Son Dakika Haberler

Mustafa Sarıgül’ün TDH’den, “Böyle devam ederse CHP’den ayrılırız”

Mustafa Sarıgül’ün TDH’den, “Böyle devam ederse CHP’den ayrılırız”
Okunma : 88 views Yorum Yap

imageŞişli Belediyesi’ndeki tehdit ve dayak skandalının basına yansımasının ardından Mustafa Sarıgül’ün kurucusu olduğu Türkiye Değişim Hareketi’nden (TDH) ilginç açıklamalar geldi. TDH Genel Sekreteri ve eski CHP Milletvekili Hasan Aydın’ın Al Jazeera Türk’ten İrfan Bozan’a yaptığı açıklamalar “Sarıgül CHP’den ayrılıyor mu” sorusuna akla getirdi.

Sarıgül’den haber beklediklerini söyleyen Aydın, CHP’nin gidişatından memnun olmadıklarını belirtti ve Şişli’deki olayı bazı CHP yöneticilerinin tezgahladığını öne sürdü.

Türkiye Değişim Hareketi’nin devam ettiğini ancak “lider” olarak kabul ettikleri Sarıgül’ün CHP’den aday olmasıyla dondurduklarını belirten Aydın, “Daha doğrusu Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan olunca biz şans vermek ve kendisine fırsat tanımak açısından dondurduk. Teşkilat olarak yerinde duran, il başkanı olan, ilçe başkanı olan, yöneticisi olan bir siyasal hareket olarak durağanlaştık” dedi.

“Eğer CHP Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlara cevap verecek boyuta gelse bizim varlık nedenimiz kalmıyor ama şu ana kadar böyle bir manzara da görmüş değiliz” diyen Aydın “CHP’ye yönelik ümidinizi hâlâ koruyorsunuz o halde, değil mi” sorusuna “Sayın Sarıgül’ün CHP içinde olmasının meşruiyeti bir yana TDH şu anda Türkiye siyasetinin iyi gitmediği kararı ve kanaatindedir. Bu şekilde de bir noktaya varılacağı inancında değildir. Gerek iktidar partisinin gerek muhalefet partilerinin görevlerini yapabildiklerine inanmıyorum” yanıtını verdi.

CHP’nin değişimini daha uzun süre beklemeyeceklerini de belirten Aydın, 2015 seçimlerine girebileceklerini de öne sürdü.

Emir Sarıgül’ün CHP’den ihraç edilmesi durumunda Mustafa Sarıgül’ün partiden ayrılacağını söyleyen Aydın’ın, Şişli krizine dair sorulara yanıtları şöyle:

“HAYRİ İNÖNÜ İHANET ETTİ”

Şişli Belediyesi’ndeki Sarıgül aileleri ile Hayri İnönü arasındaki tartışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Facebook hesabınızda Şişli için Sarıgül’e planlı ve bilinçli saldırı yazmışsınz. Yoksa orada bir TDH, CHP çekişmesi mi yaşanıyor?

Burada Sayın İnönü’nün çok vefasız bir duruş içine girdiğini söylemeliyim. Bir gecede başarılı ilçenin 25 müdürünü görevden alırsan bu vefasızlığın ötesinde bir ihanet olarak da değerlendirilebilir. Burada bazı CHP’li yöneticiler de bu işi tezgahlıyorlar.

Hayri İnönü birilerinin yönlendirmesiyle mi bu görevden almaları gerçekleştirdi?

Hiç şüphesiz. Hayri İnönü kendisi inisiyatif kullananacak, duruş alabilecek özelikte bir arkadaşımız değil.

“ŞİŞLİ’Yİ CHP YÖNETİCİLERİ YAPIYOR”

Bunu bilgiye dayalı mı söylüyorsunuz yoksa tahmin mi?

Bilgiye dayalı söylüyorum. Bu bir bakıma da Mustafa Sarıgül’ü itibasızlaştırma, zayıflatma gelecek noktasındaki iddialarını karartma, toplumda bir güven sorunu yaratma projesidir. Hem CHP içinde yollarını kapatmak hem yarın öbür gün yeni bir alternatifle ortaya açıktığı zaman itibarını azaltmak bunu da bir kısım CHP yöneticileri yapıyor.

Kim bu bir kısım CHP yöneticileri?

Niye söyleyeyim yani bu çok açık.

“EMİR SARIGÜL PARTİDEN İHRAÇ EDİLİRSE…”

Şişli işi büyür ve Emir Sarıgül’ün partiden ihracı gündeme gelirse ne olur?

Ona kimsenin gücü yetmez. Cesaret de edemezler.

Bu bir kırılma noktası mı olur?

Bu bir kırılma noktası olmaz. TDH bir karara varır o zaman der ki; ‘Buradan ne köy olur ne kasaba’ der. Emir Sarıgül’ün ihraç edilmesi halinde Mustafa Sarıgül’ün orada durması söz konusu olamaz. O şu anlama gelir; “Defol git”.

Şişli Belediyesi konusu sizin için ciddi bir kriz mi?

Evet. Düzeltecek, CHP Genel Başkanı bu işi düzeltecek. Kamuoyuna “Bu işi ben düzelteceğim” dedi. Emir Sarıgül ile Hayri İnönü’yü aldı. Tokalaştırdı, barıştırdı. Bir gün sonra İnönü’nün hanımının demeci çıkıyor. O zaman bir ses vereceksin “Bir dakika kardeşim” diyeceksin. CHP Milletvekili İhsan Özkes diyor ki; “Ben İnönü’ye sordum 3 kere tehdit falan yok dedi” diyor. Ertesi gün İnönü “Tehdit edildim” Oranın genel başkanıysan çözersin bu işi.

Emir Sarıgül görevinden istifa etti. Sular duruldu. Bu çözüm sizi tatmin etmiyor mu?

Hayır, kesinlikle etmiyor. Şişli Belediyesi olayını yakından takip ediyoruz Biz orayı CHP ile ilişkilerimiz açısından değerlendiriyoruz.

Şu anda Sarıgül cephesi kaybeden mi oldu?

Siyaset o günkü iş değildir O gün kaybetmiş gibi gözükebilirsiniz. Şu anda bir çözüm falan söz konusu değil. Emir Sarıgül bir jest yaptı “madem sen çözemiyorsun ben istifa ediyorum” dedi.