Son Dakika Haberler

Mağdurlar ortada kaldı… AKP, “12 Eylül'ü” kullanıp attı

Mağdurlar ortada kaldı… AKP, “12 Eylül'ü” kullanıp attı
Okunma : 123 views Yorum Yap

ilhan_cihanerAKP’nin 2010’daki referandum kampanyası sırasında “12 Eylül” askeri darbesinin yarattığı acıları kullandığı bir kez daha kanıtlandı. AKP’nin referandumla yapılan anayasa değişikliği ile yüksek yargının kontrolünü ele geçirdikten sonra 12 Eylül mağdurlarını yüzüstü bıraktığı bildirildi.
CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, 12 Eylül darbesinin ardından yurtdışına kaçmak ve gittikleri ülkelerden siyasi sığınma istemek zorunda kalan vatandaşlara ilişkin bir soru önergesi verdi. Cihaner, önergesinde, AKP’nin referandum sırasında “12 Eylül” darbesinin yarattığı acıları nasıl kullandığını gösteren şu ifadelere yer verdi:
“12 Eylül askeri darbesinin ardından çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı dönemin baskısından kurtulmak ve haksız yere cezaevlerine girmemek için yurt dışına çıkmıştır. Çoğunluğu Avrupa ülkelerine giden ve gittiği ülkelerden siyasi sığınma talebinde bulunan yurttaşlarımız yıllarca vatan ve aile hasreti ile yaşamıştır. Öyle ki bu yurttaşlarımızın yaşadıkları sinema filmlerine dahi konu olmuştur. 12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği referandumu sırasından başta sizin olmak üzere partinizin neredeyse tüm temsilcilerinin ana propaganda malzemelerinden birisi de bu yurttaşlarımızın Türkiye’ye serbestçe girebilecekleri ve hasretlerini sona erdirecekleri yönündeydi. Ancak hala yurt dışında yaşayan çok sayıda yurttaşımız sıkıyönetim mahkemelerinin kararları nedeniyle Türkiye’ye gelememektedir.”
Cihaner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:
1-12 Eylül askeri darbesinin ardından kaç yurttaşımız yurt dışına çıkmak zorunda kalmıştır?
2-Bu yurttaşlarımızın kaçı ile ilgili 12 Eylül döneminde Türkiye’ye giriş yasağı konmuştur?
3-Darbenin ardından yaşanan süreçte bu yurttaşlarımızdan kaçının Türkiye’ye serbestçe girişi ile ilgili yasal düzenleme yapılmıştır?
4-12 Eylül sürecinden kaynaklı cezası bulunan ve Türkiye’ye geldiği takdirde infazı beklenen kaç Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı vardır?
5-Türkiye’ye giriş yasağı bulunan ya da Türkiye’ye geldiği takdirde tutuklanacak yurttaşlarımızın mağdur edilmemesi için bir çalışmanız var mı?
6-12 Eylül öncesi ve sıkıyönetim mahkemelerinde verilmiş mahkumiyetler nedeniyle kaç yurttaşımız hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştır?