Son Dakika Haberler

Lozan Antlaşması’nın 94.Yıl Sarıyer’de Kutlandı

Lozan Antlaşması’nın 94.Yıl Sarıyer’de Kutlandı
Okunma : 34 views Yorum Yap

Lozan Antlaşması’nın 94.yılında Sarıyer Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Sarıyer İlçe Örgütü, Sarıyer Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Lozan Mübadilleri Derneği, Sarıyerliler Derneği, Sarıyer Gaziler Derneği, Sasider, SarıPlatform, Büyükdere Güzelleştirme Derneği,Kasder ve Cem Vakfı törene katıldılar.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Fahrettin Serdaroğlu,” Lozan Antlaşmasını konuşmasına Tunceli de Katledilen Öğretmen Necmettin Yılmaz’ı ve Basın Bayramını anarak başladı ve Lozan Antlaşmasının önemine vurgu yaparken, Lozan Antlaşması, Türk Ulusunun 224 yıl aradan sonra masadan zaferle kalktığı ilk ve tek antlaşmadır. Bu nedenle emperyalist devletler Lozan Antlaşmasını hiçbir zaman bunu içlerine sindirememişlerdir. Serv Antlaşmasını Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yırtıp atan Anadolu insanı modern devletlerle eşitlik hakkını Lozan Antlaşmasıyla sağlamıştır.” dedi.

LOZAN YOKSA SERV VARDIR.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, “Bugün Türkiye’de 159 gazeteci tutuklu ve haklarında iddianame dahi hazırlanmamış durumda ne için tutuklandıkları belli değil, Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur ve kurtuluş savaşının taçlandırıldığı nihayi bir metindir. Lozanla ilgili son dönemde yapılan olumsuz eleştirilerin artması hepimizi derinden etkilemektedir çünkü Lozan yoksa Serv vardır.Bir kişi, bir düşünce yada bir siyasetçi lozanla ilgili eleştirisini gündeme getiriyorsa o zaman Osmanlı devletinin son yaptığı serv anlaşmasının Anadolu haklarına Türkiye Cumhuriyeti öncesi nihayete ermiş olan Osmanlı devletine dayatmış olduğu koşulları tek tek okuması gerekir. Serv Antlaşmasını hortlatmak için Ortadoğu topraklarında önce halklar arasında ve etnik yapılar arasında ayrılıklar körüklenmiş toplumlar birbirlerine düşürülmüş iç savaş körüklenmiştir. Şunu belirtmek isterim ki Türkiye’de birlik ve beraberliği sağladığımız sürece Lozan ilelebet var olacaktır.” dedi.