Son Dakika Haberler

“Osmanlı Kadını Güçlüydü”

“Osmanlı Kadını Güçlüydü”
Okunma : 140 views Yorum Yap

imageİstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği “İş Hayatında Kadınlar ve Deneyimleri” konulu panelde konuşmacı olan AK Parti İstanbul Milletvekili Canan KALSIN, kadınların siyaset alanında daha çok yer edinmeleri gerektiğine dikkat çekti.
AK Parti İstanbul Milletvekili Canan KALSIN, Mutasavvıf Cemalnur SARGUT, Avukat Serra Ünsal AKSAKAL ile İZÜ Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem MERT’in konuşmacı olarak yer aldığı ve İZÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şebnem CANSUN’un moderatörlüğünü yaptığı “İş Hayatında Kadınlar ve Deneyimleri” adlı panel, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Halkalı Merkez Kampüsünde gerçekleştirildi.

“Kadınlar İş ve Siyaset Çevrelerinde karar alma mercilerinde olmalı”

Panelin ilk konuşmacısı AK Parti İstanbul Milletvekili Canan KALSIN, Osmanlı Devleti zamanında kadının adı ve kimliği olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasında, kendi ailesinden örnekler verdi. KALSIN, “Arka planda bize öğretilenin aksine Osmanlı kadını güçlüydü ve toplumda yeri vardı. Babaannem medrese mezunu, dil bilen bir kadındı. Ve yaptığı evlilik akdi ile tüm hakları güvence altına alınmıştı. Cumhuriyet kadını olan annem ise 2004’de yapılan kanun değişikliğine kadar olası boşanma durumunda mal paylaşımı konusunda mağdur durumdaydı” dedi. Kadınların iş ve siyaset çevrelerinde karar alma mercilerinde kendilerine yer bulmalarının önemine dikkat çeken AK Parti İstanbul Milletvekili Canan KALSIN, “Bizim partimizde kadınlar çok etkin. Şeklen değil hükmen oradalar. Bu bakış açısının oluşmasında, liderin sizi desteklemesi önemli rol oynuyor” dedi.

“Kadına Değerin Ne Demek Olduğunu Dinler Peygamberimizden Öğrenmeli”

Panelin diğer konuğu Mutasavvıf Cemalnur SARGUT konuşmasında, Müslümanlıkta ve tasavvufta kadının yerinden bahsetti. Müslümanlığın kadına en çok değer veren din olduğuna dikkat çeken Cemalnur SARGUT, “Kadına değerin ne demek olduğunu bütün dinler Peygamberimizden öğrenmeli. Ama bugün maalesef cahiliye döneminden kalma adetleri Müslümanlıkla karıştırıyorlar” dedi. Müslümanlıkta cinsiyet farkının olmadığına, kadına ve erkeğe eşit sorumluluklar verildiğine değinen SARGUT, “Kadınlar daha güçlü ve acılara dayanıklı olduğu için annelik vasfı kadınlara verilmiştir. Cennet annelerin ayakları altındadır gibi bir tanım yapan, kadına bu kadar değer veren başka bir din daha yoktur” diye konuştu.

Panelin konuşmacılarından İZÜ Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Mert, ülkemizde hemşirelik mesleğinin Kurtuluş Savaşı döneminde askerlere bakan kadınlarla birlikte geliştiğine dikkat çekerek “Ülkemizde yaşanan savaşlar nedeniyle kadınlar, yaralı erkeklere bakmak durumunda kaldılar. Bu hem kadınların sosyalleşmesini artırdı hem de hemşirelik mesleğinin gelişimi bu dönemde gerçekleşti” dedi.

Avukat Serra Ünsal AKSAKAL ise konuşmasında, iş hayatında başarılı olmak isteyen kadınların erkeklerden iki kat fazla çalışmak zorunda kaldığını söyledi. Kadının iş hayatında ve ev yaşantısında pek çok farklı rolü bir arada yürütmeye çalıştığı söyleyen AKSAKAL, “Her başarılı iş kadınının arkasında, kendisine yardımcı olan annesi vardır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BULUT ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İNAN tarafından konuşmacılara hediyeleri takdim edildi. Panele katılan misafirlere, kırmızı karanfil hediye edildi.