saygılıyım. Sayın Başbakan yine fütursuzca laflar etmişti. Malum siyasi partinin il başkanı yalan söylüyor ve iftira atıyor. 3. köprü projesi hayata geçiyor mu arkadaşlar? Kim şimdi yalan söylüyor Sayın Başbakan? Şunu bileceksin Sayın Başbakan. İstanbul’la ilgili, Türkiye’yle ilgili kimyanızı her gün bozacağım.