Son Dakika Haberler

Mustafa Bingöl, Halkın Sesi Olacağız.

Mustafa Bingöl, Halkın Sesi Olacağız.
Okunma : 157 views Yorum Yap

1620976_1395052670759926_1930194231_n2014 yerel seçimleri ve Sarıyer de Muhtarlar seçim yarışışa girdi. Sarıyer Zekeriyaköy eski muhtar Mustafa Bingöl yeniden aday oldu.

Mustafa Bingöl, Haydarpaşa lisesi mezunu, Zekeriyaköy Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kurucu üyesi. 1984-2009 yılları arasında Zekeriyaköy muhtarlığı yapmıştır.

 

– muhtarlık döneminde ne hizmetler yaptınız?

1984 yılında muhtar olduğum zaman köyümüz 75-80 hane idi ve köyümüzün üç hanesinde telefon vardı. Biz muhtarlık olarak şimdiki PTT’nin olduğu yerde Zekeriyaköy PTT acentalığı kurduk, 120 abonelik santral aldık evlerimize telefon bağlattık. üç yıl acenteliği muhtarlık olarak çalıştırdık. Daha sonra otomatik santral kuruldu ve bu şekilde hizmet verildi.

1985 yılına kadar köy halkı evlerinde ihtiyacı olan suyu çeşmelerden taşırken, köy hizmetlerininde yardımı ile evlerimize su bağladık ve 2007 yılına kadar muhtarlık olarak bu hizmeti verdik. şuanda bu görevi iski yürütmektedir.

1994 yılında köy meydanında bulunan çeşmenin onarımı ile define avcıları tarafından tarihi dokusu bozulduğu söylenmektedir. bu konuda ne düşünüyorsunuz?

                Bir konu üzerinde bir şeyler söylerken köyün tarihini çok iyi bilmek lazım.

söz konusu çeşme taşında Emetullah Sultan değil Emetullah Hatun tarafından yapıldığı yazmaktadır. Bu zat ise köyümüzde ikamet etmiş olan Hacı Tahir Efendi ve Hacı Kamer sülalesinden gelmektedir. Şuan da köyde ikamet eden Arıoğlu sülalesi bu aileden gelmektedir. Söz konusu padişahlarla hiç bir alakası yoktur. Yıkılan çeşmenin hiçbir tarihi özelliği yoktur. Çeşmelerin tarihi taşlarını 2009 yılında tutanak ile muhtarlığımıza teslim etmiş bulunmaktayız. Köyümüze büyük hizmetleri dokunan Turing Genel müdürü Rahmetli Çelik GÜLERSOY bu çeşmeyi 1987 yılında onarmıştır. Tarihi çok seven Çelik GÜLERSOY eğer tarihi özelliği olsaydı bir taşına bile dokunmazdı. 1994 yılında ise yeniden onarılmıştır.

Muhtarlığınız döneminde diğer hizmetlerinizi başlıklar halinde sıralayabilirmisiniz?

                Muhtarlığa geldiğim dönemde mezarlığımızın etrafı tel örgü ile çevriliyken tamamını taş duvar olarak yaptık, içinin beton yollarını yaptık, iski suyunun gelmesi ile hayırseverlere dört adet çeşme yaptırdık. Yine 1987 köy içi, 1995 karaağaç, 1999 yılında ise kasapçayırının arka görünüm bölgelerinin kanalizasyonlarını yaptık. Şuan da halen bizim yaptığımız şebekeler hizmet vermektedir.

zekeriyaköy ilk öğretim okulu tek katlı iki sınıfken üzerine ikinci katı yaparak altı sınıf ve bir müdür odası ilave yaptık. Bunun için devletten hiçbir yardım almadık. 2004 yılında ise iki katlı ek binasını yaptık.

Yine köyümüzün camii yetersiz olduğu için camimizi büyüttük, yanına iki daire, şadırvan, gasilhane, tuvaletler, dükkan ve salon bulunduğu müştemilatı yaptık.

muhtarlık binamız günün şartlarında 1984 yılında yaptık.

muhtarlık binasının yanındaki iki katlı binayı 1999 yılında inşa ettik.

Muhtar olduğunuz takdirde neler yapmayı düşünüyorsunuz?

                Muhtar olduğum takdirde ;

Rant için değil halk için çalışma içinde olacağız,

Demokrasi, Adalet ve Cumhuriyete sahip çıkan halkın sesi olacağız.

mahallenin beklentilerini gerçeğe dönüştürmek için çalışacağız.

halkımızı kucaklayıcı, katılımcı ve çözüm odaklı bir muhtarlık anlayışını hayata geçireceğiz.

Mahalle içinde çeşitli kollar kurarak kadın, çocuk ve yaşlılar için yerel yönetim hizmetlerinin mahallemize ulaşmasını sağlayacağız.

Mahallemizde bulunan eğitim kurumlarının sorunları için çözümler üreteceğiz,

Bir hayvan sever olarak sokak hayvanlarının ıslahı ve bakımı için belediyemiz ile ortak çözümler üretip soruna insani boyutlar ile yaklaşmak istiyoruz.

Dürüst, şaibesiz ve güleryüzlü bir muhtarlık makamı yaratmak istiyoruz.