Son Dakika Haberler

PORTFOLYO SERİSİ 4; İRFAN ÖNÜRMEN!

PORTFOLYO SERİSİ 4; İRFAN ÖNÜRMEN!
Okunma : 124 views Yorum Yap

imagePlato Sanat, kariyerlerinin ortasındaki güçlü sanatçıların biçimsel ve kavramsal çalışmalarına farklı bir bakış kazandıran Portfolyo Serisi sergileri ile, Çağdaş Türk sanatının çeşitli disiplinlerini yeniden inceleyip sunuyor. Plato Sanat bu serilerle, aynı zamanda sanatçıların öne çıkan sanatsal çalışmalarının başlangıcına, gelişimine ve günümüzdeki durumuna da ışık tutmayı amaçlıyor.
İstanbul’un çağdaş sanat sahnesinde öncü bir yeri olan İRFAN ÖNÜRMEN, 25 yılı aşkın bir süredir, kavramsal anlamda tutarlı ve bağlayıcı olduğu kadar biçimsel anlamda da karmaşık ve çoğulcu çalışmalar ortaya koyuyor. Sanatçının bütün eserlerini, tuval, gazete veya kâğıt üzerine yapılan tablolar ve çizimler, tül çalışmalar ve gazete kâğıtlarından yapılan objeler ve düzenlemeler oluşturuyor.
imageÖNÜRMEN’in çalışmaları, sanatçının 1980’lerin sonunda seyirciyi aktif bir şekilde parçayı tamamlamaya davet eden, yüzü olmayan figürlerin parçalanmış görünümlerini boyamasıyla başlıyor. Tablolar; en zalim imgelerin insanlığın açlığına hizmet ettiği, görünürlüğün ve tanıtımın değişime uğrayışının eleştirisini oluşturuyor.
Tüm eserlerinin toplandığı son çalışma grubunda ise tül yerleştirmelerine yer veren Önürmen, bu çalışmalarında toplumun sorunlarıyla ve gerçeğin inşa edilmesinde medyanın etkisi ile ilgilenmenin yanı sıra, resmin oluşumuyla da ilgileniyor.

Sanatçı:
İrfan Önürmen (İstanbul)
Küratör:
Marcus Graf
Açılış:
13 Haziran 2014
Sergi Süresi:
13 Haziran 2014 – 21 Eylül 2014 Pazar hariç her gün 10.00-20.00 arası
Adres:
Plato Sanat / T.C Plato Meslek Yüksekokulu
Ayvansaray Caddesi No: 45 Balat, İstanbul 444 76 96