Son Dakika Haberler

Okul Yapmıyorlar, Mevcutları Dönüştürüyorlar

Okul Yapmıyorlar, Mevcutları Dönüştürüyorlar
Okunma : 177 views Yorum Yap

imageAKP Hükümeti eğitim proğramı içinde Türkiye genelinde yapmış olduğu yeni uygulama ile ilçelerde başarılı olan ve yerleşkesi kullanıma müsait okulları İmam Hatip Okullarına dönüştürerek ilçelerde yeni krizler yaratıyorlar.

OKUL YAPMIYORLAR MEVCUTLARI DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

Sarıyerde yılların İstinye İmam Hatip Okulu varken geçen yıl Sarıyerde ikinci İmam hatip okulunu dönüştürmüştü. Bugün Fatih ormanı içerisinde bulunan Profesör Ali Kemal Yiğitoğlu ilkokulu ve Ortaokulunu Sarıyerde  üçüncü İmam Hatip Okuluna dönüştürme çalışmaları yapması, okul aile birliğini ve velileri harekete geçirdi.

Okul Aile Birliği bugün istinye Mevlana Parka da basın açıklaması yapıyor..

 

Profesör Ali Kemal Yiğitoğlu İlkokulu ve Ortaokulunun İmam Hatip Ortaokuluna dönüşümü.

Halen Profesör Ali Kemal Yiğitoğlu İlkokulu ve Ortaokulu’nda eğitim ve öğretim görmekte olan çocukların velileriyiz.
Okulumuzda, 1. sınıftan başlayıp 8. sınıfa kadar ilk ve orta öğrenim öğrencileri eğitim ve öğrenim görmektedir.
Edindiğimiz bilgiye göre okulumuzda öğrenim görmekte olan öğrenciler başka okullara nakil edilerek, okulumuzun İmam Hatip’e dönüştürüleceği çalışmaları yapılmaktadır.
Okulumuz Orman Bölge Müdürlüğü kampusü içinde özel bir konuma sahiptir. 6 sene önce 5 derslikle eğitim veren okulumuz, velilerimizin çabalarıyla yeni bir bina yaptırılarak bugünkü konuma getirilmiştir. Bunu yapmaktaki amacımız 8 yıllık eğitim süresinde kısıtlı imkânlara sahip bu bölgede ikamet eden çocuklarımızın daha kaliteli bir eğitim almasıydı. Velilerimizin destekleriyle okulumuz, ilkokul ve ortaokul bir arada eğitim verecek ortamı sağlamış ve başarılı da olmuştur.
Okumuzun fiziki koşulları 8 yıllık eğitime hizmet verebilecek yapıda ve kapasitededir. Yeni eğitim sistemine geçiş sürecinde (4+4+4) 8 yıllık eğitime hizmet edecek şekilde düzenlendi. Yapılmak istenen düzenlemeyle 600 öğrenci mağdur edilecektir. Bununla birlikte eğitimde kalite ve verim düşürülmüş, öğrencilerin psikolojisi bozulmuş olacak, aileler ve öğrenciler mağdur edilecektir.

Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 20.05.2014 tarih ve 1986105 sayılı yazısıyla Okul Aile Birliği Başkanına hitaben yazmış olduğu yazıda; okul dönüşümleri yapılırken mahalle muhtarları ile okul aile birliği ve müdürlüğünüz tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından karar verileceği söylenmektedir. Oysa bu süreç devam ederken bahsi geçen hiçbir tarafa bilgi verilmemiş, hiç kimsenin fikri sorulmamıştır.
Profesör Ali Kemal Yiğitoğlu İlk ve Ortaokuluna 2 kilometre uzaklıkta Yaşar Dedeman Lisesi, 2,5 kilometre uzaklıkta Mehmet Sevim Ulusal Ortaokulu, 3 kilometre uzaklıkta Sarıyer Anadolu İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi, 3,5 kilometre uzaklıkta ise Kozdere İmam Hatip Ortaokulları bulunmakta iken çocuklarımızın okuduğu bu okulun da imam hatibe dönüştürülmesi hiçbir sebeple sağlıklı olmayacaktır. Bölgemizde halen 2 tane İmam Hatip Ortaokulu bulunmaktadır.

Hal böyleyken adres bölgemiz olan Maslak mahallesinde artan konut ve buna bağlı olarak nüfus artışı göz ardı edilmiştir. Bölgemizde adreslerimize çok yakın ne bir ilkokul ne de bir ortaokul bulunmaktadır. Kısacası Maslak mahallesine bağlı tek okul olarak eğitim-öğretim vermektedir. Şu anda Maslak mahallesine bağlı olarak boş konumda Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Maslak Mesleki Eğitim Merkezi de bulunmaktadır. Burada İmam Hatip Ortaokulu talebi söz konusu ise bu okulun kullanılması tercih edilebilir. Böylece sorun ortadan kalkmış olur ve velilerimiz, öğrencilerimiz mağdur edilmemiş olur. Bu bağlamda artan nüfus da dikkate alınırsa geleceğe yönelik sıkıntılar da ortadan kalkmış olacaktır.

Okulumuzun bütün velileri ayaklanmış durumdalar. Böylesi bir süreçte karar alınırken bu hassasiyetin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyiz.

Böyle bir kararın mevcudiyeti halinde biz veliler tarafından gerek idari gerekse adli başvurularda bulunulacaktır. 26.06.2014

Şükrani KARAARSLAN​​​​​Aslı NALBANT BÜTÜNER
Profesör Ali Kemal Yiğitoğlu İlköğretim Kurumu ​ Maslak Mahalle Muhtarı
​Okul Aile Birliği Adına Başkan​​​​​​
​​​​​​​​​