Son Dakika Haberler

Okullarda “Andımız” isyanı

Okullarda “Andımız” isyanı
Okunma : 127 views Yorum Yap

Akp AK parti hükümeti Türkiye genelinde “andımız” tepkileri almaya devam ediyor. Tğrkiyenin can damarlarına dokunmaya başlayan ve halkın tepkisinden korkmayan AK parti hükümeti Demokratikleşme paketi için PKK ya mavi boncuk vermeye devam ediyor!
Liselerde öğrencilerin, hükümetin demokratikleşmeyle hiçbir ilgisi olmamasına karşın, İmralı pazarlıkları kapsamında PKK’ya mavi boncuk göndermek için “demokratikleşme paketi” ile kaldırdığı “Andımız” için protestolarına sahne olduğu ortaya çıktı. Müdürlerin de öğrencileri tehdit ettiği bildirildi. Tehdit eden müdürlerden biri de eteği yasaklayan müdür.
Denizli Haber’in haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde açtığı Denizli Mustafa Kaynak Anadolu Lisesi’nde dünkü 10 Kasım töreni sırasında, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir öğrenci Andımız’ı okumaya başladı. Okul Müdürü Enver Kaplan, Arda Aydar adlı öğrencinin yanına gitti. Eliyle Aydar’ın ağzını kapatan Kaplan, Aydar’ı bulunduğu sıradan çıkardı. Ancak müdürün Aydar’ı susturmasına tepki gösteren öğrenci arkadaşları ile töreni izleyen veliler hep birden Andımız’ı okudu.
Veliler, andın okunmasının tamamlanmasının ardından öğrencileri alkışlarken, olayın ardından arkadaşları, sosyal paylaşım ağlarından Twitter’dan “#helalolsunArda” etiketiyle müdüre karşı protesto başlattı. Söz konusu eklentiyle paylaşılan iletiler arasında, “Atatürk boşuna Cumhuriyet’i gençliğe emanet etmemiş”, “Bir gün helbet ağzını kapatmaya çalışan o müdürün ağzını sen kapataçaksın yaşı ufak yüreği büyük adam”, “Böyle çocuklar varken, bu ülkeden ümit kesilir mi? Helal olsun sana, seni büyüten anaya ve babaya” diye övgü dolu çok sayıda ileti dikkat çekti.
ANTALYA’DA “ETEK”Çİ MÜDÜR SAHNEDE
Bu arada, müdürünün “Okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın” diye kız öğrencilerin etek giymesini yasaklamaya kalkışmasıyla gündeme gelen Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde, öğrenciler kaldırılmasından bu yana her sabah Andımız’ı okuyor.
Odatv’nin haberine göre; öğrenciler, geçtiğimiz gün yine sabah İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler yine Andımız’ı okudu. Öğrencilerin hep bir ağızdan kitlesel bir biçimde Öğrenci Andı’nı okuması üzerine mikrofonu eline alan okul müdürü Hayri Bahşi, öğrencileri azalardı. Yasakçı müdür andı okumaya öncülük eden öğrenciler hakkında, sanki andı okumak suçmuş gibi soruşturma açma, disiplin cezası verme tehdidinde bulundu.