Son Dakika Haberler

HEPİMİZ ONA AŞIĞIZ.23 Yaşında LİDER

HEPİMİZ ONA AŞIĞIZ.23 Yaşında LİDER
Okunma : 172 views Yorum Yap

Hızmalı Camila , üçüncü bakanı koltuktan etti Şili’de parasız eğitim için hükümete kafa tutan öğrenci ayaklanması 5 ay içinde önce kültür bakanını, ardından da ikinci eğitim bakanını yedi. Öğrenci lideri Camila Vallejo, “Taviz yok” diyor

Güney Amerika ülkesi Şili’de Arap Baharı’ndan etkilenen öğrencilerin, diktatörlük döneminden kalma eğitim sistemine karşı başlattıkları isyan hareketi 8’inci ayını doldurdu.

Geçen mayıs ayında Eğitim Bakanı Joaquin Lavin’in yolsuzluk yapan eğitim kurumlarıyla ilişkisi üzerine başlayan protestolarda, parasız eğitim isteyen öğrenciler 23 yaşındaki Camila Vallejo liderliğinde 100 okulu işgal etti. 200 bin kişiyi sokağa döken Camila’ya memur ve işçiler bile destek verince isyan halk hareketine dönüştü.

Camila’nın ünü o kadar arttı ki; Bolivya Devlet Başkanı Yardımcısı Alvaro Garcia Linera “Hepimiz ona aşığız” dedi. “Camila’nın öldürülmesiyle protestolar biter” diyen Kültür Bakanı Tatiana Acuna kovuldu. Destek oranı yüzde 26’ya kadan düşen Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera pes ederek uzlaşma yoluna gitti.

Hükümet destek olmadı

Ancak öğrencilerle uzlaşmayınca Camila 100 bin kişinin üzerinde katılımlı 40’tan fazla gösteri düzenledi.

Eğitim Bakanı Lavin, gösterilerin ikinci ayında istifa etti. Yerine Felipe Bulnes atandı. Ancak görüşmeler yine sonuçsuz kalınca 5 ay içinde ikinci eğitim bakanı da istifa etti.
Bulnes “Kişisel nedenlerden ötürü” istifa ettiğini açıkladı. Ancak Şilili uzmanlar Bulnes’in öğrencilerle görüşmek ve pazarlık yapmak için hükümetin kendisine yeterli manevra alanı bırakmadığı için istifa ettiğini söylüyorlar.

İstifayı kabul eden Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Eğitim Bakanlığına, tanınmış akademisyen Haral Beyer’i atadı. 23 yaşındaki Vallejo, Pinera’nın “eğitim bütçesi artırılsın, okulların yönetimine öğrenciler de katılsın” teklifini geri çevirdi ve parasız eğitime kadar eyleme devam kararı aldı. Camila, “Hükümetin politikaları değişene kadar duruşumuz değişmeyecek” diye konuştu.

“Camila Vallejo, Guardian gazetesi tarafından ise yılın kişisi seçilmişti.”