Son Dakika Haberler

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne Yeni Rektör

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne Yeni Rektör
Okunma : 107 views Yorum Yap

Prof.dr.mehmet bulut2010 yılında kurulan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne yeni rektör atandı. İSZÜ’nün yeni rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut oldu.
3. akademik yılında eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut oldu. Yükseköğretim Yürütme Kurulu, 2547 sayılı kanunun 40/b maddesi uyarınca, Prof. Dr. Mehmet Bulut’u İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü olarak görevlendirildi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin kurucu dekanlığını yapan Prof. Dr. Mehmet Bulut, 18 Kasım 2013 tarihi itibariyle yeni görevine başladı.
Prof. Dr. Mehmet Bulut’un özgeçmişi;
1970 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Çanakkale’de, Yüksek öğrenimini İzmir’de İktisat alanında tamamladı. 1994-1996 yılları arasında Ankara ve İstanbul’da iki farklı Üniversitede ayrı ayrı doktora derslerini bitirip “yeterlilik” sınavlarını da başarıyla tamamladıktan sonra çalışmayı planladığı konudan dolayı Hollanda’da doktora yapmaya karar verdi. Ekonomi Tarihi alanında 1998 yılında Posthumus Enstitüsü’nden ikinci yüksek lisans ve 2000 yılında da Utrecht Üniversitesi’nden doktora derecelerini aldı.
2001 yılında Yardımcı Doçent, 2003’te Doçent ve 2008 yılında Profesör oldu.
Araştırma Görevlisi olarak 1993 yılında başladığı akademik çalışma hayatına Başkent Üniversitesi’nde devam etti. İlgili Üniversitede, Öğretim üyeliği, İktisat Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi kurucu Dekanı ve Rektör Yardımcısı oldu, 2012 yılında YÖK Üyeliği’ne atandı. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR), İskenderun Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (İSDEMİR), Sollac Ambalaj A.Ş., Erenko Mühendislik A.Ş. Erdemir Romanya A.Ş., Yarımca Porselen A.Ş gibi kamu ve özel kurumlarda Yönetim Kurulu Üyeliği; TT NET A.Ş. ve AVEA A.Ş gibi şirketlerde Denetim Kurulu görevlerinde bulundu.

Uzun dönem (long term-longue durée) ekonomik kalkınma ve gelişme, ülkeler arası ekonomik farklılıkların nedenleri, performans karşılaştırmaları, uluslararası ekonomi politik, Osmanlı iktisat ve medeniyeti, Osmanlı-Avrupa-Atlantik Ekonomik İlişkileri, İktisat Tarihi, İktisadi Düşünce, Finans ve Kurumlarla ilgili alanlarda çalışmaktadır.
İsveç/Dalarna, İngiltere/Cambridge ve Amerika Birleşik Devletleri/Harvard ve Princeton/IAS Üniversitelerinde akademik çalışmalar yaptı. Yurt içi ve yurt dışındaki yayınevlerinde kitapları yayınlandı. American Journal of Economics and Sociology (AJES-New York), Journal of Economic and Social History of Orient (JESHO-Leiden), Journal of European Economic History (JEEH-Roma) ve Middle Eastern Studies (MES-Londra) gibi akademik dergilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası yayın organında makaleleri yayınlandı. Bulgarca, Arapça, Felemenkçe ve İngilizce bilen, ADAM AKADEMİ Sosyal Bilimler Dergisi’nin Genel Editörü, TÜBA Üyesi, evli ve üç çocuk babası olan Dr. Bulut, 2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’ne Rektör olarak atandı.