Son Dakika Haberler

“Hayata Devam Türkiye” Projesinin

“Hayata Devam Türkiye” Projesinin
Okunma : 107 views Yorum Yap

7,4 şiddetindeki Marmara depremini deneyimledilerTürkiye’nin kendi alanlarında en güvenilir kurumları Aksigorta ve AKUT’un toplumu başta deprem olmak üzere sel ve yangın gibi doğal afetler konusunda bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdikleri “Hayata Devam Türkiye” Projesinin 4. etabı başladı.
 
Marmara ve ardından yaşanan diğer depremlerde toplumun bilgi yetersizliği nedeniyle kayıpların daha da arttığı gerçeğinden yola çıkılarak 2010 yılında başlatılan ve 5 yıllık bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanan “Hayata Devam Türkiye” Projesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul’dan start aldı.
 
Gün boyu Beşiktaş Meydanı’nda bulunan “Hayata Devam Türkiye” tırı ile vatandaşlara, doğal afetlerden önce alınması gereken önlemler, afet sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda eğitimler verildi. Tırı ziyaret eden vatandaşlara 3 boyutlu G Force deprem simülatöründe 1999 yılında yaşanan 7,4 büyüklüğündeki Marmara Depremi yaşatılarak, konunun önemine vurgu yapıldı. “Güvenli Oda” ve “Güvenli Olmayan Oda” olarak iki farklı bölümün bulunduğu tırda, eşyaları sabitlemek gibi alınabilecek basit önlemlerin önemine dikkat çekildi.
 
Bu yılki hedef: 22 il ve 22 ilçede 1 milyon kişi
 
Beşiktaş’ta Demokrasi Meydanı’nda başlayan ve 10 Nisan’da Sarıyer’de Atatürk Anıtı önünde yapılacak eğitimlerin ardından Adapazarı’na doğru yola çıkacak “Hayata Devam Türkiye” tırı, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Bartın, Kastamonu, Giresun, Rize, Artvin, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Adıyaman, Kahramanmaraş, Osmaniye, Niğde, Karaman, Konya, Afyonkarahisar, Uşak il ve ilçelerinde yaşayan vatandaşlara ve ilköğretim öğrencilerine afet eğitimleri verilecek. Aksigorta ve AKUT’un birlikte yürüttüğü “Hayata Devam Türkiye” projesinin 4. etabı, yine İstanbul’un farklı ilçelerinde yapılacak afet eğitimlerinin ardından 7 Haziran’da sona erecek.
 
 
3 YILDA 30 İL, 150 İLÇEDE YAŞAYAN YAKLAŞIK 3 MİLYON KİŞİYE ULAŞILDI
 
“Hayata Devam Türkiye” Projesinin, tamamlanan üç etabı sonunda 30 il, 150 ilçede yaklaşık 3 milyon kişi deprem ve doğal afetler konusunda eğitildi. Gidilen her il ve ilçede 3 yılda toplam 1 milyon 620 bin öğrenciye ulaşıldı, halka yaklaşık 2 milyon adet eğitim kitapçığı dağıtıldı, 45 bin km. yol katedildi. Projenin 4. etabında da 22 il, 22 ilçede yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.
 
2014’de son etabı gerçekleştirilecek “Hayata Devam Türkiye” projesini değerlendiren Aksigorta Pazarlama Direktörü Gürsal Gürarda, ülkemiz topraklarının yüzde 96’sının başta deprem olmak üzere doğal afet riski altında olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
 
“Halkımızın büyük bölümü doğal afetlere karşı hangi önlemleri alacağını ve felaketler sırasında ne yapacağını hala bilmiyor. Ülkemizdeki Zorunlu Deprem Sigortası teminatı altında olan hane sayısına baktığımızda afet bilinci konusunda kat etmemiz gereken daha çok yolumuzun olduğu net bir şekilde görülüyor. Türkiye’de yaklaşık 20 milyon haneden sadece 5 milyonu zorunlu deprem sigortası yaptırmış durumda. Bu rakamın 1 milyonu elektrik ve su abonelik işlemlerinde DASK’ı zorunlu hale getiren ve 18 Ağustos’ta yürürlüğe giren yeni yasa sonrasında ulaşılan rakam. Bu konuda hızlandık ama daha da hızlanmamız gerektiği açıkça görülüyor.
 
‘Hayata Devam Türkiye’ Projemiz ile AKUT’la beraber 3 yılda yaklaşık 3 milyon kişiye doğal afetler ve sigorta bilinci aşılamaya çalıştık. 5 yılın sonunda 5 milyonun üzerinde vatandaşımızın afetlere karşı daha donanımlı biçimde ayakta durması için çalışıyoruz. Afetleri engelleyemeyiz ama yaraları sarabileceğimize inanıyoruz”
 
AKUT olarak doğal afetler sırasında pek çok can kurtarmış olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını belirten AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ise “Hayata Devam Türkiye” projesi ile ilgili şöyle konuştu:
 
“Doğal afetler konusunda halkımızı bilinçlendirmek adına 2010 yılında AKUT ve Aksigorta olarak bilgimizi ve gücümüzü birleştirerek ‘Hayata Devam Türkiye’ dedik. Üç yıllık turumuz sırasında vatandaşlarımızın böyle özel bir çalışmaya ne kadar ihtiyaçlarının olduğunu gördük. Aksigorta’ya afet eğitimi konusunda yaptığı öncülük için teşekkür ediyorum”