Son Dakika Haberler

Kültür ve Turizm'de dinciler için demokrat temizliği

Kültür ve Turizm'de dinciler için demokrat temizliği
Okunma : 130 views Yorum Yap

Yeni atanan kültür Bakanı ilk olarak bakanlıktaki kadrolarda temizlik harekatına başladı.
kültür Bakanı Ömer Çelik sosyal demokratları temizleyere dincilere yer açıyor.
Bütün eğilimleri bünyesinde topladığını ve demokrat olduğunu iddia eden AKP, dincileri getirmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki demokrat, sosyal demokrat kadroları tasfiye ediyor. Ilımlı olduğu söylenen yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, eski sosyal demokrat Ertuğrul Günay döneminde göreve getirdiği üst düzey bürokratların istifalarını istedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinede yaptığı revizyonla Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay koltuğunu Ömer Çelik’e kaptırdı. Yurt gazetesinin haberine göre; Çelik’in, bakanlık koltuğuna oturur oturmaz yaptığı ilk iş, Günay’la çalışan bütün üst düzey yöneticilerin istifasını istemek oldu. 3056 sayılı yasayla Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın üçlü kararnamesi ile atanan bakanlık yöneticilerinin istifalarının istenmesi bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki son demokrat yöneticilerin de temizlenmesi anlamına geliyor.
200 PERSONEL ZORDA
Bakanlık bünyesinde istifası istenen, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları’nın sayılarının 200 civarında olduğu belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre; istifaları istenenler yalnızca bakanlık bünyesindeki üst düzey yöneticileriyle sınırlı da değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en büyük bütçeli ve en büyük istihdamına sahip DÖSİMM (Döner Sermaye İşletme Merkez Müdürlüğü) üst düzey yöneticilerinin de istifası istendi. Bilindiği gibi DÖSİMM, yanı zamanda bakanlığın ticari operasyonlarını yürüten, kültür ve turizm altyapı yatırımları ile ülke tanıtımı için kaynak sağlayan bir yapılanma.
MUHALİF OPERASYONU
Ömer Çelik’in göreve gelir gelmez, hemen üst düzey yöneticilerin istifalarını istemesini Yurt’a değerlendiren bazı yöneticiler, bakan tarafından sözlü olarak istenen istifaların toplanmaya başlandığını belirterek, “Her şeye rağmen AKP döneminde görevde kalan sınırlı sayıda muhalif bürokratın da bu operasyonla temizleneceğini” öne sürdüler. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda İslami kadrolaşmaya geçişi yumuşak bir şekilde sağlamak için Ertuğrul Günay’ın kullanıldığını belirten üst düzey yöneticiler, AKP’nin devlete ait bütün kurumlarda gerçekleştiği firesiz kadrolaşmanın Çelik eliyle tamamlanacağını belirtiler.
AMAÇ KADROLAŞMA
Günay yerine bakan olarak atanan Ömer Çelik, Başbakan Erdoğan’ın en önemli kurmaylarından biri olarak biliniyor ve bakanlıktaki kadrolaşmayı sağlamak için bu göreve özel olarak getirildiği de söyleniyor.
CHP’de uzun süre çalıştıktan sonra önce “Müslüman Sol” diye bir girişimin içinde yer alan, ardından da jet hızıyla AKP’ye geçerek birçok çevrede ciddi bir hayal kırıklığı yaratan Ertuğrul Günay, Erdoğan’ın geçiş sürecinde “bizde soldan gelen de var” diye “örnek” gösterdiği kişilerin başında geliyordu. Ancak Günay’ın görevden alınması AKP’nin artık soldan devşirdiği isimlere de artık ihtiyacının kalmadığı ve Günay gibi isimlerin de artık AKP’de “kullanım sürelerinin” bittiği söyleniyor.

20130201-162032.jpg