Son Dakika Haberler

Rehineler Cumhurbaşkanlığı Kozu Olarak Kullanılacak

Rehineler Cumhurbaşkanlığı Kozu Olarak Kullanılacak
Okunma : 136 views Yorum Yap

UMUTORAN_232Rehineleri Cumhurbaşkanlığı kozu olarak kullanılacağını ima eden CHP İstanbul Millet Vekili Umut Oran TBMM soru önergesi verdi.

Cımhurbaşkanlığı adaylığını bugün açıklayacak olan Tayyip Erdoğan’in seçim kozu olarak İŞİD militanları tarafından kaçırılan ve rehin tutulan Başkonsolos ve personelinin seçim malzemesi olarak kullanılacağını belirtti.

CHP’li Umut Oran, bu can alıcı soruya yanıt istedi:
100’e yakın vatandaşımız, 19 gündür IŞİD’in elinde ve AKP’den ses yok Oran bu sessizliği Meclis’e taşıdı:

Rehinelerin, Köşk adaylığından sonra Erdoğan tarafından şovla karşılanacağı bilgisi doğru mu?
Musul’da IŞİD tarafından kaçırılan Başkonsolosluk personeli ve vatandaşlarımızın, 19 gündür rehin tutulmasına rağmen hükümet tarafından sonuç alıcı hiçbir girişimde bulunulmaması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, “IŞİD ile hükümetiniz arasında danışıklı dövüş mü yapılmaktadır?” diye sordu.

‘Misafir mi ediliyorlar?’
Soru önergesinde, “Kaçırılan vatandaşlarımız arasında 8 aylık Ela isimli bir bebek dahi bulunmaktadır” diyen CHP’li Umut Oran, Davutoğlu’na şu soruları yöneltti: “Rehineler, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olduğunun açıklanmasının ardından propaganda malzemesi yapılmak için mi halen IŞİD tarafından alıkonulmaktadır? Bu nedenle mi özel harekât polislerine ‘direnmeyin/çatışmayın’ talimatı verdiniz? Rehinelerin Musul’da misafir edildikleri ve Cumhurbaşkanı adayı olmasının ardından Erdoğan tarafından karşılanarak şov yapılacağı bilgisi doğru mudur?”

‘İstifa edecek misiniz?’
Oran, Davutoğlu’ndan, “Eşi benzeri görülmemiş bir skandalın sizin döneminizde yaşanması, yüzlerce vatandaşımız ve bakanlık personeliniz bir terör örgütü tarafından kaçırılması karşısında istifa edecek misiniz?” sorusuna da yanıt istedi ve araştırma komisyonu kurulmasın da talep etti.