Son Dakika Haberler

MERDAN YANARDAĞ’A ÖZGÜRLÜK

MERDAN YANARDAĞ’A ÖZGÜRLÜK
Okunma : 159 views Yorum Yap


merdan_67Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nde süren siyasi davalarda inandırıcılıktan uzak gerekçelerle insanlar hakkında suçlamalar yapılmış, birçok kişi yaşamı boyunca mücadele ettiği suçlarla itham ve mahkum edilmiştir.

Bir komünist gazeteci olarak Merdan Yanardağ’ın başına gelenler, buna açık bir kanıt olarak gösterilebilir. Devlet tarafından sayısız kez devrimci faaliyetlerinden dolayı kovuşturmaya uğramış olan Yanardağ’ın Türkiye’nin Gladio’su olarak lanse edilen Ergenekon örgütüne üyelikten 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması, baştan aşağıya hukuksuz bir durumdur.

Ergenekon Davası’nın, Türkiye’de faşist kontrgerilla örgütlenmesini tasfiye etmek için değil, AKP iktidarını sağlamlaştırmak için organize edildiğini kanıtlayan çok sayıda bulgu vardır. Bu davada birbiriyle alakasız kişiler yan yana getirilmiş, kamuoyunun kafası karıştırılmıştır. Yurtsever, solcu, ilerici, komünist aydınlar davaya eklenerek hem muhaliflere gözdağı verilmiş hem de Türkiye’de sağ siyasi güçlerin halka karşı işlediği suçlar gizlenmeye çalışılmıştır.

Türkiye’de son yıllarda aydınlara, sol örgütlere, Kürt siyasetçilerine, hakkını arayan işçilere, üniversite gençliğine karşı açılan bütün siyasi davaların takipçisi olacağımızı ilan ederken, komünist gazeteci Merdan Yanardağ’ın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 +++

13 Eylül 2013 tarihinden beri Muğla Cezaevi’nde bulunan Merdan Yanardağ için, partimiz aşağıdaki metnin çağrıcılığı ile uluslararası bir imza kampanyası başlatmıştır.
Bilgilerinize sunarız,
Türkiye Komünist Partisi