Son Dakika Haberler

Ordudan Kaçan Kaçana 110 Pilot Doğrulandı

Ordudan Kaçan Kaçana 110 Pilot Doğrulandı
Okunma : 148 views Yorum Yap

TskhavaTSK da Pilotları istifa ediyor, Hava Kuvvetlerinden Kaçan kaçana, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yrdımcısı Umut Oran’ın soru önergesi verdiği istifalar hakkında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz cevap verdi
Tehdit ve baskı sonucu istifa iddialarına sahne olan Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 110 savaş uçağı pilotunun istifa ettiği haberleri 5.5 ay sonra doğrulandı. Bir teğmen F-16 pilotunun eğitimi için 4 milyon TL harcandığ, halen 11 pilot generalin cezaevinde olduğunu bildirildi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Başbakan Tayyip Erdoğan’a 5 Şubat 2013’te yönelttiği sorulara yanıt 5.5 ay sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi.
Bakan Yılmaz yanıtında, 2013 yılı başında sadece bir ay içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 110 savaş uçağı pilotunun istifa ettiğini kabul etmiş oldu. Bakan Yılmaz yanıtında, “2013 yılı Ocak-şubat emeklilik/istifa döneminde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 63’ü muharip jet uçağı pilotu olmak üzere toplam 110 pilot subay istifa ile TSK’den ayrılmak içini müracaatta bulunmuştur” dedi.
ORAN VERMEKTEN KAÇINDI
Bakan Yılmaz, 110 pilot subayın istifasının Türkiye’deki askeri pilotların yüzde 157’sine denk düştüğü duyumunun doğru olmadığını belirtirken yanıtında oran vermekten kaçınması dikkat çekti.
F-16 PİLOTU OLMAK İÇİN EN AZ 283 SORTİ
Umut Oran’ın önergesinin yanıtında, Hava Harp Okulu’ndan mezun olan bir teğmenin F-16 pilotu olmak için toplam 283 sortide 342 saat uçuş ve 85,5 saat simülatör eğitimi ve 853 saat teorik eğitim olmak üzere yoğun bir başlangıç-temel-tekamül uçuş ve harbe hazırlık eğitimleri geçirdiği bildirildi.
MALİYETİ 4 MİLYON TL
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, “Cezaevinde tutuklu bulunan pilot general sayısı 11’dir. 2012 yılı belirlenen birim maliyetlere göre bir F-16 pilotu teğmenin maliyeti 4 milyon TL’dir” dedi.
“ÖNLEM ALDINIZ MI” SORUSUNA YANIT YOK
CHP’li Oran’ın, Başbakan’a yönelttiği soru önergesinde yer alan ancak yanıtsız bırakılan sorular şöyle:
– İstifa eden 110 savaş uçağı pilotunun görev yaptıkları F16 ve F4 filo komutanlıklarına göre dağılım sayısı nedir?
– 110 savaş uçağı pilotunun istifasının olağanüstü bir durumda, harekât esnasında bazı uçaklarımızın kullanılamayacağı sonucunu doğuracağı duyumu doğru mudur? Bu durum ülke güvenliğini tehlikeye düşürmez mi?
– Orgeneral Bilgin Balanlı da dâhil olmak üzere halen çeşitli gerekçelerle cezaevinde tutulan toplam 17 pilot generalin kısa süre önce yaptığı “Bu gidişle, uçağımızı kullanacak pilot kalmayacak” uyarısının ardından, Yüksek Askeri Şura Başkanı olarak bu olumsuz gidişatı durdurmak için herhangi bir girişimde bulundunuz mu, bulundunuzsa sonucu ne oldu?
– Sicili temiz, başarılı, örnek çok sayıda üstsubay ve general/amiral hakkında yürütülen belli davaların olumsuz sonucu olarak bugün bu noktaya gelindiği şeklinde kamuoyunda oluşan değerlendirmenin gerçeklik payı nedir?
– Zorunlu hizmet süresini tamamlamasının ardından, henüz emeklilik zamanı gelmediği halde istifa ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ayrılan pilot sayısı 2002 yılından itibaren yıllar itibariyle ayrı ayrı kaç kişidir? Bunların kaçı F16 ve F4 pilotudur?