Son Dakika Haberler

Kadir Mısıroğlu’nun Hakaretleri Meclis Gündeminde

Kadir Mısıroğlu’nun Hakaretleri Meclis Gündeminde
Okunma : 39 views Yorum Yap

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyete yaptığı hakaretlerle gündeme gelen Kadir Mısıroğlu’nun, Atatürk heykellerini kastederek, “Heykellerin köpek leşi gibi sürüklendiğini göreceksiniz” sözünün yer aldığı görüntü kayıtlarını ve söylemlerini Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Konuyla ilgili konuşan Dr. Ali Şeker,Tarihçi olduğu iddiasında bulunan ancak kamuoyunda bilimsel çalışmalarından ziyade Atatürk aleyhine yaptığı gerçeklikten uzak, nefret ve aşağılama içerikli söylemleri ile bilinen Kadir Mısıroğlu Atatürk heykelleri için “Heykellerin köpek leşi gibi sürüklendiğini göreceksiniz” demiştir. Herkesin bildiği gibi AKP iktidarı ile birlikte, Atatürk düşmanlarının iktidardan aldıkları güç ve güvence ile Atatürk aleyhinde olumsuz söylem ve eylemlerinde sayıca yoğun bir artış olduğu herkesçe kabul edilen acı bir gerçektir. Ayrıca bu şahsın kitapları da 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP tarafından seçim propaganda malzemesi olarak dağıtılmıştır” dedi.

Kanunda Hakaretin Cezası 1 Yıldan 3 Yıla Kadar Hapis

5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna göre; “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Ayrıca bahsedilen yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse ise asıl fail gibi cezalandırılır. Bunlara ek olarak iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde arttırılır ve bu kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılır” denilmektedir.

CHP’li Şeker, “İlgili şahsın Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde daha önceleri de defaatle nefret ve aşağılama amaçlı söylemlerde bulunduğu düşünüldüğünde, sözde yazar bu şahsın dayandığı nokta iktidarın benzeri söylemlere şimdiye kadar sert bir dille ses çıkarmamış olmasından da kaynaklanmaktadır. Hatta bu zatın sarayda ağırlanmışlığı dahi vardır. İktidarın bu tür söylem ve eylemler karşısında hukuki yollara ivedilikle başvurmak yerine, neredeyse cesaret verir bir tutum sergilemesi de maalesef Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarını sevindirmektedir” diyerek TBMM Başkanlığına sunduğu önergesinde şu soruları sordu:

Kadir Mısıroğlu hakkında Atatürk’e hakaret içeren söylemleri ve görüntü kayıtları ile ilgili daha önceden herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Kadir Mısıroğlu geçmiş söylemleri de düşünüldüğünde hakkında bugüne kadar açılmış herhangi bir dava bulunmakta mıdır?


– Ülkemizin ve cumhuriyetin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretamiz ve nefret tohumları saçmaya yönelik bu tür söylemleri ve sahiplerini iktidar partisi olarak kınamayı düşünüyor musunuz?


– 1 Kasım seçimlerinde bu şahsın yalan, iftira ve hakaret içeren kitaplarını dağıtan parti yöneticileriniz hakkında herhangi bir işlem başlatıldı mı?


– İlgili şahsın Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde daha önceleri de defaatle nefret ve aşağılama amaçlı söylemlerde bulunduğu düşünüldüğünde, sözde tarihçi bu şahsın dayandığı nokta iktidarın benzeri söylemlere şimdiye kadar sert bir dille ses çıkarmamış olmasından mı kaynaklanmaktadır?


– AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana yıllar itibariyle Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna göre açılan dava sayısı ve bu davalarda ceza alanların sayısı nedir?


– 2014 yılının başından bu yana Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı dava açılan kişi sayısı nedir? Bu açılan davalar sonucunda kaç kişi hakkında cezaya hükmedilmiştir?