Son Dakika Haberler

Hava Kızıştı. 2. “Oslo” savaşı gibi! Bu kez “örtülü” savaşı

Hava Kızıştı. 2. “Oslo” savaşı gibi! Bu kez “örtülü” savaşı
Okunma : 116 views Yorum Yap

Ortulu

Örtülü ödenek savaşları başladı. AKP’nin iki yıldır Sayıştay’ın denetim raporlarını meclşse gönderilmesini engellemesi soru işaretleri bırakıyor..
 
Hükümetle yargı arasında “Oslo” soruşturması nedeniyle yaşanan çatışmanın bir benzerinin bu kez mali yüksek yargıyla yaşandığı anlaşıldı. Sayıştay’ın örtülü ödeneği denetlemeye çalıştığı, Başbakan’ın bu yüzden iki aydır Sayıştay Başkanı’na randevu vermediği belirtiliyor. AKP’nin Sayıştay’ın denetim yetkisini niye tırpanlamaya kalkıştığı da belli oldu.
AKP, iki yıldır Sayıştay’ın denetim raporlarının Meclis’e gönderilmesini engelliyor. Sayıştay, AKP’nin yaptığı yasal düzenleme nedeniyle geçen yıl bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının hesaplarının incelendiği 132 denetim raporunu Meclis’e gönderemedi. 2011 Yılı Bütçesi Kesin Hesap Yasası, bu yüzden, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Sayıştay raporları olmadan görüşüldü. Oysa yasalar denetim raporları olmadan bütçe görüşmelerinin yapılamayacağını söylüyor.
Sayıştay’ın raporları Meclis’e gönderilmesini engelleyen yasal maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Buna karşın raporlar yine de Meclis’e gönderilmezken, AKP, Sayıştay Yasası’na ilişkin yeni bir yasa değişikliği teklifiyle ortaya çıktı. Bu değişiklikle Sayıştay’ın denetim yetkileri budanıyor, Sayıştay savcılarına süper yetkiler verilerek denetim raporlarının sansürlenmesi öngölüyor.
AKP teklifinin komisyondaki görüşmeleri muhalefetin sert tepkisi üzerine belirsiz bir tarihe ertelenirken, bütün bu gelişmelerin, denetim yetkilerinin tırpanlanması girişimlerinin en önemli nedenlerinden biri bugün ortaya çıktı: Sayıştay’ın, son yıllarda olağanüstü artışlar olan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a ilan ettiği ve halen sürdürdüğü adı konmamış savaşla da yakın ilgisi olduğu bilinen örtülü ödenekten yapılan harcamaları denetlemek istemesi.
Sözcü gazetesinin, Veli Toprak imzasıyla verdiği habere göre; Sayıştay denetim elemanları, Başbakanlık’tan örtülü ödenek harcamalarına ilişkin belgeleri istedi. Başbakanlık, Sayıştay Başkanı Recai Akyel ile temasa geçti ve “Bu istekten haberiniz var mı?” diye sordu. Haberi olmadığını bildiren Akyel, denetim elemanlarına “Kanunu yanlış yorumluyorsunuz, böyle bir inceleme yapamazsınız”diyerek talebin geri çekilmesini istedi. Denetim elemanları ise“Kanun bize bu yetkiyi veriyor” diye ısrarcı oldular.
Başbakan Erdoğan, Sayıştay’ın örtülü ödenek harcamasını denetleme isteğine sert tepki gösterdi. Kendisinden randevu isteyen Başkan Recai Akyel’e de yaklaşık 2 aydır randevu vermediği kaydedilirken, gelişmeler üzerine Sayıştay örtülü ödenek belgelerinin gönderilmesine ilişkin talebini geri çekti.