Son Dakika Haberler

KENDİNİ BİLMEK…Engin Denizhan

KENDİNİ BİLMEK…Engin Denizhan
Okunma : 145 views Yorum Yap


engindenizhanİnsan’ın yapısı gereği bazen psikolojisinde değişiklikler olması doğal bir durumdur. Yaşadığı olaylarla insanlar gelişir ve değişir. İnsanın yaşam evreleri doğma, büyüme, gelişme ve ölümdür. Bu evrelerden biri olan büyüme ve gelişim, eğitim evresini de içerir. Eğitim evresi her insanın doğru geliştiği anlamına gelmez. İnsan okusa da bazen cahilliği baki kalabilir. Bu sebepten insanın önce kendini doğru tanımış ve bilmiş olması gerekir.

Çevresindeki olayları doğru bir biçimde analiz etmeyen ve yorumlayamayan bireyler önce şuursuz refleksler geliştirir. Daha sonrada yalnış davranışlar sergiler. Bu davranışlar geliştikten sonrada  düzeltilemeyecek sonuçlarla da son bulabilir. O nedenle karşılaştığımız olaylarda ani refleks ve davranışlardan itina etmeliyiz.

İnsanda önce olaylara karşı hoşgörünün artırılabilmesi adına önce kişisel terapi yapılmalı. Daha sonra olayın içindeki bireylerin doğru ve güzel özelliklerini alarak sempati sağlanmalı. En son olarak’ta olayın gelişiminin doğru veya yanlış mı? olduğunu çözümlemek adına karşı tarafla empati yapılmalıdır. Eğer hayatımızda bazı şeyleri bu üç kısa durumla çözümler isek kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

Etrafımızdaki insanların eksiklikleri ve kötü taraflarından değerlendirenlere dikkat etmemeliyiz. Hayatında durmadan şizofrenik hareket sergileyerek, megalomani hastalığı davranışları sergileyenler bilin ki toplumda hiç bir zaman paronoyaklıktan ileri gitmemiş ve toplumca da karşılıkları olmamıştır. Hayat felsefelerini iyimserlik üzerine kurmayanlar her zaman kendilerini doğru tanımlayamamışlardır. O nedenle size Yunus Emre ile mesajımı iletmek isterim;

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsen

Bu nice okumaktır…