Son Dakika Haberler

Muhalefet AKP’ye kök söktürdü; “çete” resmileşti

Muhalefet AKP’ye kök söktürdü; “çete” resmileşti
Okunma : 169 views Yorum Yap


MİT mensuplarını özel yetkili mahkemelerden kurtarmayı amaçlayan yasa değişikliği Meclis’te büyük bir mücadeleye sahne olurken, muhalefetin “özel çete kuruluyor” diye eleştirdiği düzenlemede hükümet söz verdiği değişikliği yapmadı. “özel görevliler”in yerin “kamu görevlileri” aldı. Başbakanın görevlendirdiği kamu görevlileri operasyon da yapıp, adam öldürebilecek.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı emekli MİT mensuplarının savcılık tarafından ifadeye çağrılmasının ardından AKP iktidarının hazırladığı MİT Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda dün yapıldı.
17 SAATLİK GERGİN GÖRÜŞME
Genel kurulun toplantısı 13.00’te başladı. Teklifin görüşülüp görüşülmeyeceği saatlerce süren tartışmaya neden oldu. TBMM tutanaklarına göre; teklifin görüşmesi 17.23’te başladı. Yürütme ve yürürlük maddesi hariç bir maddeden ibaret olan teklifin görüşmesi sabah 05.47’ye kadar tam 12 saat 20 dakika sürdü. Teklifin gündeme alınıp alınmaması tartışmaları da dikkate alınınca AKP, muhalefetin sert direnişi nedeniyle 1 maddelik teklifi yaklaşık 17 saatte, son derece gergin geçen bir sürecin sonucunda Meclis’ten güçlükle geçirebildi.
Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre; görüşmeler sırasında iktidar ve muhalefet temsilcileri arasında tam “taktik savaşı” yaşandı. Tutanaklara bakılırsa muhalefet konuşma hakkını sonuna kadar kullanarak, sık sık usul tartışması açtırarak, çok sayıda önerge vererek, konuşmaların uzamasını sağlayarak görüşmeleri uzatarak, teklifi engellemek için müthiş bir mücadele verdi.
Teklifin görüşmelerinde ise, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, teklifin özetinin, “muhalifi haklama, yandaşı paklama” olduğunu ileri sürerek, “Özel görevlilere dokunulmazlık… Kim bunlar Türk vatandaşı mı kamu görevlisi mi belli değil. Kutsal başbakan yaratıyorsunuz. Bu Meclis, yürütmenin, yasa dışı işlerine, yasal kılıf oluşturma yeri olamaz. Herkesin ne yazık ki güvencesi de korkulu rüyası da tek kişidir, Başbakan’dır. Bu teklif, yeni Yeşiller yaratacak, Gladio oluşturacak, bundan sonraki faili meçhul cinayetlerin sorumlusu siz olacaksınız” diye konuştu.
VERDİĞİ ÖRNEĞE BAK!
Eleştirilere yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise “Bir dava var, düzenleme yapamazsın” demenin, parlamentonun kapısına kilit vurmak anlamına geleceğini söyledi. Bozdağ, teklifin, “kişiye özel düzenleme olduğu” eleştirilerine 1948 yılında çıkarılan “İdil Biret ve Suna Kan’ın yabancı ülkelere, müzik tahsili için gönderilmesini sağlayan kanunu”nu örnek gösterek yanıt verdi. Başbakan’ın, konusu suç olan bir emri ne bugün ne de yarın vermeyeceğini iddia eden Bozdağ, muhalefeti Başbakan’ı terör örgütünün ağzıyla suçladığını savundu.
“YENİDEN GÖRÜŞÜLEBİLİR”
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise terörist Abdullah Öcalan’la 1999’dan beri askeri, istihbarat ve güvenlik bürokrasisinin görüştüğünü belirtirken, “Bugüne kadar bu görüşmeler yapılmıştır ve bundan sonra da devlet güvenlik birimleri, istihbarat birimleri ihtiyaç duyarsa bundan sonra da bu görüşmeler yapılır. Makul bir sonuca ulaşırsa bunlar uygulamak üzere bir yere gelir.  Bu görüşmeleri yapan istihbarat birimlerinin hükümetimize bu konuda yaptığı bir telkin yoktur. Bizim bu noktada siyaset kurumunun verdiği herhangi bir söz, bir taahhüt söz konusu değildir. Bunu açık ilan ediyorum” dedi.
AKP VERDİĞİ ÖNERGEDE SÖZÜNÜ TUTMADI
Bu arada AKP iktidarı, muhalefetin, “Başbakan kendi çetesini kurup koruyacak. Çatlı ve Yeşil gibi kamu görevlisi olmayan isimlere özel talimatlar verebilecek, infaz timi kuracak” şeklindeki eleştirilerin önüne geçmek için değişiklik önergesi verdi.
Önergeye göre, “özel bir görev” ifadesi, “belirli bir görev” şeklinde, “görevlendirilenlerin” kelimesi de, “kamu görevlileri arasından” şeklinde değiştirildi. Bu değişiklikler doğrultusunda, teklifte tartışmaya yol açan, “MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenleri, görevlerini yerine getirirken…” ifadesi, “MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin…” halini aldı.
Önergedeki “belirli bir görev” ifadesinin başında, Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın gündüz saatlerinde sözlü olarak değişiklikte yer alacağını açıkladığı “Operasyonel olmayan” ifadesine yer verilmedi.
Bozdağ, önergeye ilişkin olarak görevin kamu çalışanlarına verilebileceğini, yabancı olamayacağını kaydedetti. Ergin, başbakanın görevlendirmeyi anayasa ve kanunlar çerçevesinde yapacağını savundu.
Kabul edilen önergeyle Başbakan’ın, muhalefetin iddia ettiği “özel çete kurma” olasılığı ortadan kalktı. Ancak önergeyle yapılan değişiklikle başbakanlanrın 1990’lı yıllarda olduğu gibi, büyük sorunlara yol açabilecek “resmi çete” kurabilmesinin, çetenin operasyon yapmasının, adam öldürmesinin yolu açık tutulmuş oldu.
TALİMAT YAZILI OLACAK
Bu arada Başbakan’ın vereceği talimatın yazılı mı sözlü mü olacağı konusunda AKPli yetkililer, “Kamu yönetiminde talimatlar yazılı olarak verilir. Ancak bazı acil durumlarda sözlü talimat verilir sonra yazıya dökülür. Teklifte bunu açıkça belirtmeye ihtiyaç görülmedi” dedi. Tartışmalı madde sabaha doğru kapalı oturumda yapılan oylamada AKPlilerin oylarıyla kabul edildi.
KAVGA ÇIKTI
Bu arada, teklifin görüşmeleri sırasında, iki milletvekili arasında kavga çıktı. AKP Tokat Milletvekili Zeyd Aslan ile CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, arasında başlayan tartışma, verilen ara sırasında kavgaya dönüştü. Birbirinin üzerine yürüyen, ardından araya giren arkadaşları tarafından durdurulan Aslan ve Özel, “Cesaret varsa dışarı gel”, “Yiyorsa gel” diye dışarıya yumruklaşmaya davet ederken, “Köpek, hayvan” gibi ifadeler de duyuldu.