Son Dakika Haberler

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ HAYALİNDEN TİYATRO SAHNESİNE

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ HAYALİNDEN TİYATRO SAHNESİNE
Okunma : 124 views Yorum Yap

img_8698
Tiyatro ve sinema dünyasının ustalarından Altan Erkekli, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV)’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle hayata geçirdiği Fark Yaratan Öğretmen kampanyasına destek vererek, hayatının yönünü değiştiren öğretmeniyle ilgili anısını paylaştı.
Altan Erkekli kampanya için çektiği videoda fark yaratan öğretmeni olarak, lisedeki İngilizce öğretmeni Pesen Şentürker’i anlattı. Özellikle ihtiyaç sahibi çocukları mutlu etmenin tek yolunun onlara ev yapmak olduğuna inanan ve bu yüzden inşaat mühendisi olmak istediğini belirten Altan Erkekli, Pesen Öğretmeni’nin kendisindeki yeteneği fark etmesiyle tiyatroya yöneldiğini söyledi. Ders aralarında yaptığı taklitlerle öğretmeninin dikkatini çeken usta oyuncu Pesen Öğretmeni’nin kendisine olan inancı sayesinde liseden mezun olup tiyatro bölümünü kazandığını anlattı. Erkekli, öğretmeninin sözlerini şöyle aktardı:
“Seni kendi ellerimle tiyatrocu yapacağım. Bırak bu inşaat mühendisliği sevdasını. İnşaat mühendisleri yalnızca ev yapıyor, köprü yapıyor, büyük eserler, barajlar gibi çok önemli şeyler yapıyor. Ama bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde insan inşasına gerek var. İnsan inşasının ihtiyacı da sanatla oluyor ve özellikle de tiyatro sanatıyla oluyor. Söz ver bana, bana eğer bir şey olacak olursa yine de tiyatrocu olacaksın değil mi?”
Çok sevdiği öğretmenine verdiği sözü tutan ve “iyi ki tiyatrocu oldum” diyen usta oyuncu, Öğretmen Akademisi Vakfı’nın da bundan sonra takipçisi ve destekçisi olduğunu belirtti.
Altan Erkekli’nin fark yaratan öğretmen videosuna http://farkyaratanogretmen.com/ web sayfasından ve ÖRAV’ın sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.
Geçen yıl Haldun Dormen, Sunay Akın, Arda Türkmen, Sinan Güler ve Ayşegül Aldinç’in çektikleri videolarla destek verdikleri “Fark Yaratan Öğretmen” kampanyasına bu yıl Altan Erkekli dışında, Arzum Onan, Açelya Akkoyun, Bülent Seyran, Dağhan Külegeç, Engin Hepileri, Hülya Koçyiğit, Kayhan Yıldızoğlu, Kenan Vural, Levent Can, Muratcan Güler ve Özge Borak da katıldı.
“Fark Yaratan Öğretmen” kampanyası
Öğretmen Akademisi Vakfı kendi hayatında “fark yaratan öğretmeni” olan herkesi hikayesini paylaşmaya ve öğretmenini gururlandırmaya çağırıyor.