Son Dakika Haberler

Kurulacak hükümetle zor günleri geride bırakmalı

Kurulacak hükümetle zor günleri geride bırakmalı
Okunma : 115 views Yorum Yap

GulerSabanci_121

Sabancı Üniversitesi Mezuniyet Töreni’nde konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı: 

 • 7 Haziran’da gerçekleşen seçimlerle, Türkiye seçmeni, yüksek bir katılım göstermiş ve dört partili bir meclis oluşturma yönünde irade ortaya koymuştur. Bu, Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır.
 • Seçmen üzerine düşeni yapmış ve iradesini göstermiştir. Şimdi sıra seçilmişlerdedir.
 • Demokrasi, uzlaşma ve çözüm üretme demektir. Ülkemizin önünde çözülmesi gereken çok önemli konular vardır.
 • Dolayısıyla, seçilmişlerden en kısa sürede uzlaşarak hükümeti kurmalarını ve Türkiye’nin daha fazla vakit kaybetmeden her alanda çalışmaya başlamasını bekliyoruz.
 • Kurulacak hükümetle zor günleri geride bırakmalı ve Türkiye için hep beraber, özveriyle çalışmaya devam etmeliyiz. 
 • Meclisin tarihinde bu dönemde ilk kez 97 kadın milletvekilimiz Meclis sıralarında yer alacak. Bu sayı Türkiye tarihinde bir ilk ve aynı zamanda rekor.
 • Ancak bu sonuç “memnuniyet verici” olmakla beraber “yeterli” değil.
 • Nüfusumuzun %50’sini oluşturan kadınların hak edilen yerlere gelebilmeleri için iş hayatına katılımının, temsil edilme ve etme oranlarının yükselmesi de çok önemli.
 • Dünya için de önemli bir konu olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği adına ülkemizde hala yapılacak çok işimiz var.

Güler Sabancı konuşmasında mezunlara hayatla ilgili tavsiyelerde de bulundu. 

Sabancı Üniversitesi Kampusu’nda düzenlenen Mezuniyet Töreni’nde, 16 doktora, 178 yüksek lisans ve 400 lisans olmak üzere toplam 594 öğrenci diplomasını almak üzere törene katıldı. Sabancı Üniversitesi bu yıl toplam 24 ülkeden öğrenci mezun etti.

Sabancı Üniversitesi, 20 Haziran 2015 Cumartesi günü, lisansüstünde 16. dönem, lisans programlarında 13. dönem mezunlarını verdi. Mezunlar diplomalarını, üniversitenin Tuzla’daki kampüsünde gerçekleşen ve yaklaşık 5 bini aşkın kişinin katıldığı törenle aldılar. Törende, fakülte birincilik ödülleri de sahiplerini buldu. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birincileri Ersin Çakırtaş ve Bilal Demir, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Birincisi Aygen Bayrak, Yönetim Bilimleri Fakültesi Birincisi ise Berrak Atik oldu.

Törende, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Prof. Dr. Nihat Berker’in yanı sıra, lisansüstü mezunları adına Yöneticiler İçin Yönetim Yüksek Lisans Programı Mezunu Hulusi Kıyık,  lisans mezunları adına Üretim Sistemleri Mühendisliği Mezunu Saime Aslan ile Sabancı Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Zeynep Bahar Çelik birer konuşma yaptılar.

“Seçmen üzerine düşeni yapmış ve iradesini göstermiştir. Şimdi sıra seçilmişlerdedir. Dolayısıyla, seçilmişlerden en kısa sürede uzlaşarak hükümeti kurmalarını ve Türkiye’nin daha fazla vakit kaybetmeden her alanda çalışmaya başlamasını bekliyoruz.”

Güler Sabancı konuşmasında 7 Haziran’da gerçekleşen seçimlere değindi. Türkiye seçmeninin, yüksek bir katılım gösterdiğini ve dört partili bir meclis oluşturma yönünde irade ortaya koyduğunu belirtti. Bunun, Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi. Seçmenin üzerine düşeni yaptığını ve iradesini gösterdiğini söyleyen Güler Sabancı “Şimdi sıra seçilmişlerdedir” dedi.

Demokrasinin, uzlaşma ve çözüm üretmek demek olduğuna dikkat çeken Güler Sabancı, ülkemizin önünde çözülmesi gereken çok önemli konular olduğunu söyleyerek, seçilmişlerden en kısa sürede uzlaşarak hükümeti kurmalarını ve Türkiye’nin daha fazla vakit kaybetmeden her alanda çalışmaya başlamasını beklediklerine vurgu yaptı.

Meclisin tarihinde bu dönemde ilk kez 97 kadın milletvekilinin Meclis sıralarında yer alacağına dikkat çeken Güler Sabancı, bu sayının Türkiye tarihinde bir ilk ve aynı zamanda rekor olduğunu söyledi. Güler Sabancı “Bu sonuç ‘memnuniyet verici’ olmakla beraber ‘yeterli’ değil. Nüfusumuzun %50’sini oluşturan kadınların hak edilen yerlere gelebilmeleri için iş hayatına katılımının, temsil edilme ve etme oranlarının yükselmesi de çok önemli. Dünya için de önemli bir konu olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği adına ülkemizde hala yapılacak çok işimiz var” dedi. “Kurulacak hükümetle zor günleri geride bırakmalı ve Türkiye için hep beraber, özveriyle çalışmaya devam etmeliyiz” diyerek sözlerine devam etti.

“Sabancı Ailesi olarak, hiçbir zaman Türkiye’nin kalkınmasını sadece ekonomik kalkınmayla sınırlı görmedik”

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, konuşmasına Sabancı Üniversitesi’ne katkı veren insanları anarak ve onlara teşekkür ederek başladı.

Sabancı Ailesi’nin, hiçbir zaman Türkiye’nin kalkınmasını sadece ekonomik kalkınmayla sınırlı görmediklerini ifade eden Güler Sabancı, ekonomik kalkınma ile birlikte sosyal kalkınmanın da aynı ölçüde gerçekleşmesi gerektiğine inandıklarının altını çizdi. Sabancı Üniversitesi’nin; ailenin de desteği ile Sabancı Vakfı’nın yaptığı en önemli, en çok emek verilen, en uzun vadeli ve en büyük proje olduğunu vurguladı.

Güler Sabancı konuşmasında, 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’e de anarak “Merhum Demirel, üniversitemizin kuruluşundan itibaren desteğini esirgememiş, hem temel atma hem de açılışımızda yanımızda olmuştur. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Yenilikçi, farklı bir üniversite hayal ettik”

Türkiye’nin geleceğine inanarak, bundan yirmi yıl önce bir dünya üniversitesi kurma fikri ile yola çıktıklarını söyleyen Güler Sabancı “Yenilikçi, farklı bir üniversite” hayal ettiklerine vurgu yaptı. Yapılan çalışmalarla Türk yüksek öğrenimine fark getiren bir üniversite olduklarını belirten Sabancı, var olan üniversite modellerini tekrar etmediklerini, yeni ve özgün bir model yaratmayı seçtiklerini söyledi.

“Bu Başarı Bizim! Hepimizin!”

Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin uluslararası sıralamalardaki başarılarını şöyle aktardı;

 • Bugün görüyoruz ki, yola çıkarken belirlediğimiz ve sürdürülebilirliği için çalıştığımız değerler, uluslararası değerlendirmelerin, sıralamaların da kriterleri arasında.
 • Bildiğiniz gibi, henüz 16. Akademik yılını bitiren üniversitemiz geçtiğimiz yılsonundan itibaren Times Higher Education tarafından açıklanan uluslararası sıralamalara girmeye başladı;
 • ‘Hızlı Gelişen Ekonomiler En İyi Üniversiteler’ sıralamasında 15. sırada yer aldık. Böylece, gurumuz ve yeni başarılar için güvenimiz daha da arttı;
 • 29 Nisan tarihinde açıklanan ve yine ilk kez yer aldığımız “Dünya 50 Yaşın Altındaki En İyi 100 Üniversite Sıralaması”na 13.sıradan giriş yapmamız başarılarımıza bir yenisini daha ekledi;
 • Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Asya Üniversiteleri Sıralamaları”nda da mutluluğumuz ve gururumuz pekişti. Bu listeye de 21. sıradan, en yüksek konumda giren vakıf üniversitesi olduk.

Uluslararası ölçekte yeni başarıları da duymaya devam edeceklerini söyleyen Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin sürdürülebilir başarısı için öğrenim yanında araştırmanın da öneminin büyük olduğuna işaret etti. Güler Sabancı “Öğretim üyesi başına düşen araştırma sayımız, bu araştırmalara olan atıflar da her geçen gün katlanarak artıyor. Araştırma fonlarımız büyüyor. Tüm bunları üniversitemizin araştırma başarısı ve gücünü göstermesinden dolayı çok önemsiyorum. Bu Başarı Bizim! Hepimizin!” dedi.

“Reunion… Buluşma Sergimizin, gençliği ve enerjisiyle sizi gönülden etkileyeceğine inanıyorum”

Bugün Sabancı Üniversitesi’nin geldiği en yüksek noktayı gördükçe doğru yolda olduklarına güvendiklerini ve ilerlemeye heyecanla devam ettiklerini söyleyen Güler Sabancı, mezunların her alandaki başarıları ile her zaman gurur duyduklarını da sözlerine ekledi.

Konuşmasında Sabancı Üniversitesi mezunu genç sanatçıların eserlerinden oluşan “Reunion… Buluşma” sergisinden söz eden Güler Sabancı, serginin başarılara farklı bir örnek ve bir ilk olduğunu söyledi. Emirgan’da Sakıp Sabacı Müzesi’ndeki bu serginin, kendileri için çok özel olduğunun altını çizen Güler Sabancı “Sabancı Üniversitesi mezunu, genç sanatçılar, kendi yuvalarında ilk kez bir araya geldiler. Reunion… Buluşma Sergimizin, gençliği ve enerjisiyle sizi gönülden etkileyeceğine inanıyorum” dedi.

“Çağımız dijital bir çağ. Hızla dijitalleşiyoruz. Teknolojiyi, hayatı kolaylaştırmak, değer yaratmak için kullanın”

Konuşmasında mezunlara seslenen Güler Sabancı, onların da, sayısı 7000’i geçen diğer mezunlar gibi, gerek iş gerek iş dünyasında, gerek akademik hayatta başarıyı yakalayarak, değişimi tetikleyecek ve fark yaratacaklarını söyledi. Mezunlara seslenen Güler Sabancı “Çok iyi yetiştiniz, farklı donanımlar edindiniz. Üniversitemizin felsefesi sizlere özgür düşünme, ön yargısız olma, farklı düşünce ve görüşlere açık olma, farklılıkları zenginlik olarak kabul etme, bilginin gücüne önem verme gibi önemli özellikler kazandırdı” dedi.

Hepimizin sürekli geleceğe odaklanmamız gerektiğine vurgu yapan Güler Sabancı, “Unutmayın ki gelecekle ilgili bildiğiniz tek şey, bugünden farklı olacağıdır. Dolayısıyla değişime açık olmak gerekir. Bu özgüven işaretidir, kendine saygının göstergesidir” dedi.

Güler Sabancı “Herşeyi, her istediğiniz zaman değiştiremezsiniz! Değiştirebilecekleriniz için CESARETİNİZ olsun, değiştiremeyecekleriniz için ise SABRINIZ olmalı, ve ikisi arasındaki farkı bilmek için de AKLINIZI ve BİLGİNİZİ kullanmalısınız!” dedi.

Mezunlara hayatlarında yeni bir dönem başladığını söyleyen Güler Sabancı, hayalleri kadar kaygıları da olabileceğini belirtti. Güler Sabancı “Kendinizi iyi tanıyın. Kendinize ve donanımınıza güvenin ancak, akıl almaktan, sormaktan öğrenmeye devam etmekten vazgeçmeyin” dedi.

Çağımızın dijital bir çağ olduğununun altını çizen Güler Sabancı, hızla dijitalleştiğimizi söyledi. “Teknolojiyi, hayatı kolaylaştırmak, değer yaratmak için kullanın” dedi.

Başarılar kadar hayal kırıklıkları da olabileceğini ifade eden Güler Sabancı “Zaman zaman zor seçimlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte o zaman başvuracağınız kılavuzunuz evrensel değerlerdir; İnsan hakları, eşitlik, hukukun üstünlüğü, bilim ve ilimdir. Evrensel değerler kutup yıldınız olsun!” dedi.

“Sabancı Üniversitesinin özgür seçim ortamı, insan odaklı işleyişi, hep sorgulaması ve hep daha iyi olmak istemesi, Türkiye için bir örnektir, kıta boyunda coğrafyalar için örnektir.”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nihat Berker konuşmasında, Sabancı Üniversitesi mezunlarının yaşam macerasında ciddi bir başarısızlığın, sektemenin hiçbir zaman olmayacağına ben tamamen inandığını söyledi. Prof. Dr. Berker, “Bugünün ve geleceğin başarıları en önde kendileriniz sayesinde. Özgüveniniz, hayata zevkle atılımınız, her biriniz değişik fakat özgürce geliştirdiğiniz becerileriniz sayesinde. Dolayısıyla ilk önce kendi kendinize teşekkür edin. Hemen sonra da, sizi bu güne getiren, son yıllarda sizden çoğu saat uzak olmaya katlanan, sizi özleyen, ve bugün sizden çok çok iftihar eden, çok mutlu olan aile, akraba ve yakınlarınıza çok teşekkür edin, biz de çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve çalışanları olarak, biz size kendi içinizdeki ateşi, mutluluk çizgisini bulmanız için hizmet ettik” diyen Prof. Dr. Berker, Sabancı Üniversitesinin özgür seçim ortamı, insan odaklı işleyişi, hep sorgulaması ve hep daha iyi olmak istemesi, Türkiye için bir örnek olduğunu, kıta boyunda coğrafyalar için örnek olduğunu belirtti. Bir üniversitenin ana amacının, öğrencilerine hizmet olduğunu söyleyen Prof. Dr. A. Nihat Berker, “Tabii ki bunu en iyi şekilde yapmalıdır. Öğrenciler olmazsa üniversite de olmaz, öğrencilere önem verilmezse üniversite de önemli olmaz” dedi.

Prof. Dr. A. Nihat Berker, “Ayrıca, biz Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri ve çalışanları, her yıl sizleri tanıyarak, sizlerle beyin jimnastiği yaparak, heyecanınızı ve başarılarınızı tadarak, kendimiz genç ve heyacanlı kalıyoruz. Başka hiçbir meslekte olamayan bu nimeti bize verdiğiniz için de size çok teşekkür ederiz” dedi. “Sizin verdiğiniz heyecanla, Sabancı Üniversitesi de toplu olarak çok başarılı. Yalnızca en son örnekleri verecek olursam, son birkaç ay içinde, dünyaca çok önemli Times Higher Education’un, ayrıntılı incelemelerine dayanan, sıralamalarında, Dünyada 100 Yaşından Genç Üniversiteler sıralamasında dünyada 13. ve Türkiye’de 1. Bu sıralamadaki ilk 20 üniversitenin ortalama yaşı 40.2 ve biz ise, 16 yaşında, ilk 20’nin en genciyiz. Yine bütün (bu sefer her yaştan) Asya Üniversiteleri arasında 21. sıradayız. BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) dahil en hızlı gelişen ekonomili toplam 22 ülke içinde, 15. Sırada üniversiteyiz. Ulusal alanda, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının üç yıldır yaptığı Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi sıralamasında bir kere birinci, iki kere ikinci olduk. Önümüzdeki yıllarda bütün bu sonuçları daha da iyileştireceğimizden eminim” diyerek sözlerine devam etti.

Uluslararası sıralamalarda, Türkiye’den başka üniversitelerin de çok iyi ilerlemeler yapmasından çok mutlu olduklarını ve devamını istediklerini söyleyen Prof. Dr. Berker, “Sevgili rakiplerimizle etkin ve yaygın işbirlikleri yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin diğer üniversitelere en çok yardım eden üniversitesi olmaktan biz çok mutluluk alıyoruz. Türkiye’ye büyük bir kampüs olarak bakıyoruz ve hatırlamalı ki hepimizin öğrencileri, aslında hepimizin çocuklarıdır” dedi.

Prof. Dr. A. Nihat Berker konuşmasında Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin, mezunlarının, öğretim üyelerinin, çalışanlarının; laboratuarlarda, sanat ortamlarında, yazdıkları kitaplarda, iş yerlerinde, spor sahalarında, zor coğrafyalarda; bu yıl elde ettikleri, ulusal ve uluslararası, kişisel veya ekip başarılarına da değindi. Kendisini en mutlu eden anların, kafeteryada öğle yemeğine gelip rastgele bir masada sizlere katıldığı anlar, IF 200 dersinde 300 kişilik sınıfa fizik dersi verdiği saatler, ve mezuniyet töreni provasında hep beraber attıkları kahkahalar olduğunu söyledi.

Prof. Dr. A. Nihat Berker yeni mezunlara hayatla ilgili şu tavsiyelerde bulundu: “Hayat bazen zordur, fakat müthiş bir maceradır. Her birimiz bir kere yaşıyoruz, deneme turu yok. Sizin en önemli göreviniz, kendinize olan görevinizdir. Bu da kendinizi mutlu kılmak, kalbiniz istediği yönde, bazen de yön değiştirerek, başarılı olmaktır. Mutlu insan başarılı olur, başarılı insan mutlu olur. Mutlu ve başarılı insan etrafına, topluma yararlı olur. Toplumun en önemli görevi de, kişiye başarı ve mutluluğun ortamını yaratmak, beceri ve çalışmanın mükafatını garantilemektir.

Hiçbir zaman olumsuzluk ve mazeret tuzağına düşmeyin. Bizim bir lise öğretmenimiz vardı, “bu ülke şöyle fena, böyle fena, fena olmasaydı ben size ne kadar iyi ders verirdim” derdi, ve biz kendisinden nefret ederdik. Buna karşı en büyük örneği biliyoruz. Hepimizin hayatını etkilemiş Büyük İnsan, zamanında demedi ki: “Ülkemin bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış, ben ne yapayım.”  Tam tersine, kollarını sıvadı, gücünü ve aklını kullandı, risk aldı, gençliğe ve geleceğe güvendi, hepimiz için kazandı. Bu hepimiz için çok önemli bir örnek, her zaman için. Sorunlardan kaçmayın, sorunların üzerine gidin; ümitli ve olumlu olun; hiç pes etmeyin; esnek, güçlü, atılgan olun; sonunda hep kazanın.”

Mezunlara yaşamlarının yeni bir devresine girdiklerini söyleyen Prof. Dr. A. Nihat Berker, “Ancak yaşamınızın her devresinde, 60 yaşında bir genç olduğunuz zaman bile, hayata bir çocuğun gözleriyle bakmayı unutmayın. Neşe, merak ve heyecanla yaşayın” diyerek sözlerine son verdi.

Gürsel Sönmez Ödülleri 3 mezuna verildi

Mezuniyet töreninde, 2006 yılında vefat eden Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Gürsel Sönmez anısına düzenlenen ödüller de sahiplerine verildi. Bu yıl Dr. Gürsel Sönmez  Araştırma Ödülü’ne; Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Doktora Programı Mezunu Çağlar Tırkaz, Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Doktora Programı Mezunu Bala Anı Akpınar, Mekatronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Mezunu Moustafa Shojaeian layık görüldü.

 

Keplerin atılmasının ardından öğrenciler, Ayhan Sicimoğlu’nun canlı müziği ve dans gösterisiyle keyifli dakikalar yaşadılar. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı danslara katılarak öğrencilerin mezuniyet sevincini paylaştı.