Son Dakika Haberler

OYUNA GELME ! SANDIĞA GİT ! ÇETİN ALİ AYTAÇ

OYUNA GELME ! SANDIĞA GİT !    ÇETİN ALİ AYTAÇ
Okunma : 168 views Yorum Yap
179269_10150917299584731_1381958219_n
Çetin Ali Aytaç

   Türkiye, tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanını yaşamaya başlamıştı.Bu ilk ve farklı bir heyecandı.Bir aday aslında aylar hatta yıllar öncesinden beri belliydi.Bağıra bağıra ben adayım diyordu zaten.Ancak karşısına acaba onu yenebilecek ya da zorlayacak hangi aday çıkacaktı.Herkes gerçekten çok büyük bir heyecanla bekliyordu.Tabi ki 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde o kadar yolsuzluğa rağmen yüzde 40’ın üstünde oy almayı başarabilen bir Erdoğan karşısında umutsuzluk taşımıyor da değildi açıkçası !

   Aylardan haziran oldu.Bu ilk yaşanacak seçime sadece 2 ay kalmıştı.Erdoğan adaylığını resmen açıklamasa bile, zaten yaptığı çalışmalarla ve propagandalarla aday olduğunu açık açık belli ediyordu.

Arada sırada yandaş medya muhalefeti ters köşeye yatırmak için Erdoğan yerine başkası aday olabilir haberleri yapıp gündemi farklılaştırmaya çalışıyordu.Muhalefet ilk rengini aslında çatı aday konusunda belli etti.Herkes de artık bunun olmasının gerektiğinin farkındaydı.

Bu durum aslında 30 Mart hezimetinden sonra muhalefet seçmenini biraz da olsa heyecanlandırmıştı.

Çünkü Erdoğan’ın son oyu 43, CHP ve MHP’nin toplam oyu ise 44’tü.Tabi bu saatten sonra yapılacak olan bu yüzdelerin üzerine hangi partilerden, nasıl oy alarak ve hangi partininde destekleyebileceği bir aday göstererek o oyu arttırmaktı.Herkesin kafasından bir çok isim geçiyordu.Şu olsa ilk turda bile alabilir, bu olsa en azından ikinci tura taşır gibi yorumlar, eleştiriler bile yapılmaya başlanmıştı.

Neredeyse haziran ayının sonu yaklaşmıştı.

Tayyip ben resmen adayım demese bile her yerde muhalefete, cemaate yüklenerek seçim çalışmalarını sürdürüyordu; ancak daha çok çalışıp, çaba göstermesi gereken muhalefetten hala ses yoktu.

Sadece çatı aday arayışları için neredeyse tüm partiler gezildi ve fikir alış-verişi yapıldı.Seçime iki aydan az bir süre kala bu turlardan Ekmeleddin İhsanoğlu ismi çıktı !

Herkes önce çok büyük bir şaşkınlıkla takip etti.Kimisi henüz tanımadan çok iyi insan demeye başlarken, kimisi ise kestirip attı ve hayatta oyumu vermem dedi.Sonra araştırmalar yapılmaya başlandı.Aslında çok kısa bir sürede pekte ismi bilinmeyen birinin kendini ne kadar tanıtabileceği de meçhulken, CHP içinde bir grup ve bazı diğer partiler sayın Ekmeleddin Beyi desteklemeyeceklerini ve başka bir adayın çıkması gerektiğini belirttiler.

Böyle bir durumun ortaya çıkacağı açıkçası belliydi zaten.En güçlü ortaya çıkan aday da ilk imzayı Süheyl Batum’un vermesiyle birlikte Emine Ülker Tarhan oldu.Ulusalcı ve diğer bazı sol partilerde bu durum heyecan yarattı; ancak bu heyecanda kısa sürdü.

Açıkçası bende heyecanlanmıştım.Fakat yeterli imza toplanılamadı.

   Ekmeleddin Bey iyi bir insan olabilir ama hem tanınmıyor hem de geçmişteki çalışmalarıyla Akp’ye yakın duruşu tabi ki hepimizde tepkiye yol açmıştı.

Tabi ki artık o tepkiyi hepimiz geri çektik.

Çünkü ülkemiz gerçekten çok zor bir dönemden geçiyor.Tamamen bataklığa doğru sürüklenen bir haldeyiz.Ve o bataklıkta boğulmamak için adaylara bir bakın ki, biri PKK’nın adayı Selahattin Demirtaş ! Hala BDP-HDP gibi partileri sosyalist, solcu zannedenler var ne yazık ki ! Resmen ırkçılık, bölücülük yapan, bebek öldüren, seçim zamanı toprak ağalarıyla işbirliği içinde olan bir parti ve onun adayı asla solcu olamaz.

Gelin görün de bizim ülkemizdeki salon solcularına bunu anlatın.

Onlara göre hala bunlar solcu.Tabi ki burada bir Erdoğan ve PKK anlaşması olduğunu unutmayın.Demirtaş Tayyip’i ilk turda seçtirmek için aday oldu.Kendileride çok iyi biliyor ki, bazı solcular, sosyalistler Ekmeleddin Beyi desteklemeyip boykot edecekler ve eğer biz aday olursak sosyalizm üzerinden bunları yakalayarak ve birkaç puan hanemize ekleriz düşüncesiyle hem gövde gösterisi yapıp hem de ara sıra solcu olduğumuzu gösterip eleştirdiğimiz ama her defasında pazarlık yaptığımız Tayyip’i ilk turda köşke çıkartırız, düşüncesi içindeler.

Artık bu durumu anlamamak için Tayyip’i hümanist,gerçek demokrat felen zannetmek lazım.Bu pazarlıklar çok öncesinden yapılıp, eğer es kaza ilk turda seçilemezse Tayyip, ikinci turda PKK oylarıyla köşke çıkartılacak.

   Sevgili dostlarım, arkadaşlarım, büyüklerim!

Elbette Ekmeleddin İhsanoğlu ismi belki içinize hala sinmiyor olabilir; ama Türkiye üzerinde oynanan oyunu görün!

Ya oyunuzu, bölücü, ırkçı PKK’lı Demirtaş’a, ya PKK’yla işbirliği yapan, etnik ayrımcı, Gezi olaylarında ve bir çok yaşanan olaylarda insanlarımızın canına kıyan, ülkeyi faşizme, diktatörlüğe götüren Tayyip’e, ya da belki çok fazla tanınamadı ama ılımlı duruşuyla, tüm değerlere sahip çıkışıyla, bugünlerde belki de çok fazla ihtiyacımız olan huzura o sakinliğiyle ve belki siyasi fikirleri olarak tam bizimle uyuşmuyor olsa bile bu bölünme, parçalanma sürecinde söylemleriyle birlik bütünlük yaratmaya çalışan sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na oyunuzu verin !

Seçim sizindir, mühür sizindir, oy sizindir !

Güzel ve aydınlık bir Türkiye için, herkes sandığa gitmelidir.Kızgınlıkları, tepkileri bir kenara bırakmak gerekir.Seçimden sonra zaten biz her şeyi konuşuruz.Güzel memleketimizi kurtarmak bizim elimizde.Belki bugün o mührü isteksiz atıcaz ama atmazsak daha fazla pişman olabiliriz.

Oyuna gelme Türkiye’m !

Gezi olaylarına büyük oyun diyenler, 2002’den beri en büyük oyunu oynayanlardır !