Son Dakika Haberler

MADENCİLERE “KÖLELİĞE DEVAM” ÇAĞRISI !

MADENCİLERE “KÖLELİĞE DEVAM” ÇAĞRISI !
Okunma : 110 views Yorum Yap

indir

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından olayın meydana geldiği işletmenin sahip olduğu diğer 3 ocak ile ilçedeki ocaklar için, bu gece yarısından itibaren çalışanlara “işbaşı çağrısı” yapıldığını ileri sürdü.

Soma Hükümet Konağı önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Özel, bir yandan Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 kişinin acısını yaşadıklarını diğer yandan olayla ilgili gözaltı ve tutuklamalar sürerken, maden işçilerinin yası göz önünde bulundurulmadan kazanın olduğu ocağın sahibi şirketin diğer ocaklarında, bu gece yarısından itibaren işbaşı çağrısı yapıldığını iddia etti.

Özel, Soma’daki diğer ocaklar içinde bu çağrının yapıldığını dile getirirken, konuyla ilgili Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu da bilgilendirdiklerini dile getirdi.

Özel, şu anda Soma’da çok büyük bir travmanın yaşandığını dile getirirken, “301 işçinin yasını tutan buradaki bütün maden işçileridir. Psikolojik olarak oraya girmesi ne İş Kanunu’na ne uluslararası iş hukukuna uygun değildir.” dedi.