Son Dakika Haberler

Sağlıkta Reform "Ek Ücret" "Bıçak Parası" Rüşvet Resmileşti

Sağlıkta Reform "Ek Ücret" "Bıçak Parası" Rüşvet Resmileşti
Okunma : 124 views Yorum Yap

Ameliyat_2
AKP Reformları sürüyor, sağlıkta devrim niteliğinde çalışmalar yapan AKP Hükümeti İktidarının son dönemecinde hata üstüne hata yapıyor, Üniversite hastanelerinde Rüşvet almaya başlanacak, adına “bıçak parası”  bin 800 tl rüşvet böylece resmileşecek.
Reform yaptığını ve sağlığı parasız hale getirdiğini söyleyen AKP Hükümeti, sağlığı adım adım tam paralı hale getiriyor. İlaç ve muayenelerde kesilen katkı payları, özel hastanelerdeki “fark ücreti”nden sonra üniversite hastanelerine de “ek ücret”getirildi. Ameliyatlarda “bıçak parası” adı altında alınan rüşvet de üniversite hastaneleri için resmileştirildi. Ameliyat başına tam bin 800 lira rüşvet alınacak.
Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) 1 Ağustos’taki değişiklikte,“İlave ücret alınması uygulamasında, yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında (vakıf üniversiteleri hariç) öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde 50’sini geçmemek üzere, kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alınabilir. Ancak alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez” hükmüne yer verildi.
ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE MUAYENE 51 TL
Yapılan düzenleme ile üniversitelerde muayeneye özel hastanlerdeki “fark ücreti” gibi “ilave ücret” yolu açıldı.
Üniversite hastanesinde, öğretim üyesine ayakta poliklinik muayenesi olmak isteyen vatandaş cebinden yaklaşık 51 TL ödeme yapacak. Poliklinik muayene ücreti için ödenen bu ilave ücretin ise sadece yaklaşık 21 TL’si öğretim üyesine gidecek. Geri kalanı ise üniversitelere kaynak olarak aktarılacak.
RÜŞVETİN YENİ ADI: GİRİŞİMSEL İŞLEM ÜCRETİ
Üniversite hastanelerinde yapılan ameliyatlarda yasadışı olarak alınan, adı “bıçak parası” olan rüşvet de SUT’la “girişimsel işlemler” adı altında tarifeye bağlandı. Buna göre; ameliyat ya da ameliyat gibi tedavileri kapsayan, doktorların rüşvet almadan yapmadığı tedavilerin tarifesi ile sosyal güvenlik kurumuna fatura edilen paket fiyatın yüzde 50’sini geçmeyen bir miktar, yani bir defada asgari ücretin iki katı (brüt yaklaşık 1806 TL ilave ücret) vatandaşın cebinde çıkacak.
BAZI AMELİYATLAR MUAF TUTULACAK
Milliyet‘ten Mithat Yurdakul‘un haberine göre; hastanelerdeki tepki çeken uygulamalardan olan ve resmi tarifeye bağlanan “bıçak parası” organ nakilleri, kardiovasküler cerrahi (kalp) ameliyatları ile trafik kazaları, silah ya da kesici alet yaralanmaları gibi acil tedavilerde alınmayacak.
Düzenlemeler ile üniversite yönetimlerinin ilave ücret almasına olanak sağlanırken, yürürlükteki “döner sermaye işletmesinden verilen hizmetler dolayısıyla öğretim elemanları adına her ne nam altında olursa olsun ayrıca ücret talep edilemez” düzenlemesi ile hocaların kendi adına para almasının ise önüne geçiliyor.