Son Dakika Haberler

İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yılı Sarıyer’de kutlandı

İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yılı Sarıyer’de kutlandı
Okunma : 86 views Yorum Yap

İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921 yılında TBMM’de kabul edilmesinin 96. yıldönümü Sarıyer Merkez’de bulunan Mehmet Akif Ersoy Parkı’nda düzenlenen törenle kutlandı. İstiklal Marşı’nın şiirini yazan ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy da minnet ve şükran duygularıyla anıldı.

Sarıyer Belediyesi, Sarıyer Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından düzenlenen kutlama töreninde İstiklal Marşı’mızın 10 kıtalık şiirini yazan Mehmet Akif Ersoy da anıldı.

İstiklal Marşı’mızın kabulü ve şair Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Yağmur altında gerçekleştirilen töreni emekli öğretmen Sahire Güldür sundu. ÇYDD Sarıyer Şube Başkanı Gül Çağlayan törende yaptığı konuşmada ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını anlattı. ADD Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne geçen önemli olayları kronolojik olarak sıralarken, İstiklal Marşı’mızın hangi ortamda ve nasıl yazıldığını da anlattı.

BELEDİYE BAŞKANI GENÇ: ÜLKEMİZİ İŞGAL EDENLERLE YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİNİ UNUTMAYALIM

Törene katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise konuşmasına şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla anarak başladı. Başkan Şükrü Genç, İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemde yaşanılanları ve o dönemde verilen mücadeleyi unutmamak gerektiğini vurguladı. Genç, “İstiklal mücadelemizin temsili olan marşımızın değerini iyi bilmemiz ve onu yaşatmamız gerekir. Bizim bu ülkede huzur içinde yaşamamız için canlarını feda eden şehitlerimizi özlem ve rahmetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti, sadece diğer alanlarda devlet yapılanmasıyla değil, İstiklal Marşı’mızın yurt dışında da özgürce okunmasıyla muhafaza edilebilir. Türkiye çok önemli günlerden geçiyor. Bu günlerin şu anını da çok iyi değerlendirmek gerekir. Bu ülke kolay kurtarılmadı. Bu ülkeyi kurtanlar kimlerle mücade etti iyi bilinmeli. O dönemde ülkemizi işgal edenlerin yanısıra, yerli işbirlikçilerinin de kimler olduğunu unutmamak, unuttuğumuzda bu işin sonunun vehamet olduğunu bilmek gerekir. O dönemde koyulan hedefler vardı, biz de bu hedefleri güncelleyerek, bu mücadele azmini devam ettirmek zorundayız. Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın bu ülkenin, her düşünceden, her inançtan, her renkten insanın özgürce yaşadığı sınırlarını çizen kahramanları. Buradan tüm şehitlerimize, o dönemdeki mücadeleci atalarımıza binlerce kez teşekkür ediyoruz, alkışlıyoruz, alkışlamayanların da elleri kurusun” dedi.

Sarıyer Belediye Tiyatrosu oyuncularından Ekin Gündü’nün İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını şiir olarak okuduktan sonra tören sona erdi. Törene Siyasi partilerin temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, STK’ların başkan ve üyeleriyle çok sayıda Sarıyerli vatandaş katıldı.

Tuncay Dağlı / Sarıyer Kent