Son Dakika Haberler

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÇAĞRI “ ÖĞRETMENLER İÇİN ÖZEL KANUN ÇIKARILMALI”

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÇAĞRI “ ÖĞRETMENLER İÇİN ÖZEL KANUN ÇIKARILMALI”
Okunma : 264 views Yorum Yap

CHP Eğitim Çalıştayı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak KHK’lar ile görevlerine son verilen öğretmenlerin görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Öğretmenler için hakim ve savcıların olduğu gibi özel kanun çıkarılmalı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Eğitim Çalıştayı’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Bugün öğretmenlerin yüzde doksanı yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Yani öğretmenlerin yüzde doksanını yoksulluğa mahkûm etmiş bir ülkeyiz. Ama gidin Finlandiya’ya, Almanya’ya, gelişmiş bütün ülkelere gidin öğretmen baş tacıdır. En azından hiç değilse yoksulluk sınırının bir puan üstünde aylık verelim. Madem bütçe yetmiyor. Bunu biz söylüyoruz ama bu talep sizden de gelmeli. Tabi bu arada Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilenlerin görevlerine iade edilmesi lazım.

  • Öğretmenler sıradan bir devlet memuru değildir. Devlet memurlarını farklı gördüğüm için söylemiyorum bunu, öğretmene verdiğimiz değerden dolayı söylüyorum. 
  • Öğretmen sadece sabah işe gidip akşam dönen kişi değildir. Öğrencinin sorununu beyninde taşıyan kişidir. Öğretmenlik Meslek Kanunu diye ayrı bir yasası olması gerekir. 3600 ek gösterge öğretmenlere derhal verilmelidir.
  • Böylece öğretmen emekli olduğunda da aynı yaşam standardını göstermeli. 24 Kasım’da bütün öğretmenler seviniyor. O gün bizim öğretmenleri ödüllendirmemiz gerekir. Birer maaş ikramiye vermemiz gerekir.

Özel okullara kamunun para aktarmaması lazım.

Aktaracaksınız camı, penceresi olmayan, kapısı olmayan devlet okulları var. Önce o okullar doğru dürüst okul haline dönüşsün, öğrencilerin masası sırası olsun, öğretmenler rahat etsin, paranız varsa verebilirsiniz. Ama önce fakir fukara çocukların gittiği okulların adam gibi okul olması lazım.

21. Yüzyıl Türkiye’sinden bahsediyoruz. Hala birleştirilmiş sınıflar. Hala ikili eğitim var. 21. Yüzyıl’ın Türkiye’si. Orta Çağ’dan söz etmiyoruz, Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarından söz etmiyoruz. 21. Yüzyıl’ın Türkiye’sinden söz ediyoruz” şeklinde konuştu.