Son Dakika Haberler

KUZEY ORMANLARINA KALDIRIM DÖŞÜYORLAR

KUZEY ORMANLARINA KALDIRIM DÖŞÜYORLAR
Okunma : 88 views Yorum Yap

Sözcü/ Mustafa Büyüksipahi – Kuzey Ormanları yine hedef… İstanbul’un ciğerleri konumundaki ormanlara Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ’nin verdiği izinle park yapılıyor. Ormanın içine kaldırım döşenmesi “Yok artık bu kadar da olmaz” dedirtirken çevreciler ormandaki akıl almaz tahribatı belgeledi ve basın açıklaması yaptı: “Bu kez Alibey Baraj Gölü ve su havzası tehlike altında. Su ve orman havzası yandaş firmaların peyzaj projelerine teslim ediliyor. Halkın parasıyla koca ormanı katlederek mesire alanına çevirmek, sonra da bunu ‘yeşillendirme’ adı altında halka pazarlamak, dünya tarihinde benzeri olmayan bir durum olsa gerek!

Son günlerde orman yangınları, ranta yönelik inşaatlar, ağaç katliamları önü alınamaz bir hal aldı. 3. Havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile yüz binlerce ağacını yitiren İstanbul Kuzey Ormanları’nın hala ayakta kalmayı başarmış kısımları ‘kent ormanı’ adı altında talan ediliyor. Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla bir araya gelen yaşam savunucuları ile ekoloji ve hayvan özgürlüğü grupları dün ‘Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı’ adı altında Mağlova Kemeri’nden Alibey Barajı’na kadar uzanan göl ve su havzasını paraya çevirmek için tahrip eden projeyi protesto etmek amacıyla ağaç kıyımı gerçekleştirilen ‘Kent Parkı’ndaydı.

“YAPILANLAR DERHAL DURDURULMALI”

Ormanı kesip biçerek parka çevirenlere seslenen KOS, orman içerisindeki kesim alanlarını belgeledikten sonra, alanın girişinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Uzmanların da katıldığı bilgilendirmede, Alibey Barajı’nın su havzası içinde kalan çok geniş bir alanda, yol genişletmeden, yollara mıcır dökülmesine, ağaç kesimine, kamelyeler inşa edilmesine, yollara ulaşım seferleri konulmasına kadar şu anda yapılanların hiçbirinin kesinlikle yapılmaması gerektiği vurgulandı.

ORMANIN 1 MİLYON 683 BİN 426 METREKARELİK ALANI TALAN EDİLDİ

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Seda Elhan’ın okuduğu basın açıklamasında, etap etap tamamlanmaya çalışılan Avrupa Yakası Uluslararası Kent Ormanı’nın, Kuzey Ormanları’nın 1 milyon 683 bin 426 m2’lik bir alanını kapladığı; projede ormanlık alan içine 544 araçlık otopark, 17 bin 465 m2 shuttle hattı yolu, 67 bin 560 m2 yürüyüş yolları ile hayvanat bahçesi gibi yapıların bulunacağı 10 bin 152 m2’lik 18 binadan söz edildiği vurgulandı. ‘Kent ormanı’ adıyla sürdürülen tahribatın sorumlusu Nuhoğlu İnşaat’ın yanı sıra, orman habitatını bozarak, yapay alanlar, park peyzajları inşa edilmesine izin veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İBB ve İSKİ yetkililerinin İstanbul’un su havzalarının teker teker yapılaşmaya açılmasına göz yumduğu belirtildi.