Son Dakika Haberler

İstanbul Orman Bölge Müdüründen Öğrencilere Seminer

İstanbul Orman Bölge Müdüründen Öğrencilere Seminer
Okunma : 137 views Yorum Yap

eminalpkayaSarıyer Org. Emin Alpkaya İlköğretim Okulu öğrencileri Bölge Müdürü Zekeriya Mere’yi soru yağmuruna tuttular.
 
21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinlikleri kapsamında Orman Bölge Müdürü ziyaret eden Sarıyer Org. Emin Alpkaya İlköğretim Okulu öğrencilerine iade-i ziyarette bulunan Bölge Müdürü çocuklarla Ormancılık üzerine söyleşi yaparak kendi meslek hayatından bahsetti.
Öğrencilerle bir arada olmanın heyecanı gözlerinden okunan Bölge Müdürü konuşmasında “Orman sevgisi doğa dostu bu kadar çocuğu bir arada görmekten inanın çok mutlu oldum. Davetlerinden dolayı okul idaresine ve siz öğrencilere çok teşekkür ediyorum. Bu güne kadar birçok yerde konuşma yaptım ama inanın hiç birisinde bu kadar heyecanlı olmamıştım. Gördüğüm tablo ilerleye dönük Ülkemiz ve İstanbul hatta Dünya Ormancılığı açısından çok güzel bir tablo dilerim ilerleyen yaşlarınızda da bu duyarlılığı bu orman ve doğa sevgisini içinizde taşırsınız hepinizi tek tek gözlerinizden öpüyorum” dedi.
Daha sonra öğrencilik yıllarından itibaren meslek yaşamından ve ormancılık mesleğinin evreleri hakkında çocuklara bilgi veren Bölge Müdürü “bizler yaşanılabilir bir dünya, temiz bir hava, temiz bir doğa için uğraşıyoruz. Bu çalışmalarda siz öğrencilerimizi yanımızda görünce sevincimiz bir kat daha artıyor. Arkadaşlar yapmış olduğumuz mesleğin en önemli tarafı maneviyatı. Dikmiş olduğunuz binlerce fidanın büyüdüğünü görmek bizlere onur, dolayısı ile haklı gurur veriyor.  Çocuklar ormanlarımızın faydaları saymakla bitmez günlük hayatta kullandığımız; masa sandalye kullandığınız sıralar, aklınıza gelebilecek ahşap olan her şey kâğıt kalem ve sağlık sektöründe ilaçtan kozmetik yapımına kadar her şeyin ana maddesi ormandır.  Tüm bunlarla birlikte Ormanlarımız mantar, çeşitli bitki çayları ve meyve gibi doğal ürünlerle de hayatımıza girmiş durumdadır.
Maalesef artan nüfus ve hızlı tüketim sonucu doğal kaynaklarımızın özellikle ormanlarımızın yok olmasına neden olmaktadır. Ülkemiz orman yangınlarının çıkmasında ve yayılmasında en uygun koşullara sahip Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Orman yangınları erozyon, su kaynaklarının bozulması, hava kirliliği, çölleşme, sel, heyelan, çığ gibi felaketleri de beraberinde getirmektedir. Tüm çabamızın bu tehlikelerin önüne geçmek olduğunu ve bunda da siz öğrencilerin gençlerin desteğine her zaman ihtiyacımız olduğunu” söyledi.
Org. Emin Alpkaya İlköğretim Okulu öğrencileri hazırlamış oldukları soruları Bölge Müdürüne yönelterek cevaplarını heyecan ve dikkatle dinlediler.
Ziyaretin sonunda hatıra fotoğrafları çekilerek,  Bölge Müdürümüz tarafından öğretmen ve öğrencilere tişört, şapka, kitapçık, el broşürü, dergi, afiş, … vb. ormancılık mesleği ile ilgili promosyon ürünler verildi.
Çocuklarda hazırladıkları hediyeleri Bölge Müdürü takdim ederek ziyaretlerinden dolayı Bölge Müdürü Zekeriya Mere’ye teşekkür edip en yakın zamanda fidan dikme etkinliğinde tekrar bir araya gelme sözünü aldılar.