Son Dakika Haberler

MAHALLE DERNEK VE KOOPERATİFLERİ BÜYÜKŞEHİR’E GİDİYOR

MAHALLE DERNEK VE KOOPERATİFLERİ BÜYÜKŞEHİR’E GİDİYOR
Okunma : 116 views Yorum Yap

İstanbul Sarıyer’e bağlı Emirgan, Rumelihisarüstü ve Kazım Karabekir Mahallelerinin ıslah planlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçmesi için mahalleliler yarın belediye önünde olacak. Sarıyer’de 11 mahallede yaşayan 150 bine yakın insan İBB’nin vereceği kararı bekliyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesinin Emirgan, Rumelihisarüstü ve Kazım Karabekir Mahallelerinin ıslah planları geçtiğimiz yıl Sarıyer Belediyesi Meclis kararıyla kabul edilmişti. Belediye kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesine göndermişti. Şimdi Sarıyer halkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden bir an önce kararı hayata geçirmesini istiyor.

Evrensel’e konuşan Rumeli Hisarı Mahallesi Yerleşimcileri Dayanışma ve Kooperatif Başkanı Hikmet Kaya, ıslah planlarının çok çabuk bir şekilde İBB gündemine gelmesi gerektiğini söylerken, bu planların belediye meclisinden geçmesi için yarın belediye önünde olacaklarını ifade etti.

‘150 BİN İNSAN BU KARARI BEKLİYOR’

Gelişmelere ilişkin konuşan Kaya, “Bir an evvel meclis gündemine alınıp ve onaylanmasını istiyoruz. Mahalle olarak bu konunun uzaması konusunda endişelerimiz var. Tapu talebinin arkasında olduğumuzu göstereceğiz. İstanbul’da 53 mahallenin temsilcilerinden oluşan Mahalleler Birliği oluşumu var. Biz de Sarıyer’den 11 mahalle temsilcisi ile orada olacağız ve kalabalık oluşturacağız. İBB’nin bir an önce ıslah planlarımızı meclis gündemine getirmesini istiyoruz.” diye konuştu. Kaya, Sarıyer’de 11 mahallede yaşayan 150 bine yakın insanın İBB’nin vereceği kararı beklediğini anlattı.

‘PLANIN BİR AN EVVEL YAPILMASINI İSTİYORUZ’

Kaya şunları söyledi: “2981 sayılı Tapu Tahsislerinin Tapuya Çevrilme Yasası vardı. Bu 2015’in mayıs ayında kaldırılıyordu. Bunun uzatılması için siyasi partilerin il ve ilçe örgütlerine ziyaretler oldu. Ondan sonra da Meclise gidildi. Parti genel başkanlarıyla ve grup başkan vekilleriyle görüşüldü ve yasanın 5 yıl daha uzatılması yönündeki teklifimiz gündeme alındı. Ancak AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin verdiği destekle 3 yıl uzatıldı.”

Kararı Sarıyer Belediyesine ilettiklerini ve kararın gereğini yapmasını talep ettiklerini hatırlatan Kaya, “Bir buçuk yıldır, müzakere içerisindeydik. Eylül ayından itibaren de bu müzakerelerin ardından Emirgan, Hisarüstü ve Kazım Karabekir Mahallelerinin planları çizildi. Bu üç mahallenin planları şu anda İBB’de. Biz bu planların bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.