Son Dakika Haberler

POLİTİK OYUNLAR “YAKLAŞIK MALİYET’E” DAHİL DEĞİLDİR

POLİTİK OYUNLAR “YAKLAŞIK MALİYET’E” DAHİL DEĞİLDİR
Okunma : 106 views Yorum Yap

Yerel seçimlere 5 ay gibi kısa zaman kala, partiler siyasi stratejik adaylarını belirlemeye çalışırken, yerel gazeteler, ulusal gazetelerden önce davranarak pozisyon almaya çalışıyorlar.

Yandaş ve candaş medyalar  ekmek derdine düşmüş, biraz daha pastadan pay almak için şantaj yapmaya başladılar. Malzeme bulmakta sıkıntı çekmiyorlar. İçeriği ne olursa olsun yapılan haberlerin doğru ama eksik olması düşündürücü. 

Ya kaynaklar, haberin doğruluğunu, kimlerin verdiği meydana çıkmasın diye yarım bilgi veriyorlar, Ya da haberi çarpıtarak, tehdit üzerinden üzüm toplamak isteniyor. Gazete haber yapar haklıdır. İhbarcı neden korktu.. 

Bir yerel gazete Sarıyer Belediyesi Muharrem Ayında dağıtmış olduğu Aşure ve yemeklerde KDV ile birlikte 500 bin TL ödenmesi ortalığı karıştırdı haberi yaptı. 

KUYRUĞUNDA 80 BİN TL’ Ekleme HABER VAR.

“Aşure İhalesi için ödenen paranın yüzde 18’lik KDV ile birlikte yaklaşık 500 bin lirayı bulduğu ifade edildi”. 

Bu miktar sadece Aşure değil, Cem Evlerinde verilen Oruç açma yemeği, Aşurelik malzeme alımı ile birlikte olduğunu söylemediler mi? 

Bu haberi verenin tüm bunların 422 bin lira ihale bedeli olduğu, bu ihalede  400 bin liranın altında bir kullanım olduğunu, daha tam hesabı çıkmadığı ve ödemesi yapılmadığını “ihbarcı neden söylemedi?”

50 – 60 bin arası aşure dağıtıldı. Sarıyer’in mahalleleri, meydanlar ve Camiilerinde dahil olmak üzere, 3 Cem Evine verildi, 32 camii, 39 mahalle, Meydanlar tüm resimleri ile mevcut durumdadır. 

Geçmiş yıllara göre bütçeden dolayı Aşure dağıtımı %35 daha az gerçekleştirilmiştir..

800.TL ÖDENEK İSTENDİ

“Belediye başkan yardımcısı olmadan önce sahibi olduğu “Pınargözü” isimli yemek şirketi üzerinden Sarıyer Belediyesi’nden yüzbinlerce liralık iş aldığı daha önce basına da konu olan İsmail Erdem’in aşure ihalesine bütçe oluşturabilmek bahanesiyle belediye encümeninden 800 bin liralık bütçe aktarımı istediği ancak talebe; paranın miktarının çok yüksek olması ve harcamanın belirsiz olması gerekçesiyle CHP’li encümen üyeleri tarafından imza atılmadığı öğrenildi.”

– Başkan Yardımcısı İsmail Erdem’in Pınargözü firması bir ilişiği olduğu tespit edemedik. 

“AŞURE İHALESİNE BÜTÇE OLUŞTURMA BAHANESİ” 

Bir ihaleye çıkabilmek için piyasa araştırması yapılması gerekir, Piyasadan çıkan rakam “Yaklaşık Maliyet” üzerinden girmek zorundadır. İhale onayını verebilmek ve bütçenin denk gelebilmesi için yüzde 20-30 – 40 fazla rakam çıkar.  Bu o kadar para harcanacak anlamına gelmez. İhaleye çıkma kriterleri böyledir. 

Aşure vb. “Yaklaşık Maliyet” incelemesinde 800 bin lira rakam çıkmıştır.

BU RAKAMA NASIL ULAŞILIYOR 

“Yaklaşık Maliyet “ Fiyat araştırmasında “firmalar ihaleye verecekleri  rakamların üstünde fiyat söylerler”. Bu yüzden “Yaklaşık Maliyet”” ihalenin üstünde rakamlardan” oluşur. Bu ihaleyi o fiyat üzerinden vereceğin anlamını taşımaz. 

İhale Birimi ve Gelirler Bütçesi’nin “ bu ihalede ayırdığı bütçe ne ise onun üzerinde bir ihaleye çıkamazsınız. Ayrılmış Bütçe’nin 500 bin lirası varsa 800 bin liralık ihaleye çıkılamaz. Buna sistem zaten müsade etmez. 

1.Haber : CHP’nin Encümen üyelerinin oyları ile reddedildi. AK Partili Encümen üyeleri olmadığını farkedince.. 

2. Düzelmede :CHP’li Encümen üyeleri tarafından imza atılmadığı öğrenildi.” denildi.

Gözden mi kaçırdığınız. Yoksa !!!

SARIYER MARKET – Semih Özcan

Haberin içeriğinde SARIYER MARKET Genel Koordinatörü Semih Özcan’la yapılan görüşemeye yer veriyor. Ve 2. DÜZELTME’de bu bölüm çıkarılıyor. 

Sarıyer Market, Çeşitli etkinliklerde Sarıyer Belediyesine sponsorluk yapmaktadır. İzinsiz yazılan bu haber nedeni ile uyarıldığını düşündüğümüz bu kısım yayından kaldırılıyor. 

İlahi Google Günah İşledikten sonra affetmiyor. 

Ancak “Resmi Kurum” olma koşulu ve bu kurumum “Mahkeme veya Savcılık”  kararı ile yayınlanmış yayını kaldırması en az 6 ay süre geçtikten sonra  oluyor.

İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı. DÜZMECE – TEHDİT

“Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın belediyedeki fahiş alımlar nedeniyle inceleme başlattığı ve konuyla ilgili müfettiş görevlendirdiği öğrenildi. Halen çok sayıda müfettişin inceleme yaptığı belediyede aşure alım işinin yakından takip edildiği ve geçmiş yıllardaki tüm aşure alımlarının da tek tek mercek altına alındığı ifade edildi.”

Haber incelendiğinde şunu görüyorsunuz.

“ İçişleri Bakanlığı fahiş alım yapıtı iddası ile inceleme başlattı”. 

“Üç Ay önceki haberde yine aynı tehdit İçişleri Bakanlığı hareket geçti”.

Bu Bakanlığı anlamadım. 

İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, 4 senedir Belediye Binalarında şu an Başkanlık Binasında ve belediyenin birimleri içinde şahsi odaları var. Sekreterleri var. Çay ve kahveleri var. Hafife almayın.Görevlerini zaten yapıyorlar.  

Bir aklı evvel ihbarcı haberi veriyor. Çakılmasın diye haber yarım yamalak çıkıyor. Yersen…

Niyet ve düşünce farklı olunca, ikisini birleştiremezseniz başkalarına hatta kendinize ve daha yukarılara zarar verirsiniz.  Amaç üzüm yemekse afiyet olsun.