Son Dakika Haberler

İnce Yine Çaktı. MUSA değil, USA imiş.

İnce Yine Çaktı. MUSA değil, USA imiş.
Okunma : 12 views Yorum Yap

Muharremince Muharrem İnce yine yaptı yapacağını.Chp grup başkan vekili Muharrem İnce AKP hükümetini ve Başbakanın açıklamalarını eleştirdi.
Ülkemizin hemen yanıbaşında, Binlerce kilometreden gelip müdahale edenler bir gün yine özür dileyecekler dedi. Aynı oynun Irak ta oynanadığnı ve ABD nin özür dilediğinin unutulmaması gerektiğini belirten İnce yine aynı oyun oynandığın belirtti.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ABD’nin Suriye’ye müdahale kararına ve AKP Hükümeti’nin koşar adım müdahaleye katılmasına sert tepki gösterdi. İnce, Başbakan Erdoğan’ın sözlerine öyle bir gönderme yaptı ki çok konuşulacak türden: “Musa gelir diyorlardı, meğer ‘USA’ geliyor diyorlarmış.”
İnce, Suriye’ye müdahale kararıyla ilgili gelişmeler üzerine bugün bir yazılı açıklama yaptı. “Ülkemizin hemen yanı başında Başbakan’ın ifadesiyle ‘Binlerce kilometre öteden gelip, Ortadoğu coğrafyasına müdahale edip, cetvelle sınır çizenler, bu coğrafyanın hem kanını hem petrolünü içenler’ tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olmadan ve Birleşmiş Milletler uzmanlarının kimyasal silah saldırısı ile ilgili incelemeleri bitmeden bir müdahale yapılacağı ifade edilmektedir” diyen İnce, şunları söyledi:
IRAKTA KİMYASAL SİLAH BULUNMADIMI
“Bu müdahalenin gerekçesi kimyasal silah kullanılması olarak açıklanmaktadır. 2003 yılında 1.5 milyon insanın öldüğü Irak’a müdahale öncesinde söylenen gerekçe ile bugün söylenen gerekçe aynıdır. Irak’ta kimyasal silah bulunamadı, hatta ABD’li yetkililer özür dilediler, ama Irak kan gölüne döndü, gözyaşı dinmedi.
AKP HÜKÜMETİNİN SORUMLULUĞU VEBALİ BÜYÜKTÜR
“Aynı coğrafyada bu kez hedef Suriye ve gerekçe aynı.Türkiye ise bu müdahaleden en fazla zarar görecek ülkelerin başında gelmesine rağmen kendi ideolojilerine göre dış politikamızı yönlendiren, maceraperest yöneticileri tarafından koşar adım savaşa sürüklenmektedir. Türkiye’yi bu kanlı, bu gözyaşı dinmeyen Ortadoğu bataklığına sürükleyen AKP Hükümetinin sorumluluğu ve vebali büyüktür.
“Birleşmiş Milletler uzmanlarının çalışması tamamlanmadan ve kullanılmışsa kimin kullandığı net olarak ortaya çıkmadan yeni kan ve gözyaşına neden olunmamalıdır. Kimse bizi insani değerler diyerek kandırmaya çalışmasın, bu insanlık değildir. İnsanlık olmadığını bölgemizde hemen yanı başımızda Irak’ta yaşadık, gördük.”
Kimyasal silah kullanmanın bir insanlık suçu olduğunu sözlerine ekleyen İnce, ABD’nin Mısır’daki Mursi’yi koltuğundan indiren darbeyi desteklemesine atıfta bulunarak, “Mısır’da darbeyi destekleyenlerle AKP aynı safta bu coğrafyada yeni savaşların peşindedir” dedi.
BAŞBAKANIN MUSA GELİR DİYE BEKLEDİĞİ USA İMİŞ
İnce, Erdoğan’ın iki gün önce Rize’de yaptığı konuşmada, Mısır’da Mursi’nin devrilmesini ve ardından yaşanan katliamlara değindirirken, “Zalimler hiçbir zaman payidar olmaz. Firavunlar payidar oldu mu? Bir sinek bile Nemrut’un işini bitirdi. Firavun, Musa’yı büyüttü, sarayında. Ondan sonra Musa onun işini bitirdi. Bilesiniz ki her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Bunu böyle bilin. İnşallah bunların da Musa’ları yakındır, gelecektir” sözlerine göndermede bulunarak, “Başbakan’ın Musa gelir diye beklediği Musa meğer ‘USA’ imiş” diye konuştu.
İnce, Erdoğan ve hükümete şu uyarılarda bulundu:
“Başbakan ve stratejik çukurda debelenen, sıfır sorun politikasından değerli yalnızlık politikasına geçen Dışişleri Bakanı’nı uyarıyorum, Türkiye’yi savaşın üssü yapmayın, başka ülke askerlerinin Türkiye’de konuşlanmasına izin vermeyen, sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışına gönderilmesine ilişkin olan tezkere ile Meclisin size verdiği yetkiyi aşmayın, Türkiye’yi telafisi mümkün olmayan zararlara sürüklemeyin, Suriye konusunda sizden yardım talep eden ülke veya ülkelerin yardım taleplerini değil, Türkiye’nin çıkarlarını gözetin.”