Son Dakika Haberler

İSTANBUL’DA GEÇERSİZ OYLAR YENİDEN SAYILACAK

İSTANBUL’DA GEÇERSİZ OYLAR YENİDEN SAYILACAK
Okunma : 81 views Yorum Yap

İstanbul İl Seçim Kurulu, 15 ilçede İstanbul Büyükşehir Belediyesi için kullanılan ve geçersiz sayılan oyların yeniden sayımını reddeden ilçe seçim kurullarının kararını kaldırdı.

Böylece İstanbul’un bütün ilçelerinde geçersiz oylar yeniden sayılmış olacak.

AKP, 39 ilçenin tamamı içim yeniden sayım ya da geçersiz oyların yeniden sayımı için başvuruda bulunmuştu.

Bazı ilçelerde AKP tarafından yapılan yeniden sayım talebi somut delillere dayanmadığı için ilçe seçim kurulları tarafından kabul edilmemişti.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, “İstanbul İl Seçim Kurulu geçersiz oyların yeniden sayımına karar verdi. 15 ilçede tekrar sayım olacak. Sayılan 24 ilçede büyük bir değişim olmadı. Yaklaşık 20 bin öndeyiz. Kimse merak etmesin sandıklara sonuna kadar sahip çıkacağız. Yeniden sayımına karar verilen 15 ilçede oy torbalarından gözümüzü hiç ayırmadık. Sayım bitene kadar da ayırmayacağız. Daha önce sayılan bazı ilçelerde AKP nin oyu artarken bazılarında ise CHP’nin oyu arttı” diyerek kararı değerlendirdi.

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş da Twetter’da sayım sonuçlarına dair son bilgileri paylaştı. Yarkadaş, “Saat 21.00 itibariyle, YSK’nın sitesindeki durum budur… CHP, İstanbul’da 19.540 oy önde. AKP, bu gerçeği değiştiremeyeceğini gördü. Şimdi ise İSTANBUL SEÇİMLERİNİ TEKRAR YAPTIRMA FORMÜLÜNÜ ARIYORLAR…” dedi.