Son Dakika Haberler

HIRSIZLAR DURMUYOR BİZ DURACAK MIYIZ!-26 ŞUBAT’TA GREVDEYİZ!

HIRSIZLAR DURMUYOR BİZ DURACAK MIYIZ!-26 ŞUBAT’TA GREVDEYİZ!
Okunma : 132 views Yorum Yap

26 Şubat Afiş24 Şubat bu ülkenin değil dünya tarihine de geçecek kara bir gün olarak hafızamıza kazınmalıdır. Bugün bu ülkede, eşi benzeri görülmemiş bir utanmazlık ve pervasızlıkla ülkenin emekçilerinin alın terini çalanlar, 2 milyon 800 bin işçinin asgari ücretine denk gelecek bir parayı nasıl sıfırlayacaklarının derdinde iken kamu emekçileri çocuklarına harçlık veremeden okula gönderiyor.

 

Bu hırsızlar, utanmazlar doymuyor, kamu kaynaklarını nasıl daha fazla peşkeş çekeriz,  sermayeye nasıl aktarırız diye yangından mal kaçırır gibi yasalar çıkarma peşindeler. Hırsızların yasalarını tanımıyoruz, kamu emekçileri açısından bunların yaptığı hiçbir yasanın meşruiyeti olamaz. Yasalarınızı alın başınıza çalın ve defolup gidin!

 

Artık yeter, yalana talana hırsızlığa geçit vermeyeceğiz!

 

Hırsızlara, yasalarına, bu utanmazca sömürüye daha fazla izin vermemek için yarın GREV’deyiz!

 

Üyelerimizi ve tüm üniversite emekçilerini sendikamız Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen ile yarın yapılacak greve destek olmaya, hırsızlara gereken cevabı alanlardan ve iş yerlerinden vermeye davet ediyoruz.

 

26 ŞUBAT 2014 (Yarın)

 

Grev için toplanma yeri: Sultanahmet Meydanı

 

Saati                          :12.00

 

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz!

 

 

EĞİTİM SEN İSTANBUL 6 NOLU ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ

 

 

26 ŞUBAT’TA MİLLİ EĞİTİM TEMEL KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK ÖNGÖREN TASFİYECİ ve PİYASACI KANUN TEKLİFİNE KARŞI EĞİTİMCİLER OLARAK GREVDEYİZ!!!

Meclis Milli Eğitim Komisyonunda görüşmeye başlanan “ Milli Eğitim Temel Kanunu ve bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde “ değişiklik öngören yasa tasarısı “dershaneleri kapatma” adı altında Kamu kaynaklarının Özel Okullara aktarma ve sayıları 100 bini bulan eğitim yöneticilerinin tasfiye planıdır ve eğitim sistemimizi yeni bir kaosun içine itecektir.
Kamu kaynakları özel okullara aktarılamaz!!!
Getirilen düzenleme ile 1 Eylül 2015 tarihine kadar özel okula dönüşme taahhüdünde bulunan dershanelere hazine arazileri 25 yıllığına bedelsiz kullanma hakkı verilecek. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, okul ek binaları vb. on yıla kadar kiraya verilebilecektir. Ana okulundan liseye kadar eğitimin her kademesindeki özel okullara bütçesi kamudan karşılanmak üzere öğrenci transferi yapılıp özel okullar özendirilecektir. Yıllardır eğitime yeterli pay , okullara ödenek ayırmayan okul giderlerini velilerin sırtına yıkan AKP iktidarı , özel okul patronları için elinden geleni yapmaktadır.
Halktan toplanan vergiler özel okullara harcanması kabul edilemez. Nitelikli parasız , bilimsel, laik kamusal bir eğitim istiyoruz.
Eğitim yöneticilerinin sözlü sınavla belirlenmesi ve vali tarafından atanması kabul edilemez!
Kanun yürürlüğe girdiğinde 4 yıl ve üzeri sürelerle okul müdürü, müdür yardımcısı olarak görev yapanların 100 bin kişinin görevleri “ hiçbir işleme gerek kalmaksızın “ sona erecek . Öğretmen olarak görev yerleri de değiştirilecek. AKP iktidarı bu düzenleme ile siyasi kadrolaşmaya yol açacaktır. Bu durum bütün eğitim emekçileri için hak kaybıdır. Biz demokratik bir eğitim istiyoruz. Bütün yöneticiler eğitim emekçileri veli ve öğrenci temsilcileri tarafından seçilsin.
Aday öğretmenlere yazılı ve sözlü sınavın arkasında iş güvencemizin kaldırılması var !
Görüşülen yasaya göre ; aday öğretmenler bir yıl çalıştıktan sonra performans değerlendirilmesinde başarılı olmak ve disiplin cezası almamak koşuluyla asaleten atanmak üzere yazılı ve sözlü sınava girmek zorunda kalacaklar. İki sınavda başarılı olamayanların memuriyetleri sona erecek. Bu düzenleme Ulusal Öğretmen Strateji adı altında MEB öğretmen istihdamını ilerki dönemde günümüz piyasa koşullarına göre “ rekabet” “verimlilik”, “kariyer” , “performans “ kavramları üzerinden iş güvencemizi kaldırarak sözleşmeli istihdama geçişin aşaması olarak kullanmak istemektedir.
Sonuç olarak yasa taslağı eğitimde “piyasa merkezli” ve “ siyasal kadrolaşmayı” yasalaştırmak istemektedir. Biz eğitim emekçileri bunu kabul etmemeliyiz. Bu güne kadar bizi bölüp parçalayarak eğitimi bu hale getirdiler. Bu gün taleplerimiz için birleşerek yapılmak istenenleri boşa çıkarmalıyız. Bu nedenle EĞİTİMSEN olarak (Eğitimbirsen hariç) diğer eğitim sendikalarıyla birlikte bu kanun tasarısının meclis gündemine geldiği 26 Şubat Çarşamba günü GREVDEYİZ!!!
YAŞASIN İŞ , EKMEK ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZ
BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ