Son Dakika Haberler

İnce’nin sözünü ettiği “Sevim Tanürek cinayeti” nedir?

İnce’nin sözünü ettiği “Sevim Tanürek cinayeti” nedir?
Okunma : 74 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Elazığ’daki mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım” diye seslendi. Peki İnce’nin sözünü ettiği “Sevim Tanürek cinayeti” nedir?

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce , Elazığ’da yaptığı mitingde “Erdoğan eski defterleri açma bak açarım altında kalırsın. Dershanede 20 sene önce ceza kesilmiş. E ne olmuş? Sonra ödenmiş. İstersen gel bir de Sevim Tanürek cinayetini araştıralım” dedi.

İnce’nin bu sözleri, 1998’de yaşanan olayı yeniden hatırlattı. Peki İnce’nin bahsettiği olay neydi?


İşte Muharrem İnce ‘nin hatırlattığı ve Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan ‘ın Sevim Tanürek ‘in ölümüne yol açtığı o kazanın hikayesi:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , henüz Başbakan olmadan önce, Refah Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken oğlu Ahmet Burak Erdoğan , 11 Mayıs 1998’de Şişli’de yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışan TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Sevim Tanürek ‘e çarptı.

Kazadan sonra derhal olay yerine belediyenin arazözleri geldi, kaza yaşanan caddedeki fren ve kan izlerini yok etti. Örtbas etme girişimi hemen başlamıştı.

Ahmet Burak Erdoğan hakkında trafik raporunda “dalgın olarak araç kullandığı” için kusur oranı sekizde üç (3/8) tespiti yapıldı. Savcı polisin raporuna dayanarak 3 aydan 20 aya kadar hapis istedi.

Ardından, Sevim Tanürek kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Bunun üzerine Ahmet Burak Erdoğan hakkında ek iddianame düzenlenerek “istenen ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis” diye değişti.

İBB Başkanı Tayyip Erdoğan, derhal Sevim Tanürek’in yakınlarına büyük ihtimam gösterdi, mezar temin etti, hastane masraflarını karşıladı. Onlar da şikayetlerinden vazgeçtiler.

Ancak dava sürdü.

Mahkeme Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi’nden kazayla iligili rapor istedi. Bu dairenin başında makine mühendisi Eyüp Çakmak bulunuyordu. Sanık Erdoğan için “tamamen kusursuz” raporu düzenledi ve “sekizde sekiz (8/8) kusur ölen yaya Sevim Tanürek ‘tedir” dedi.

Burak Erdoğan’ın ölümle sonuçlanan trafik kazasında kusur, yaya yolunda karşıdan karşıya geçmekte iken arabanın çarptığı yay Sevim Tanürek’te bulundu. Tamamen.

Böylece Burak Erdoğan beraat etti.

Erdoğan başbakan olunca, oğul Erdoğan’a “kusursuzdur raporu” veren dairenin başkanı Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.”

Cumhuriyet