Son Dakika Haberler

Mandela’nın Danışmanı: “Kendimize bakma cesaretini gösterelim. İşte o zaman fark yaratabiliriz”

Mandela’nın Danışmanı: “Kendimize bakma cesaretini gösterelim. İşte o zaman fark yaratabiliriz”
Okunma : 132 views Yorum Yap

imageNelson Mandela’nın danışmanı: “Kendimize bakma cesaretini gösterelim. İşte o zaman fark yaratabiliriz”

Türkiye’nin danışmanlık şirketi MCT Danışmanlık tarafından bu yıl 20’incisi düzenlenen İnsan Kaynakları Zirvesi’nin en çok ilgi gören isimlerinden Mandela’nın Danışmanı Martin Kalungu-Banda zirvenin ikinci gününde içimize bakma cesaretine ve varlığın önemine dikkat çekti.

Türkiye’nin ve Kıta Avrupa’sının en büyük insan kaynakları organizasyonu olan İnsan Kaynakları Zirvesi, 20’inci yılında “Sahne Senin Varlığınla Fark Yarat” teması altında dünyaca ünlü konukları ağırlamaya devam etti. Zirvenin ikinci gününde Nelson Mandela’nın danışmanı Martin Kalungu-Banda, SHRM Küresel İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Howard Wallack, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen aktivist Scilla Elworthy ve “The Manager” kitabının yazarı Mike Carson gibi değerli isimler yer aldı. Zirve, Mercan Dede’nin zirveye özel konser performansıyla sona erdi.

Hepimiz küresel vatandaş olabilmeliyiz

SHRM Küresel İş Geliştirme Bölümü Başkan Yardımcısı Howard Wallack, herkesin global olması gerektiğini belirterek “İster inanalım ister inanmayalım artık dünya vatandaşıyız. Firmalar operasyonları kadar küreselleşmezse geride kalıyorlar, her ülke için bu durum geçerli. Amerikalılar küresel olduklarını düşünüyorlar ancak küresel değiller. ABD’ye kıyasla Avrupa ve Asya daha küresel. İnsanlarla önem verdikleri konular arasında bağlantı kuramazsınız, iş konusunda da kuramazsınız. Soru sorun ve dünyanın neresine giderseniz gidin o ülkenin temel cümlelerini bilin. Kendinizi açın. Her toplumun kültür ve normlarını öğrenmeye çalışın ve ritüellerine önem verin” açıklamalarında bulundu.

İçimizdeki ses bizi daha güçlü yapabilir
Nelson Mandela’nın danışmanı Martin Kalungu-Banda ise kendimize bakma cesaretinin önemini ve varlık göstermeyi anlattı. Banda sözlerine şöyle devam etti. “Liderler varlık gösterme becerisini göstermeli. Bir mola verip etrafa bakabilirsek işte o zaman fark yaratabiliriz. Kendimizi varlığımızın ötesine geçiriyoruz. Modern eğitim bizi tuzağa düşürüyor. Sadece beyin değil, kalbimizle de düşünmeliyiz. Kalp ve duygumuzun farkında olmalıyız. Bu nedenle iç sesimizi dinlemek için molalara ihtiyacımız var. Bunun sonucunda da daha güçlü bir biçimde katkı yapabiliriz.”

Takımlar değişse de lider yine lider olmayı sürdürür

Dünyaca ünlü futbol takımlarının menajerlerinden öğrendiklerimizi liderlere uygulayan Mike Carson, futbol menajerlerinden liderlik alanında neler öğrenilebileceğini anlattı. Carson sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sürdürülebilir liderlikte takımlar sürekli değişse bile lider en üst seviyede yine lider olmaya devam eder. Uzun dönemli başarıyı elde etmek için en önemli sebeplerden biri karar almak. Bu nedenle önemli karar alın, derin bilgiler alıp paylaşın. Bağlılık yaratın ve değişim ve dönüşüme hazırlıklı olun. Yeteneklere yatırım yapın. Tüm bunlar uzun dönemli başarıyı elde etmek için kilit noktaların başında geliyor. Lider her zaman güçlü bir şekilde sahnede kalmaya devam eder