Son Dakika Haberler

İBRAHİM TÜFEKÇİ’DEN MUHTEŞEM ESER

İBRAHİM TÜFEKÇİ’DEN MUHTEŞEM ESER
Okunma : 380 views Yorum Yap


“BİLİM KÜLTÜR SANAT” isimli eserin yazarı Makine ve Enerji Mühendisi İbrahim Tüfekçi. 

Sarıyerlilerin ifadesiyle İbrahim Hoca ya da Başkan. Çok iyi bir eğitim gördü. Fabrika sahibi iken kültür ve eğitime katkı nedeni ile öğreticiliği/öğretmenliği tercih etti. 

Hem de fahri olarak, uzun yıllar genç neslin yetişmesi için Sarıyer ilçesindeki liselerde, orta okullarda dersler verdi. Son bir kaç yılını araştırmaya verdi ve gerçekten konusunda yazılan tek eser olan yayımladığı BİLİM KÜLTÜR SANAT kitabını yayımladı. 

İmzalayıp verdi kitabını “İbrahim Balcı Dostuma” yazarak. Tabii mutlu oldum. Hemen göz gezdirdim İçindekiler bölümünü okuyunca ne kadar büyük emek sarf ettiğini anladım. Zira Güneş,  Ay ve oluşumu, Uranyum Atomu, Nükleer Enerji, Kuantum Fiziği, Vitaminler, Sanat Tarihi, Orta Asya Türk devletleri, Hz. Muhammet, Felsefe, Helenler, Urartular, Büyük Selçuklu, Roma,. Bizans,Osmanlı, Sevr, Gazi Mustafa Kemal ve Türkiye Cumhuriyeti gibi birbirinden renkli konuların işlendiği bir eserin okunabilir olacağına inancım pek çok arttı. 

Ön sözü okuduktan sonra eserin ne kadar doyurucu olduğunu, cümleler anlam yüklü fakat yalın… Konular birbirini tamamlar ve her biri öğretici nitelikte. Kitabı okumaya yeni başladım, kısa zamanda bitireceğim. Herkese tavsiye ederim. 

İbrahim Balcı