Son Dakika Haberler

Katliamın 25. Yılı Abbasağa Parkı’nda Anıldı

Katliamın 25. Yılı Abbasağa Parkı’nda Anıldı
Okunma : 138 views Yorum Yap

Beşiktaş Belediyesi, 2Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta hayatını kaybeden aydınlar için anma programı düzenledi. Katliamın 25. yılında Abbasağa Parkı’nda gerçekleşen program kapsamında; konser, tiyatro oyunu ve belgesel gösterimi yapıldı.

Sivas Katliamının 25. Yılı olan 2 Temmuz’da gerçekleştirilen anma programı Beşiktaş’ta günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla başladı. Nar-ı bela tiyatro gösterimi ile devam eden program da Kemal Kaplan ve Mazlum Çimen türkülerini Madımak’ta hayatını kaybeden aydınlar için söyledi. Gazeteci Yazar Miyase İlknur ve Usta şair Ataol Behramoğlu da gecenin anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirdi.

Anma programına CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç, Başkan Yardımcısı Leyla Ünver, CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Sabahattin Öztürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program da konuşan Beşiktaş Belediye Başkan Vekili Tahir Doğaç,” Din, mezhep ve ırk sıfatlarını kullanmaktan çıkalım. İnsanı insan olarak kabul edelim. Sivas’ın Cumhuriyet tarihimizde çok büyük bir önemi vardır. Bu güzide ilimizde böyle bir katliam olması acı ve düşündürücüdür. Onlar ne kadar nefret tohumları ekseler de biz özümüze döneceğiz çünkü biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ünver de gecede hayatını kaybeden madımak aydınları için türkü seslendirdi. Program Soner Yalçın’ın yönetmenliğini yaptığı “ Menekşeden Önce” adlı belgesel gösterimiyle son buldu.