Son Dakika Haberler

KOMÜNİSTLER ERDOĞAN’A CEVAP VERDİ

KOMÜNİSTLER ERDOĞAN’A CEVAP VERDİ
Okunma : 111 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinde ÖDP, TKP, TKH’ den yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 39. Muhtarlar Toplantısı’nda söylediği “ Komünistler hiç bir zaman vatansever değildir “şeklindeki sözlere sosyalist ve komünist partilerden yanıt geldi.
Erdoğan konuşmasında şunları söylemişti:

“Şimdi denizin üzerine havalimanı yapıyoruz, bunlar ‘İstemezük’ diyorlar. Kim bunlar? Komünistler, komünistler. İki ili, Artvin ve Rize’yi kucaklayacak bu havalimanı, adam ‘İstemezük’ diyor. Bu sol zihniyet, bu komünistler, bunlar hiçbir zaman vatansever, milliyetperver değildir.”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ve Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) açıklamalarında “yağma ve talana karşı çıkanları vatansever olmamakla eleştirmenin” gülünçlüğü; Türkiye’nin kaynaklarını uluslararası sermayeye teslim etmenin vatanseverlik olmadığı; ve Komünistlerin itirazının çevrenin yok edilmesine olduğu noktalarına dikkat çekildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi

“Burada kastedilen herhalde yapımı devam eden Rize Havalimanı olsa gerek. Bu konuya ilişkinpPartimiz Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş tarafından, 13 Ocak 2017 tarihinde Rize İl örgütümüzde bir basın toplantısı gerçekleştirilmiş, yanıtını halen alamadığımız şu soruları sorulmuştu :

1. Yapılması planlanan Rize Havalimanına yaklaşık 91 km. uzaklıkta Batum Havalimanı, 104 km. uzaklıkta Trabzon Havalimanı bulunmakta iken, yeni bir havalimanı gerçekten ihtiyaç mıdır? Bu havalimanının yapılması gerekli midir?
2. ÇED raporuna göre; bu havalimanı, Pazar ve Yeşilköy yerleşim yerleri arasına, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında ve denize uygun dolgu malzemeleriyle doldurularak inşa edilecek. Yine ÇED raporuna göre, yapılan ilk metraj çalışmaları göz önüne alınarak toplam 88,5 milyon ton deniz dolgusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bozulması kolay, kendini yenilemesi zor, dünyanın en hassas ekosistemi, bu durumda 88,5 milyon ton deniz dolgusu ile kendini yenileyemeyecek kadar tahrip edilmeyecek mi?
3. Şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunan havalimanının yaratacağı kurşun, çinko, bakır gibi ağır metal kirliliklerin doğa ve insan üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler hesaplanmış mıdır? Bu konuda ne tür önlemler alınması düşünülmektedir?
4. 88,5 milyon ton dolgu malzemesi tedarik etmek için bölgede açılacak olan 4 yeni taş ocağı dageridönüşü mümkün olmayan tahribata yol açmayacak mıdır? Taş ocaklarında yapılan patlatmalar, açığa çıkan toz ve gürültü ekosisteme ciddi bir biçimde zarar vermeyecek midir?

14 yıl boyunca doğa ve kentler üzerine karar alırken yaşam alanlarının yabancı ve yandaş şirketler eliyle yağmalanmasını hep öncelik olarak gören iktidar bugün yağma ve talana karşı çıkanları vatansever olmamakla eleştirmesi gülünçtür.
Vatanseverlik ülkemizin doğasının talan edilmesi, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin yerli-yabancı sermayeye satılmasıysa biz böyle bir vatanseverliği reddediyoruz.

Herkes bilmeli ki bu ülkenin yerli, milli ve gerçek vatansever tek hareketi soldur, devrimcilerdir. Gerisi lafı güzahtır!”

Türkiye Komünist Hareketi

Türkiye Komünist Hareketi, yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Bu ülkenin emekçileri sizi ABD’nin 6. Filosu’na secde ederken hatırlıyor.
“Komünistleri ise 6. Filoyu denize dökerken!
“Bu ülkenin emekçileri sizi ABD ile Irak’ın işgaline ortak olma iştahınızdan hatırlıyor.
“Komünistleri ise emperyalist işgale direnişten!
“Bu ülkenin emekçileri sizleri İskenderun limanına inmesine izin verdiğiniz patriotlardan hatırlıyor.
“Komünistleri ise patriotlara ve işgal güçlerine karşı verilen mücadeleden!
“Komünistlerin taşıdığı yurtseverlik bayrağını, riyakarlık ve işbirlikçilikle dolu bir tarihinizle gölgeleyemezsiniz!”

Türkiye Komünist Partisi

TKP’nin @partininsesi isimli twitter hesabından yapılan açıklamada, “Erdoğan, iktidarın çevre katliamlarına karşı çıkan tüm yurttaşları komünistlerin safına davet etmiş. Doğrudur: Ya sosyalizm ya barbarlık!” ifadeleri kullanıldı.
Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan da açıklama yaptı:

“Komünistlerin ne havaalanlarına ne barajlara ne yollara itirazı olabilir. Havaalanı da yapılacak, baraj da, yol da… Komünizm bugün AKP zihniyetinin hayal bile edemeyeceği işlerin üstesinden gelebilecek bir toplumsal düzendir. Komünistlerin itirazı bunlar yapılırken çevrenin yok edilmesinedir.

“Komünistler elbette karşı çıkacak. Kaçak saraylar dikeceksin, kentleri betona boğacaksın, ne tarih ne sanat ne kültür bırakacaksın, sonra da komünistler itiraz ediyor! Vatan hainliğine gelince… Vatan hainliği ülkeyi yağmalamaktır. Vatan hainliği NATO’culuktur. Vatan hainliği komşu ülkelerin içişlerine karışmaktır. Vatan hainliği uluslararası tekellere teslim olmaktır. Vatan hainliği ABD ile stratejik ortaklıktır. Vatan hainliği ülkeyi cemaatlere yönettirmeye kalkmaktır. Vatan hainliği vatanı geriye götürmektir.”