Son Dakika Haberler

NATO’dan Ukrayna’ya 5000 Çevik Kuvvet Askeri, bize faiz

NATO’dan Ukrayna’ya 5000 Çevik Kuvvet Askeri, bize faiz
Okunma : 127 views Yorum Yap

natoSizler nasıl düşünüyorsunuz bilmem ama NATO denilince, benim aklıma, Amerika ve İngiltere’den başka bir şey gelmiyor.

NATO, sanki Amerikan ordusunun başka bir adıdır. NATO denilerek, sadece uluslararası bir görüntü verilmiş oluyor.

 

Karar, ABD tarafından geçen ay alındı. Baltık ülkelerine 30 bin asker gönderilecek. 5000 Çevik Kuvvet Askeri de, Ukrayna’ya gönderilecek. Ukrayna’ya bundan başka askeri teçhizat yardımı yapılacak.

 

Aslında Ukrayna’da, Maydan olayları başlamadan önce de, sonrasında da, Amerikan gizli servislerinin Ukrayna’da belirli bir gücü vardı.

Zaten Obama bunu kendi ağzından ifade etti. Olayların içindeydik dedi.

 

Aslında ortada yeni olan bir şey yok. Amerika NATO’nun üyelerini, pardon müşteri devletlerini toplayıp, kendisinin aldığı kararları onaylattırıyor.

Rusya’da bunları fazlasıyla biliyor.

 

Rusya tüm olanları Amerika’nın bir savaş hazırlığı olarak değerlendiriyor.

 

Zaten Amerika’nın İkinci Dünya Savaşından bu yana, Almanya’da var olan, 80 bin Amerikan askerini düşünürsek, ABD/RUSYA gerginliğinin hiçbir zaman azalmadığını varsayabiliriz.

 

Siyasi iktidar, hem bir yandan Rusya’ya zeytin dalı uzatıyor. Bizi Şangay Örgütüne alın diye konuşuyor. Hem de Brüksel’de, Ukrayna ve Baltık ülkelerine asker gönderilmesine onay veriyor.

 

İleride ortam daha da gerilirse, Amerika talimat verir. Afganistan’da, Somali’de, Libya’da, Yugoslavya dağılırken olduğu gibi gene asker de göndeririz.

 

Yalnız bu kez, NATO’ya asker vermek, daha önceki vermelere benzemeyeceği kesindir.

 

Gene İngiltere ve Amerika’nın kuyruğunda Rusya ile çatışmalı bir döneme girersek, ülke bir yüz yıl daha kaybedebilir.

 

Anlaşılan odur ki, İngiltere ve Amerika Avrupa’yı ateşe sürüyor. Tercüme ederek söylersek, Almanya’yı ateşe sürüyor.

İyi de, Alman halkının, Alman devletinin aklı yok mu, bu oyuna düşmesin!

 

Düşer.

Çünkü uluslararası tekeller, yani karar alıcılar, ne Alman halkının kararına bakarlar, ne Alman küçük şirketlerin kararını dinlerler. Finans sistemi ve şirketlerin iç içe geçmiş olması bunu zorunlu kılar.

 

Onlar olaya bir bütün olarak bakarlar. Eğer genel çıkarlarının önünde Rusya bir engelse ki engeldir.  Tekellerin genel çıkarları ağır basar. Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemezler.

 

Yani bu karar alıcılar Alman ve Amerikan tekellerinin yönetcileridir.

 

Rusya artık uluslararası finans sisteminin karşısında bir engeldir.

Dolardan çıkılmasına önderlik etmiştir. Yani Amerika kâğıt basıp, kâğıt(dolar) satmasının önüne çıkmıştır.

 

Çağımız emperyalizmi kâğıt üzerinden yürümektedir. Bunun karşısında babaları olsa, babalarını bile yok etmek için her şeyi yaparlar.

 

Erdoğan, faizleri kendisi ayarlıyor sanmış olacak ki, faizleri indirin diyor, inmiyor.

Senin Merkez Bankasındaki 134 milyar dolar, uluslararası tekellerin trilyon dolarları karşısında ne hükmü olur. Piyasaya istedikleri kadar dolar sokarlar, istediklerinde de, tamamını çekerler.

Senin paran yoksa paranın faizini belirleme yetkin de olmaz. Onun içine de onların belirlediği yıllık 50-55 milyar dolar faiz ödemeye mecbur ederler.

Çözüm; hiçbir şekilde, Rusya’ya karşı oluşacak savaş tertibinin içinde olmamamız gerekir.

Faizle ilgili de şunu yapmalıyız. Yeniden doların giriş ve çıkışını kontrol altına alırsak, faizi de belirleyebiliriz. Aksi mümkün değil. İstedikleri faizle doları satarlar. Çünkü senin dolar açığın var.

Bülent Esinoğlu