Son Dakika Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığından Yeni Genelge

Kültür ve Turizm Bakanlığından Yeni Genelge
Okunma : 62.697 views Yorum Yap

Bakanlık tarafından yayımlanan, ‘Turist rehberliği hizmetinde Covid-19 pandemi sürecinde uyulması gereken kurallara ilişkin genelge’, 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turist Rehberler Birliği ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne gönderildi.

Genelgede, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi’ kapsamına alınan corona virüsü salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçildiği belirtildi.

Salgına karşı verilen başarılı mücadele sonrasında, seyahat ve turizm faaliyetlerinin sağlıklı bir süreç içerisinde yeniden başlatılmasının öngörüldüğü kaydedilerek, turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, turist rehberliği hizmetinde belirtilen önlemlerin alınması ve sürekliliğinin sağlanması istendi.

“SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYACAK”

*Genelgeye göre, corona virüsü belirtileri gösteren, tanısı olan ya da corona virüsü temaslı olan turist rehberleri sağlık kuruluşuna başvuracak ve en az 14 gün çalışmayacak.

*Turist rehberleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edip ve tur boyunca kuralına uygun tıbbi maske kullanacak, sosyal mesafe kurallarına uyacak.

*Tura katılanlardan son 14 gün içerisinde bulunduğu yerler, varsa kronik rahatsızlıkları, corona virüsü geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenilecek.

*Turist rehberi, yolcularına kendisi tarafından verilen serbest zaman faaliyetleri gibi zamanlar dışında ve yolcuların birlikte bulunduğu ve geziyi sürdürdüğü anlarda yolcuların yanında bulunacak.

*Turist rehberleri katılımcıların gezi sırasında kuralına uygun tıbbi maske takmasına, uygun şekilde kullanmasına, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmesinin sağlanmasına dikkat edecek. Kullanılmış maskeler ağzı bağlı çöp torbasına atılacak.

“YÜKSEK SESLE KONUŞMAK VE BAĞIRMAKTAN KAÇINACAK”

*Ayrıca, turist rehberi müze, ören yeri, dinlenme tesisi vb. uğranılan mekanlarda corona virüsü kapsamında alınan kurallara uyulmasına dikkat edecek.

*Girişlerde koruma tedbirleri hakkında grubu bilgilendirecek ve girişten çıkışa kadar grubuna eşlik ederek tedbirlere uyulup uyulmadığını denetleyecek.

*Grubu, açık ve kapalı alanlarda Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan corona virüsü rehberinde belirtilen güncel sosyal mesafe kurallarına uygun tutmaya özen gösterecek. Kalabalığı engelleyecek önlemler alacak.

*Müzeler ve tur boyunca uğranılan diğer yerlerde bölgesel kalabalık oluşması durumunda tura katılanları uyaracak. Damlacık oluşturması nedeniyle yüksek sesle konuşmak ve bağırmaktan kaçınacak. (DHA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)