Son Dakika Haberler

Rabia Değil Muaviye

Rabia Değil Muaviye
Okunma : 15 views Yorum Yap

Nİhat MutluTarih araştırmacısı Nihat Mutlu, dinci yöneticilerin yeni kıblesinin artık Mekke olmadığını bunun yerini Washington’un aldığını ve asıl mesajın Rabia değil Muaviye’yi işaret etmek olduğunu ileri sürdü.
Her hafta tarihi olayları “Nihat Mutlu ile Mukayeseli Tarih” radyo programı ile dinleyicilere aktarmaya çalışan araştırmacı Nihat Mutlu, Mısır olaylarını değerlendirirken dinci yöneticilerle ilgili tespitlerde bulundu.
Mutlu “Mısır’da ya da dünyanın başka bir ülkesinde dinci yöneticiler olayları öyle çarpıtıyorlar ve sembolleştiriyorlar ki insanın aklına tarihi örnekler geliyor. Rabia olayı diye gündemimiz meşgul olurken olayın gerçeği hep ıskalanıyor. Rabiatül Adeviye isimli hanımefendi zamanında meczup diye bilinir ve halkın ilgisi kendisine odaklanırmış. Kendisine elindeki meşale ve su sorulunca ‘insanlar İslam’ın 5 şartını yerine getirince cennete gideceklerini zanneder. Ben bu yanan meşale ile cenneti yakacağım, su ile de cehennemi söndüreceğim’ demiş. Bunu yaparak farzları yerine getirmenin yetmeyeceğini; sevginin, merhametin, dürüstlüğün ve saygının önemini belirtmeye çalışmıştır. Şimdi ne yapıyorlar? Bunu çarpıtıp asıl hedeflerini mesajlıyorlar. Asıl mesaj 4. halife dönemi için yapılan mücadelede Muaviye’yi işaret etmektir. Biz 4. halifenin sahibi olması gereken Muaviye’nin izindeyiz demektir. Sembolik selamlarla bilinçlerimize yerleştiriyorlar. Yeni kıbleleri Washington’a şirin görünmek adına, kendi yönettikleri ülkelerde bir sempati aracı olarak kullanıyorlar. Bu yolla Amerika’nın kontrolünde Arap milliyetçiliğini bize din diye dayatmaya çalışıyorlar. Her Washington görüşmesinde diğer İslam merkezli ülkeleri kötülemeyi de ihmal etmiyorlar” dedi.