Son Dakika Haberler

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASINI YAPANLARA SELAM OLSUN

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASINI YAPANLARA SELAM OLSUN
Okunma : 126 views Yorum Yap

Türkiye’nin bugünkü sınırlarını çizen ve Ankara’nın Türkiye’nin meşru hükümeti olarak uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması 24 temmuz 1923 tarihinde imzalandı.


Gazi Mustafa Kemal imzanın önemini şu sözlerle anlatıyordu: “Bu antlaşma, Türk milleti aleyhine, 100 yıldan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması’yla tamamlandığı zannedilmiş bir büyük suikastın yıkılışını ifade eden bir belgedir.”


Lozan Antlaşması, 24 temmuz 1923’te İsviçre’nin Lozan kentindeki Beau-Rivage Sarayı’nda imzalandı. Antlaşma 1920 tarihli Sevr Antlaşması’nı geçersiz kıldı ve yerini aldı.

“Bu antlaşma ile bugünkü Türkiye ve Yunanistan’ın sınırları belirlendi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgelerinden biri olan Lozan Barış Antlaşması, Türk tarihi açısından bir dönüm noktası niteliği taşımaktadır”.

CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz Lozan Barış Antlaşmasının 94 yılında basın açıklaması ile Sarıyer halkını Atatürkçü Düşünce Derneği önderliğinde Sarıyer Cumhuriyet Meydanında Lozan Barış Antlaşmasının 94 yılını kutlamaya davet etti.

“Misaki Milli sınırlarımıza aykırı Türk milletinin bağımsızlığını tamamen ortadan kaldıran, Anadolunun işgal kuvvetleri tarafından parçalanmasını içeren, kapitülasyonları öngören Sevr anlaşmasını yırtıp atan Lozan anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti 24 temmuz 1923’te Lozan barış antlaşmasını imzalamış, servi tanımadığını bütün Dünya’ya ilan etmiştir.”
“

“Ülkemizde bir Ermeni devletinin kurulmasını, kapitülasyonların tamamen kaldırılmasını, hepisinden daha önemlisi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan kurtuluş savaşındaki zaferin masa başında bütün Dünya devletleri tarafından kabul edildiğinin tescili olan Lozan antlaşmasının yıl dönümündeyiz”.


24 temmuz 2017 saat 11:00 da Sarıyer Merkez Mahallesi Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde bu önemli günü hep birlikte kutluyoruz.”