Son Dakika Haberler

HAYIR ÇADIRINI BURADAN KALDIRDILAR, LİMANI BOŞALTILAR, DÜKKANLARI KAPATTILAR.

HAYIR ÇADIRINI BURADAN KALDIRDILAR, LİMANI BOŞALTILAR, DÜKKANLARI KAPATTILAR.
Okunma : 104 views Yorum Yap

 

Sarıyer Tarihi Yazarı Sayın İbrahim Balcı sosyal medya’dan yazdı.

Yarın Sarıyer’de şenlik var. Balıkçı tekneleri uzaklaştırıldı, küçük balıkçı kayıkları limandan kaldırıldı. Belli mi olur belki dükkanları da kapatırlar… Demokrasi böyle bir şey mi?

Mustafa Balcı yaşanılanları yazdı.

NEDİR SARIYERLİNİN ÇEKTİĞİ…

Demokrasi Böyle Bir Şey Mi?

Asrın lideri Sarıyer’e geliyor!

Limanlar boşaltılmış, Balıkçı tekneleri yok denecek kadar az, Kocaman tekneler iskele alabanda olmuş yerlerinden eser yok.

Sanki Kuvvetli bir lodos tekneleri parçalamış, sağlam kalanlar diğer limanlara demirlemeye gitmiş, adeta fırtınadan kaçmış gibi Sarıyer tarihi limanı boşalmış, boşaltılmış,.

Gırgır tekneleri yok. Kaçak trol tekneleri yok, küçük balıkçı tekneleri dahi yok.

Çile bülbülüm çile.

Sarıyer farkı bir ilçedir.

Her ne kadar Merkez mahallesi dışında mezhepsel örgütlenmeler, yerleşimler, mahallelerin mezhepsel olarak dizayn edilmesi uzun yıllar sürmüş ve başarılı olmuş olsada Sarıyer Merkez mahallesi ahalisi Sunni topluluklardan oluşan bir halk olsa da, uzun yıllar ki bu 100 yılı geçmektedir, yaşamını devam etme ettirme çabasında mücadelesini sürdürürken, Mahalle ve ilçe olarak bu hazin sonu ve çok yakın tarihin yozlaşmasını yaşıyorken, İtilerek, utanılarak, unutularak ve dışlanarak ayıp denilecek bir durumla karşılanılıyorsa bir kere değil bin kere düşünülmesi gerekir.

Nedir Sarıyer halkının her seçimde yaşadığı bu sorunlar.

Bir yanda partililerin savaşı. Bir yanda mezhep savaşı, Bir yanda Evet – Hayır referandumu.

Biz bunları hak etmiyoruz.

Çıkın Hayatımızdan.

Mezhebiniz, Cemaatleriniz, Başkanlık sisteminiz, Ekmek davasında koşan binlerce insan, ekmeğinden edilen bir cümle sessiz zümre..

****
Nasıl sesini duyuracak.
Nasıl Hayır ve Evet diyecek.

***

Sarıyer’de bir miting yapılıyor.

Sarıyer Cumhuriyet Meydanında “Hayır Çadırı “ kaldırılıyor. Protokol gereği normal, izinler alınmış, miting öncesi bu akşam kaldırıldı.

Ordaydım.

Utandık. Kızdık. Üzüldük.

Sarıyer Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sarıyer Cumhuriyet Meydanına gelecek diye 2 gün boyunca Sarıyer Belediyesi Cumhuriyet Meydanında süsleme bakım onarım yapıyor, park adeta yeniden yapılmış gibi….

Çiçekler ilk günkü gibi taze, sanki bugün ekilmiş ve birden büyümüş.

Vatandaşın tepkileri ise, çalışnaların üzerinde Sarıyer Belediyesi formalarının oluşu, müthiş tepkiler aldık, yalanımız ise Büyükşehir’in parkı düzenlediği oldu.

****

Bugün CHP İstanbul Millet Vekili Sarıyerli Didem Engin Sarıyer’de mahalle gezintisi yaparken bir esnaf şikayetlerini bildirdi.

Dükkanımızı kapatıyorlar. Bizim zararımızı kim karşılayacak? CHP Millet vekili Sarıyerli Didem Engin Çaresiz… Söyleyecek kelimler bulamıyor ve şok oluyor.

Miting dolasıyı ile 1.2.3. dükkanlar kapalı, bu dükkanlar Sarıyer Limanında Restaurant olarak devam eden ve ekmek parası peşinden koşan küçük mekan sahipleri.

Cumhurbaşkanı gelecek diye dükkanları kapatılıyor, her hangi bir tebligat yok. Sadece kapat deniyor, kapatılıyor.

Bu esnafın zararını kim ödeyecek. Belli değil.

Ve Mekan sahipleri Hayır için kenetleniyor.

Ve isyan Ediyorlar….

Karolsun Mezhepiniz, Kahrolsun Cemaatiniz, Kahrolsun böyle Demokrasiniz,

Demokrasi böyle bir şey..

Siz siz olun sorumluluk sahibi Sarıyerliler olarak pazar akşamı Saat 21.00’de inadına şimdiden rezervasyonunuzu yatırın.

İnanıyorum ki, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, CHP Millet Vekili Sarıyerli Didem Engin,Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç  Yapı Kredi Bankası üstünde bulunan Dolphin Restaurant’tan balkon konuşması yapacak.

Tüm Sarıyerlileri Bekliyoruz..

HAYIR, HAYIR, HAYIR..

Sariyer Times / Mustafa Balcı